Nejlepší investice do bydlení je téma, které asi zajímá každého majitele nemovitosti. Máme pro vás pár tipů, co udělat pro zvýšení ceny domu.

Možná je dům tím nejcennějším majetkem, který vlastníte. Péče o něj by pak logicky měla být prioritou. Ceny nemovitostí neustále rostou, a tak se pravděpodobně sama od sebe zvyšuje i hodnota vašeho domu. Ale stačí to? Dům navíc přirozeně stárne. Vy sami můžete udělat spoustu různých vylepšení a oprav, aby se cena vašeho domu nepropadla. Ať už jej chcete prodat nebo jen udržet kapitál, zde jsou užitečné tipy pro renovace, které snadno uvedete do praxe.

Další koupelna se vždy vyplatí

Jedním ze způsobů, jak získat zpět investice do svého domova, je přidání další koupelny. S druhou koupelnou hodnota vašeho domu rozhodně poroste i bez ohledu na čas. Jedinou, leč zásadní otázkou je, kde vlastně najít pro novou koupelnu místo. Zkuste prozkoumat všechny místnosti a zákoutí, které jsou málo využívané, a to včetně suterénních či technických prostor. Právě tam se dá najít velké množství vhodného místa.

Přidejte obytný prostor i ven

Zbudování venkovního obytného prostoru nepochybně zvýší hodnotu domu. Proto udělejte svůj pozemek přitažlivější přidáním či přestavbou terasy na multifunkční venkovní prostor. Náklady na venkovní obytný prostor samozřejmě závisí na množství místa, které pro konstrukci máte, ale vždy se vyplatí. Vhodným tipem je přidání grilu a vybudování malé venkovní kuchyně či alespoň servírovacího pultu.

Využijte inteligentní technologie

Inteligentní domy jsou dnes na prvním místě v prodeji nemovitostí, protože dobře vypadají a bydlení v nich je velmi příjemné. To, že chcete, aby váš dům byl „chytrý“, rozhodně neznamená celkovou přestavbu. Stačí investovat do některých inteligentních technologií, jako jsou například systémy zvyšující bezpečnost, protože zejména ty mají na trhu obrovskou cenu. Inteligentní technologie sice nemusí nutně zvýšit hodnotu vašeho domova, ale určitě vždy zvýší komfort a atraktivitu bydlení.

Opravujte a dolaďujte

Trochu překvapivé může být, že právě malé změny přidávají největší hodnotu. Chrání totiž váš dům před vyblednutím a nudou, ke kterým v průběhu času dochází. Chce to občas svůj domov „zresetovat“, a to například pouhým přidáním barev a solitérů do místností.

Bez drobných oprav se ale neobejdete nikdy. Určitě se vyplatí udržovat vše dokonalé. Malé praskliny v omítce opravte či překryjte nadčasovou tapetou, dům zbavte případné plísně, opravte střechu a vyměňte dřevo, které se zdá být nahlodané časem. Potenciální kupující vždy hledají známky běžné údržby, a tak musí váš dům už na první pohled působit skvěle a svěže.

Úprav, renovací a rekonstrukcí, které můžete provést a přidat tak svému domu tržní hodnotu, je nepřeberné množství. Ale stačí se zaměřit na malé změny a sami uvidíte, co dokážou.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.