Když jsem se začínala zajímat o feng-šuej, oslovila mě útlá knížečka Richarda Craze. Je stručným praktickým průvodcem, jak se naučit základům života v souladu s okolím. Takže pokud jste o feng-šuej už někdy slyšeli, ale zatím nevíte nic bližšího, je tento článek přesně pro vás.

Feng-šuej vychází ze staré čínské nauky o tom, jak můžete zharmonizovat své bydlení, a tím i svůj život. Jde o 3.000 let staré tipy, které fungují dodnes. A ať už jde o váš domov, kancelář či zahradu, zde jsou hlavní zásady pro udržení kvalitní energie v prostoru, ve kterém se nacházíte.

Feng šuej změní váš domov i vás

Umění feng šuej je založeno na myšlence, že váš domov je zrcadlem vaší energie a toho, co se děje uvnitř vás. Vše ale funguje také opačným směrem. Umístění jednotlivých prvků do bytu může ovlivnit tok okolní energie, a tím i energie vaší vlastní. Pokud upravíte své okolí, může to pomoci ke zlepšení mnoha aspektů vašeho života a zdraví.

Ukliďte kolem sebe

Nepořádek v prostoru okolo vás snadno způsobí nepořádek také ve vaší mysli a může být obtížné cítit se v klidu, když jste obklopeni chaosem. Proto se zbavte věcí, které nemilujete ani nepotřebujete. Může se to zdát jako nezvládnutelný úkol, ale odklízení nepořádku je samo o sobě terapeutická činnost. Na jejím konci získáte mnohem jasnější mysl a prostor plný věcí, které jsou blízké vašemu srdci.

Světlo a vzduch

Feng šuej staví na první místo dvě věci, které jsou pro dobré energie nezbytné. Vzduch a světlo. Proto otvírejte okna co nejčastěji to jde a umožněte, aby do prostoru proudilo co nejvíce přirozeného světla a čerstvého vzduchu. Pomoci mohou také rostliny, které čistí vzduch, jako je například Areca Palm, Lady Palm, Rubber Plant nebo Dracaena Janet Craig.

Pět elementů

Abyste skutečně mohli využít práci s prostorem, je nutné naučit se základním vlastnostem pěti prvků, se kterými feng-šuej pracuje. Jedná se o dřevo, oheň, zem, kov a vodu, kdy každý prvek má jedinečnou kvalitu energie. Tyto prvky mají vliv na váš domov. Chcete-li například více prosperity, musíte do jihovýchodních částí vašeho domova přidat více prvků „dřevo“ a „voda“.

Energie ve vaší domácnosti

Kvalitu energie okolo vás můžete sami intuitivně cítit. Ve feng-šuej existuje takzvaná „Trojice“, která znamená ložnici, koupelnu a kuchyň. Právě „Trojice“ je nejvíce propojena s vaším zdravím, takže pokud jde o tyto místnosti, zjistěte, jak na vás působí. Důležité je vědět, co vytváří špatnou energii. Dlouhé přímé čáry (jako jsou například velké objekty v přímé linii) mohou způsobit, že energie bude proudit rychleji a silněji, což pro vaše fyzické ani psychické zdraví nebude dobré.

Zrcadla mohou být nebezpečná

Zrcadla skvěle oživí a opticky zvětší místnost. Při jejich použití v prostoru ale dejte pozor na to, kam je umístíte. Zrcadla odrážejí energii, takže nepatří tam, kde je přítomna negativní energie. Nainstalujte je na místa, kde chcete zvýšit tok energie, ideální je koupelna nebo obývací pokoj. Určitě je ale nedávejte do ložnice, protože tam vám mohou způsobit problémy se spánkem.

Ještě než se pustíte do hlubšího studia umění feng-šuej, zkuste vždy hledat a vytvářet rovnováhu. V bytě či jiném prostoru musí být zastoupeno všech 5 prvků, aby byly věci vyvážené. Dobrým tipem je třeba použití svíček, které vám pomohou s prvkem „oheň“. A když je postavíte vedle dřevěné misky s vodou, dosáhnete skvělého energetického výsledku.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.