Chcete-li být zdraví, asi si myslíte, že je pro to potřeba udělat spoustu věcí. To je sice pravda, ale jsou tu určité priority. Pokud se například zbavíte překyselení organismu, vyřeší to na vaší cestě za zdravím hned několik věcí najednou.

Klasický příklad, jak si přivodit zdravotní trable z překyselení, je pro mnoho z nás běžný denní scénář. Na snídani sladké pečivo, přes den několik šálků kávy (nejlépe s mlékem) a oběd zakončený sladkou tečkou. To nejhorší, co pro sebe můžeme udělat.

Mikroorganismy milují kyselé

Zdaleka nejde jen o pálení žáhy, které nás občas potrápí po vydatném obědě. Podmínkou toho, abychom byli zdraví, je rovnováha mezi kyselinami a zásadami v našem těle. Ve chvíli, kdy se pomyslná miska vah převáží na jednu nebo druhou stranu (a většinou jde o převahu kyselin), objeví se problém.

V kyselém prostředí se totiž snadno šíří mikroorganismy, které způsobují vznik zánětů a plísní, oslabují imunitu a okrádají tělo o spoustu potřebných látek. A co hůř, tyto mikroorganismy napadají nervový systém a vytvářejí skvělé podmínky pro nádorové bujení.

Káva s mlékem je zvlášť nebezpečnou kombinací. Nejenže v těle funguje jako extra silná kyselina, ale při dlouhodobé konzumaci často způsobuje vředy na dvanácterníku.

Hlídejte si minerály

Naše zdraví ovlivňuje také pH krve, které při extrémním posunu ke kyselému nebo zásaditému prostředí může způsobit i smrt. Organismus si proto sám pečlivě hlídá pH krve, a když je to nutné, zapojí regulační mechanismy, které ho znovu dostanou na neutrální hodnotu. Jenže je to „něco za něco“. K neutralizaci pH krve tělo spotřebovává různé minerály (hlavně vápník, hořčík, sodík a draslík), které potom chybějí jinde.

Děje se to hlavně v případech, kdy je potřeba regulační mechanismy zapojovat hodně často. Organismus pak začne čerpat minerály ze zubů, kostí, kloubních chrupavek, svalů a jiných tkání a zásoby minerálů začnou rychle klesat. Následkem je například snadná unavitelnost, svalové křeče nebo osteoporóza.

Zdravotní rizika jsou nečekaně velká

Tím ovšem výčet možných zdravotních potíží zdaleka nekončí. Pravidelná konzumace kyselinotvorných látek může vést k nespavosti, častým migrénám, kožním onemocněním, trávicím problémům, jaterním a ledvinovým chorobám, zánětům kloubů a zadržování vody v organismu. V krajním případě překyselení zvyšuje riziko infarktu, mrtvice, cukrovky nebo již zmíněných nádorových onemocnění.

Chcete-li být zdraví, musíte být v pohodě

Bohužel, překyselení organismu způsobují kromě konzumace rizikových potravin i rizikové situace. Jestliže například žijete delší dobu ve stresu a napětí, řešíte složitou životní situaci nebo nemáte čas na odpočinek, váš organismus se překyselí. V těchto případech totiž dochází k aktivaci hormonálního systému „útok – útěk“ a ten v těle spouští nadměrnou produkci kyselin.

Také ve chvíli, kdy člověk často prožívá negativní emoce a nepříjemné pocity, ať už jsou namířeny proti sobě sama nebo vůči okolnímu světu, začnou se v těle hromadit kyselé látky. Takže od nynějška co nejméně závisti a nenávisti, hněvu, obav, paniky a strachu!

Zajímavé je, že za překyselením může stát i fakt, že špatně dýcháme. Tím je myšleno, že dýcháme příliš mělce. Při správném dýchání by se břicho mělo pěkně nafouknout a s výdechem zase zploštit. Většina z nás ale nedýchá dostatečně zhluboka a tělu pak chybí kyslík, který spaluje kyseliny. V krvi se naopak hromadí kysličník uhličitý, a ten pracuje ve prospěch překyselení.

Co teď?

Kromě snahy vyhnout se psychické nepohodě je hlavním opatřením proti překyselení samozřejmě úprava jídelníčku. Ve vaší stravě by měla převažovat konzumace čerstvé zeleniny, pšeničných a jiných klíčků, slunečnicových semínek, čočky, hrachu či fazolí, dále jsou vhodné například jáhly, pohanka, kroupy a čerstvé mléko.

Určitě je na místě omezit živočišné bílkoviny, tedy maso a uzeniny, fast foodová jídla a „hotovky“, ale také výrobky z bílé mouky, bílý cukr, sladidla a samozřejmě alkohol a černý čaj.

Bude zkrátka nutné přejít na čaje z bylinek a pít hodně obyčejné vody. Pokud se nedokážete vzdát kávy, řešení naštěstí existuje v podobě kávy obilné.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.