Možná si říkáte, že očisty už bylo dost, zejména na jaře, ale všude se píše a mluví o tom, jak tělo po zimě zbavit všech tuků a nashromážděných toxinů, o tom, jaké jarní nabuzující bylinkové a ovocné nápoje či smoothies vás nejlépe připraví na sezónní změnu… zkrátka je toho hodně.

Tentokrát ale mluvíme o úplně jiném typu očisty. Abyste očistili svou duši a prošli ozdravnou psychickou kůrou, je potřeba zbavit se takzvaných toxických vztahů a toxických lidí, které kolem sebe máte. Nicméně, tento ozdravný krok můžete udělat kdykoli během roku.

Jaro je čas nových začátků

Jakmile se objeví první rostlinky, rozkvetou stromy a příroda se zazelená, často cítíme neklid. Mnoho z nás prochází obdobím, kdy se začneme stresovat přeplněnými skříněmi, poličkami či místem ve sklepě. Jaro s sebou zkrátka přináší pocit, že je nutná celková očista. Ve vás i kolem vás všechno touží odstranit staré a uvolnit místo novému.

V průběhu času se hromadí věci, které vám zhoršují náladu, ztěžují schopnost udržet si přehled a celkově vás zatěžují. Často ale nevíte, co vás vlastně tak tíží a zneklidňuje. Škodlivé návyky jsou bezesporu jednou z příčin. Bohužel na vině mohou být i vaši nejbližší.

Toxičtí lidé

Stává se, že lidé, které do svého života přivítáte s otevřenou náručí, mají na vaši psychiku až destruktivní vliv. Mohou brzdit váš vlastní osobní rozvoj nebo na vás vyvíjejí silný tlak. V takovém případě mluvíme o toxickém vztahu. Čím užší je spojení a čím déle takový vztah trvá, tím výrazněji se projeví jeho negativní vliv. Hlavním důvodem je příliš vysoká míra stresu, která toxický vztah provází.

Toxický vztah

Toxické vztahy často vyvolávají závislost a pocit nespokojenosti až nešťastnosti, a v určitém okamžiku také duševní či tělesné onemocnění. Pokud žijete ve vztahu s toxickým partnerem, pravděpodobně vámi manipuluje, zakazuje vám stýkat se s dalšími lidmi a jeho nálady se střídají od přehnaných projevů lásky až k agresivitě. 

Takové situace mohou sice nastávat i v netoxických vztazích, například v období, kdy pár prochází nějakou krizí, řeší nevěru či jiné vážné potíže. Rozdíl mezi netoxickým a toxickým vztahem je ten, že ve druhém případě je špatné vzájemné chování již každodenní normou.

Jak by měl vztah vypadat?

Netoxický vztah se vyznačuje vzájemným uznáním a oceněním. Každý může být sám sebou, aniž by se vzdával svých potřeb a zájmů. Zároveň partneři či přátelé vzájemně myslí jeden na druhého, na jeho potřeby a přání. Zkrátka se spolu cítíte pohodlně a bezpečně, respektujete se, podporujete se a dáváte si dostatek osobní svobody.

Detox začíná zevnitř

Z toxických vztahů se můžete vymanit, ale musíte chtít. Musíte chtít, musíte cítit, že takhle to dál nejde, musíte být pevně rozhodnuti a musíte být ochotni investovat své síly do změny. Není to nic snadného, ale pro vaše životní štěstí je to zásadní věc. Je to na vás. Pokud jste v nějakém nešťastném vztahu, nemusíte se hned rozcházet, někdy lze takový vztah i změnit, i když k tomu bývá zapotřebí psychoterapie.

Ujasněte si, jak se to vlastně stalo, že jste skončili v toxickém vztahu. Základní kámen spočívá ve vás samých, v tom, jak rozumíte svým potřebám, ve vašem sebevědomí a vnitřní zralosti. Je to těžké, pokud jste se už v dětství naučili, že je v pořádku, když se sebou lidé ve vztahu nezacházejí dobře, berete to jako normu a nedůvěřujete svému vnitřnímu hlasu, který vám našeptává, že je něco není tak, jak má být.

Sebeláska na prvním místě

Ani rozchod vám bohužel nezaručí, že příště nesklouznete do nezdravého vztahu znovu. Detektor štěstí máte uvnitř sebe a musíte si důvěřovat. Jakmile se naučíte důvěřovat své intuici, budete se mít rádi a respektovat se, pak začnete také jasně rozpoznávat a rozlišovat mezi lidmi a jejich chováním.

V tu chvíli se přestanete bát vytyčovat si jasné hranice a odvážně si stát za svým. Jde o postupné nacházení a budování sebelásky, bez které se vám pravděpodobně nepodaří najít v životě hodnotné a zdravé vztahy. Musíte se naučit jasně vnímat a respektovat své vlastní potřeby a limity, stejně tak jako potřeby a hranice druhých.

Pouze tehdy, když se vám podaří vymanit se z vlastní emocionální horské dráhy, znovuobjevit svou vnitřní sílu a rozvíjet dobrý pocit ze sebe sama, vytvoříte pevný základ pro stabilní a rovnocenné vztahy. Vlastně jde i o přirozený proces zrání, který ovšem vyžaduje svůj čas.

Nové vztahy, které navážete, budou opravdu stát za to a přinesou vám ještě mnoho a mnoho štěstí. Proto, pokud jste mezi toxickými lidmi, začněte jednat. Čím dřív se jich zbavíte, tím dřív bude váš život plný lásky, porozumění a podpory.