Život není zrovna jednoduchý a na správnou definici toxického vztahu se musejí hledat ta správná slova. Pravdou je, že mnozí jedinci se potýkají s problémy, které úzce souvisejí s toxickým vztahem, se vztahem, který je spíše utrpení, přináší slzy a smích je na pořadu dne jen zřídka. Člověk je v takovém vztahu nešťastný a jeho nejlepšími společníky jsou úzkost a stres. Ovšem i zde je třeba říci, že většina jedinců je i v takovém případě doslova závislých na svém partnerovi, i když ví, že takový vztah nemá budoucnost.

Past se klade nejen na myši

V toxickém vztahu je jeden z partnerů dominantní a ukazuje prakticky svou sílu, ať už fyzickou nebo psychickou. Sebevědomí toho druhého se snižuje, a to velmi výrazně, mnohdy doslova člověk ztrácí sám sebe, svou víru. Většinou jsou to ženy, které jsou v rolích trpitelů, ale není žádnou výjimkou, aby v toxickém vztahu byl ten utlačovaný muž. Každopádně jsou tyto vztahy zkázou pro každého člověka a je třeba je ukončit co nejdříve. Jinak se život změní v peklo. Samozřejmě zde nastávají chvíle, které budou připomínat lákání kořisti do pasti, ale člověk musí mít otevřené oči, nastražené uši a musí se podívat pravdě do očí.

Dávejte pozor na signály

Toxický vztah je charakterizován často různými signály, které se snadno přehlížejí. Může to být například fyzické týrání, kdy si na partnerovi zbytečně ten druhý vylívá zlost, dále je přesvědčen, že on má vždy pravdu a musí se s jeho názorem souhlasit.

Dalším varovným signálem je psychická újma v podobě citového vydírání. Po hádce může takový partner ještě více ublížit tím, že bude vyhrožovat rozchodem, bude chtít přetáhnout děti na svou stranu a v neposlední řadě si jako ublížený může stěžovat příbuzným, přátelům a podobně. A když se k tomu přidá ještě ponižování a nadvláda, je vymalováno.

Ovšem největším zabijákem vztahů obecně je žárlivost. Ta dokáže nejen pořádně potrápit nejeden pár, ale umí dokonale zničit i mnohaleté pevné svazky. Často se z takové žárlivosti stane posedlost, což je kritický bod.

Jak z bludného kruhu ven

Je třeba se na tohle všechno podívat reálnýma očima. V takovémto vztahu není možné žít donekonečna. Navíc, každý si zaslouží mít spokojený a klidný život, milého a hodného partnera, který by byl ochotný udělat pro vás prakticky cokoliv. Rozhodnutí, jak z toho ven, je čistě a jen na tom, kdo v takovém vztahu žije. Rozchod je mnohdy jediným a také správným východiskem.

Jen hrstka takových hrdinů se k tomuto činu odváží. Je to třeba jen proto, že mají strach z reakce partnera, z toho, že neuspějí nebo ze samoty. I to se může stát, ale pokud má člověk podporu rodiny a přátel, jistě se mu to podaří. Milovat druhého člověka může každý i na podruhé, je třeba se ovšem neohlížet zpět a žít přítomností.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.