S tím, jak rostou náklady na provoz firemních aut a s novou evropskou ekologickou normou, bude pro firmy náročnější si své flotily udržet. Na vzestupu je však alternativa v podobě firemního sdílení aut, kdy firma nebude vůz vlastnit, ale jen si ho půjčí na potřebnou dobu.

Car sharing, neboli sdílení aut, je stále oblíbenější koncept všude po světě. Místo toho, abyste zaplatili sumu peněz za vůz, a pak se neustále starali o jeho servis, opravy nebo pojištění, zatímco vozidlo stejně stojí většinu času na parkovišti, zaplatíte pouze za dobu, kdy ho skutečně využijete. Tento efektivní a progresivní přístup se snaží aplikovat některé firmy i na své služební a firemní vozy.

Jak by sdílení aut v podání firem mělo fungovat?

Již dnes v mnoha firmách funguje car sharing tak, že společnost vlastní či si od leasingové agentury pronajímá vůz, které si zaměstnanci mohou dle potřeby půjčovat. Vždy jej ale vyzvednou na určeném místě, například parkovišti před firmou, a tam je pak, po zapsaní do knihy jízd, vrátí.

Takzvaný „free floating“ pozvedá tento car sharingový model na další úroveň. Zaměstnanec si může vůz pro svou práci vyzvednout kdekoliv, třeba v rámci města, kde společnost sídlí, a také ho nazpět kdekoliv vrátit. Rovněž není nijak vázán ani časově a přístup k dostupným vozům má prakticky okamžitě bez nutnosti si plánovat čas návratu.

Na vrub ušetřených peněz však rostou rizika

Omezení tkví hlavně v tom, aby v daný čas bylo vozidlo dostupné a bylo v rozumné vzdálenosti od zaměstnance. Pokud by tyto dvě podmínky nebyly splněny a pracovník by se musel zrovna dostat na důležité jednání či urgentní montáž, znamenalo by to pro firmu veliký problém.

Car sharingové firmy, které se na tento typ sdílení firemních aut specializují, na to jsou i patřičně připraveny. Mají v zásobě k dispozici vždy dostatečný počet vozů různých typů, včetně těch užitkových, a jejich parkování je zřízeno poblíž hlavních městských uzlů. Free floating funguje ve více než 30 zemích a asi 100 městech po celém světě. V Evropě více než 71 % uživatelů car sharingu využívá právě služeb free floatingu.

Nová ekologická směrnice EU donutí k free floatingu další firmy

Směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která nově začala v zemích EU platit, standardizuje reporting udržitelnosti u větších firem EU. Nicméně postupně se bude aplikovat i na střední a menší podniky. Firmy tak budou muset sledovat efektivitu zdrojů, obnovitelné zdroje a udržitelnosti.

A stále víc se jich i z tohoto důvodu bude uchylovat k free floatingu mimo jiné i z toho důvodu, že car sharingové firmy nabízí povětšinou hybridní či elektrické vozy, které mají velmi nízké provozní náklady a jsou vysoce spolehlivé, jako například Volkswagen ID. 5, který navíc oplývá vysokým výkonem až 210 kW.

 

Zdroj: Free floating carsharing services are gaining in popularity (berginsight.com)