Automobilová doprava je jedním z hlavních odvětví, která mají negativní vliv na životní prostředí. Do vzduchu spalovací motory vypouští nadbytek škodlivých látek a k jejich provozu je zároveň potřeba spousta energetických surovin, nejčastěji ropy. Právě proto chce většina států v následujících letech kompletně přejít na auta poháněná elektrickým pohonem. Jaké finanční výhody vám vlastnění elektroauta přinese?

Podnikatelské dotace pro podporu elektromobility

V některých zahraničních zemích je zcela běžné, že stát své obyvatele k nákupu elektroauta motivuje dotacemi. V České republice není dostatek finančních prostředků pro to, aby byly dotace určené pro všechny. Zelenou však dostaly alespoň podnikatelské subjekty, kterým stát v roce 2022 přispěje necelou miliardou korun. O příspěvek si mohou zažádat všechny OSVČ nebo firmy, které na území České republiky podnikají minimálně dva roky. Naplánované jsou nejenom dotace, ale i rozšíření infrastruktury dobíjecích stanic napříč republikou, které jsou pro přechod na elektromobilitu zcela nezbytné.

Finanční výhody elektroaut

Kromě výše zmíněných dotací však existují další okolnosti, které finanční prostředky pomohou ušetřit každému majiteli, nejenom podnikatelům. Přestože je pořizovací cena elektroauta obvykle mnohem vyšší než vozu se spalovacím motorem, pozdější náklady, které musíte vynaložit na údržbu, jsou minimální. Odpadne vám například starost s výměnou oleje.

Mezi vůbec ta největší lákadla patří speciální registrační značka „EL“, která vám umožní bezplatné parkování v jinak placených zónách. Což ocení především obyvatelé velkých měst, kteří se dennodenně potýkají s problémy se zaparkováním. Stejně tak vám odpadne povinnost pořizovat si dálniční známku, pro elektroauta je totiž jízda po jinak placených úsecích opět zdarma.

Moderní prvky nových elektroaut

Elektroauta svým majitelům nabízejí spoustu dalších výhod, nejenom dobrý pocit z ohleduplnosti k životnímu prostředí a bezplatnou jízdu po dálnicích. Názorným příkladem je kompaktní elektrické SUV Audi Q4 e-tron. Tento všestranný rodinný vůz se stane nepostradatelnou součástí všech vašich cest, pyšní se totiž královským dojezdem až 520 kilometrů. Přitom obvyklý dojezd elektromobilů se pohybuje kolem 400 kilometrů.

Zmíněné SUV se postará nejenom o maximální požitek z jízdy, ale i o bezpečnost nebo intenzivní poslechový zážitek v podobě vysoce výkonných reproduktorů. Akumulátor se již během pěti minut naplní energií, která umožní dojezd cca 100 kilometrů. Navíc máte na výběr z pěti druhů jízdních režimů, ve kterých se mění především důraz na dynamiku.

Investovat do elektroaut se ve výsledku vyplatí nejenom podnikatelům, ale i fyzickým osobám. Automobily poháněné elektřinou nejsou výhodné pouze v mezích financí, ale samozřejmě i v otázce životního prostředí. Stále se rozšiřující dostupnost nabíjecích stanic navíc zajistí bezproblémový požitek z jízdy, ať už bydlíte ve velkoměstě anebo někde na okraji.

Není co dodat. Spojení odpovědného přístupu k ekologickým otázkám a jedné z nejlepších značek automobilů hovoří za vše.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.