Ekologie světem hýbe. Další novinkou, kterou si oblíbily ženy po celém světě a kterou můžete zařadit do ekologického přístupu k životu i vy, jsou látkové kosmetické tampony. Jejich výroba je snadná, a pokud rádi tvoříte, bude vás i bavit.

Proč látkové kosmetické tampony?

I ženy, které se nemalují, používají nejrůznější přípravky na čištění pleti. Zkuste si spočítat, kolik klasických vatových tamponů použijete během jednoho měsíce. Pokud bychom počítali 2 denně, za měsíc je to 60 kusů a za rok 730. Pro většinu žen je to mnohem víc. Teď si představte, že by to nahradilo 30 látkových tamponů, které každé dva týdny vyperete. Nebo 60, ať je nemusíte prát tak často. Stále se jedná o výraznou ekologickou úlevu.

Tak co, zaujala vás myšlenka? Tak pojďme na to.

Materiál na kosmetické tampony

Materiál vybírejte co možná nejjemnější, aby bylo jeho použití šetrné k pleti. Ideální jsou přírodní nebarvené látky, ale pokud neseženete, můžete použít i klasické barvené. Ty nebarvené jsou sice ekologičtější, ale ty barvené má většina z nás doma a je škoda je nevyužít.

  • Bavlněné froté
  • Jemné bavlněné plátno
  • Tužku nebo kružítko, krejčovskou křídu, nůžky
  • Karton, hedvábíčko, šicí stroj, stehovku, jehlu

Předloha kosmetického tamponu

Nejprve si zvolte průměr kosmetického tamponu (případně délku strany, pokud se rozhodnete pro čtvercový tvar). Ten by měl vycházet z velikosti, na kterou jste zvyklí u běžného bavlněného tamponu, případně je dobré ji o něco zvětšit, čistě pro pohodlí. Okraj bude navíc obšit nití, takže ten používat nebudete. Osobně se mi osvědčila velikost předlohy 7,5 cm s tím, že jsem steh držela přesně na lince, takže konečná velikost tamponu je 8 cm (nabyl o široký entlovací lem).

Jak na šití

Nejprve si vezměte plátýnko a pomocí krejčovské křídy (lze ji koupit i v podobě tužky pro přesnější práci), obkreslete předlohu na stranu, která bude na tamponu vidět. Obkreslete ji tolikrát, kolikrát se jen vejde s tím, že by po celém jejím obvodu měl zůstat vždy alespoň centimetr prostoru pro pohodlnější šití a pozdější obstřižení.

Jakmile máte hotovo, podložte látku froté a obojí sestehujte dohromady pomocí větších stehů.

Nyní předkreslené tampony prošijte podle linky na šicím stroji. Použijte hustý entl, který bude možné obstřihnout. Jakmile máte ušito, všechny konce pečlivě zapošijte. Tampony vystřihněte.

TIP: tampony perte v látkovém obalu na podprsenky nebo v jiném pytlíčku, aby vám je nesežrala pračka. (Gumový lem rád pozře menší věci, ale to určitě znáte.)

Hodně štěstí s šitím!

Při psaní článku jsem vycházela z vlastních zkušeností a poznatků.