O nízkosacharidové a ketogenní dietě je široce známo, že díky nim lze za krátký čas rychle a efektivně redukovat tělesnou hmotnost. Nicméně, o jejich druhotných benefitech, jako je lepší zvládání cukrovky, léčba mozkových poruch a zlepšení kognitivních schopností mozku, už se tolik nemluví.

Co je low carb dieta?

Při stravování se na principech low carb diety budou základem vašeho jídelníčku tuky. Měli byste tedy jíst zejména tučná a co nejméně zpracovaná jídla, jako je maso, ořechy, oleje či mlékárenské výrobky. Musíte si však hlídat svůj příjem sacharidů, kterých byste měli přijímat okolo 50 až 130 gramů za den. Příjem proteinů není nijak omezen, celkový příjem kalorii za den by však samozřejmě neměl převyšovat vaše nároky, tedy přibližně 2 000 kcal dle vaší hmotnosti a pohybových návyků.

Cílem toho všeho je, aby se váš mozek naučil jako palivo používat ketony

V běžném režimu, kdy se vaše strava skládá zejména z cukrů a sacharidů, játra přeměňují cukr na glukózu, kterou pak vaše tělo a mozek používá jako zdroj energie. Ale jakmile přestanete do těla dodávat cukr, začnou vaše játra produkovat z mastných kyselin ketony.

Ketony jsou oproti glukóze efektivnějším palivem pro náš mozek. Na jeden díl kyslíku jsou ketony schopny neuronu předat více energie. Toto palivo získané z tuků přeskočí systém transportu glukózy a poskytne tak mitochondriím více energie, čímž se jejich zdraví zlepšuje. Navíc se při metabolismu ketonů v těle uvolňuje méně volných radikálů a buňky jsou pod menším oxidačním stresem.

Jaký má low carb dieta vliv na naše tělo a zdraví?

Kromě toho, že je dieta s nízkým příjmem sacharidů vynikající pro hubnutí, pozitivně ovlivňuje mozek a nervovou soustavu. Díky tomu, že má mozek více energie, zlepší se vaše mentální schopnosti, dokážete se lépe soustředit a zvýší se vaše celková psychická výkonnost.

Mnoha studiemi je již potvrzeno, že nízkosacharidovou dietou lze významně potlačit epilepsii, a to dokonce i u jedinců, u kterých nefungují léky. Rovněž i u lidí trpících Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou, demencí nebo diabetem a dalšími neurodegenerativními onemocněními je mnoha studiemi potvrzen pozitivní vliv tohoto typu stravování na zdravotní stav pacienta.

Ovšem každá mince má dvě strany, a tak i u diet, u nichž se dodržuje nízký příjem sacharidů, se najdou nevýhody. Může se například objevit zácpa, neboť strava bohatá na tuky a bílkoviny neobsahuje tolik vlákniny jako sacharidová strava. Nevýhodou je určitě i omezenější výběr potravin, které můžete jíst, a ty které můžete jíst jsou častokrát dražší.

 

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/low-carb-ketogenic-diet-brain#