S optimistickou myslí se zřejmě nerodíme. Při příchodu na tento svět jsme v podstatě nepopsaným listem s určitými předpoklady a vrozenými vlastnostmi. Jsme to tedy jen my, kdo může korigovat vlastní styl myšlení. Samozřejmě si něco do dospělosti přeneseme z dětství, ovšem další cesta už je pouze na nás samotných. Máte pocit, že udržet si optimismus je nadlidský výkon? Rozhodně tomu tak není. Je to snadnější, než se zdá. Stačí jen vůle ke změně.

Začněte pomalu a jistě: Vytvořte si mantry s pozitivním duchem

Jakmile dáte šanci negativnímu myšlení, zcela vás pohltí. Ovládne vás. Proto zkuste nahradit všechny negativistické myšlenky těmi pozitivními. Neříkejte „nejsem dost dobrý“ nebo „nejsem dost chytrý“. Povzbuďte se větami typu „Jsem výjimečnou bytostí.“, „Mám dobré nápady, jak bych je mohl zužitkovat?“ Zkuste být vděční za to, co v životě máte a hledejte ve všem jen to, co vás nabije energií.

Tato cesta prozářená sluncem je daleko snazší než ta v temnotě, nenávisti a zlobě. Mantry s pozitivním duchem si můžete klidně i napsat a vystavit tak, abyste na ně každý den viděli. Vstávejte s úsměvem a stejně tak usínejte. Probudí se ve vás dávno zapomenuté radosti.

I vaše okolí ovlivní pohled na život

Není nic horšího než se obklopovat negativními lidmi, kteří ze svých úst vypouští jen samou zlobu, nenávist a dezinformace. Takové osoby jsou značně toxické a určitě vám s pozitivním myšlením nepomohou. Pokud už s nimi musíte být v kontaktu, hovořte s nimi tak, abyste jim vnukli spíše optimistický náhled na věc. Přimějte je k zamyšlení nad tím, co a jak právě řekli.

Když si nedají říct, vylučte takové lidi ze svého života. Cesta k optimistické mysli vede také přes optimistické okolí. Obklopte se tedy milými, empatickými a energií nabitými lidmi, kteří svým úsměvem prozáří celý váš den.

Několik tipů, které vás dovedou k trvalému optimismu

A nyní si ještě vyjmenujme několik skvělých tipů, které vás jen podpoří v pozitivním myšlení:

 1. Podporujte všechny dobré duše ve svém okolí pozitivním slovem a úsměvem.
 2. Buďte vděční a šťastní, i když v tento moment nemáte vše, co jste si kdy přáli. Váš okamžik ještě přijde!
 3. Při neúspěchu se nevzdávejte, nerezignujte a vezměte si z toho jen to nejlepší. A pak prostě jděte dál.
 4. Vytvořte si pozitivní vizi vaší budoucnosti. Síla myšlenky je nepřekonatelná!
 5. Zkuste někoho z vašeho okolí pochválit, prostě jen tak. A neočekávejte nic zpět.
 6. Nezaobírejte se věcmi, které nemůžete nijak ovlivnit. Nerozebírejte je, nerozčilujte se bezvýznamně a zkuste zůstat nad věcí. Nadhled je součástí optimistického myšlení.
 7. Pomáhejte bezděčně těm, kteří to potřebují (pakliže je to ve vašich silách) a nečekejte nic zpět.
 8. Zůstaňte věrní svým pohledům na život, touhám, přáním, snům, cílům, zkrátka sami sobě. Nikdy se nenechte zmanipulovat. Vždy zůstaňte sami sebou.
 9. Nešiřte a nepodporujte kolem sebe negace a snažte se být milí i na ty, kteří zrovna nejsou ve své kůži. I kdyby to měli být cizí lidé.
 10. Radujte se taktéž z úspěchů jiných.
 11. Improvizujte, nebojte se nečekaných událostí. Poděkujte za jakékoliv lekce, které vám život připravil. Mohou vás dovést přesně tam, kde chcete být.

Zajímavost na závěr: Zkuste obelhat svůj mozek!

Největší problém s nastavením optimistické mysli mohou mít především ti, kteří jsou v podstatě celoživotně negativističtí, je to jejich podstata. Ovšem vědci dokázali, že lze mozek velice dobře obelhat. A to tak, že budete zkrátka předstírat optimismus – více se usmívat a mluvit pozitivním tónem, i když vám zrovna do smíchu není. Zní možná podivně, ale vyzkoušejte to! Může vás to jedině podpořit v tom, abyste měli více radosti ze života.

A jednoho dne už to nebude jen přetvářka, ale váš nový pohled na svět – přínosnější, produktivnější, veselejší, vděčnější.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Další zdroj inspirace: https://www.psychotipps.com/optimismus-training.html