Hledáte nenáročné cvičení, které v sobě skrývá více výhod? Pokud jste nikdy neslyšeli o hormonální józe, nechte se přesvědčit, proč tohle může být to pravé pro vás.
Hormonální jóga je druh cvičení, který není jen dalším obecným protahováním, ale má jasný přesah. Jak název napovídá, jde o ucelený systém cviků, které se zaměřují na problematiku nerovnováhy hormonů, a především na jejich produkci v těle. Je vhodná pro obě pohlaví a všechny věkové kategorie, ale existuje sestava zvlášť pro ženy, pro může a také pro diabetiky. Přináší konkrétní výhody, které si dále rozebereme.

Má pozitivní vliv na sníženou funkci štítné žlázy

Štítná žláza je částí endokrinního systému, jenž má zásadní vliv na fungování téměř všech orgánů. Pokud ale nastane hormonální nerovnováha, negativně to ovlivňuje chod našeho těla. Dochází ke zpomalení metabolismu, výkyvům nálad, k únavě a dalším nežádoucím projevům. Tento typ cvičení má pozitivní vliv na produkci různých hormonů, třeba u snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy). Jóga dokáže pozitivně stimulovat žlázy s vnitřní sekrecí, které produkují a rozesílají hormony po celém těle.

Pomáhá ženám s problematikou početí

Jóga funguje obecně jako cvičení těla (protažení a zpevnění) a uvolnění mysli (odbourání stresu a relax), ale snaží se jít i dál do hloubky problémů. Konkrétně se doporučuje ženám, které chtějí počít nebo se o to už delší dobu snaží a nejde jim to. Někdy jde o skryté příčiny, které ani lékař nemusí odhalit. Může jít již o zmíněnou nerovnováhu hormonů, špatné prokrvení, svalové napětí a stres v oblasti pánevního dna či jiných částí těla. Hormonální jóga je dynamickým protahováním, která působí na celý pohybový aparát, ale z velké části se zaměřuje právě na pánevní oblast.

Je ideální při stresové zátěži

Stres je negativní reakce organismu na vypjaté životní situace. Může rychle odeznít, ale také nás může trápit hodně dlouhou dobu. Především ten dlouhodobý nás výrazně ovlivňuje po psychické i fyzické stránce, a to může vést k řadě dalších zdravotních komplikací. Nejen v takových případech pomůže jóga, která pozitivně působí na protažení těla, ale i zklidnění mysli. Během cvičení hormonální jógy je kladen důraz na intenzivní techniku dechů do břicha, což vám pomůže v průběhu cvičení, ale i při nejrůznějších stresových a vypjatých situacích v běžném životě.
Jóga a dech. Jak moc jsou tyto dvě věci spojené? To se dočtete v našem článku.

Při čem dalším dokáže hormonální jóga pomoci?

  • Při návalech a nočním pocení
  • Při ztrátě menstruace
  • Při problémech s ovulací
  • Při problémech s únavou a nespavostí
  • Při sedavém zaměstnání a strachu z karpálního tunelu
  • Při problémech s imunitou
  • Při emoční nestabilitě

Cvičení ale není úplně pro všechny

Jelikož je cvičení zaměřené na produkci a zvyšování hormonů v těle, není to vhodné bez výjimky pro všechny osoby. U některých z nás je naopak zvyšování určitých hladin hormonů spíše nežádoucí a může způsobit řadu komplikací. Dejte si pozor, pokud jste již v očekávání, jste po operaci, trpíte pokročilou endometriózou, máte srdeční problémy nebo zvýšenou funkci štítné žlázy (tzv. hypertyreóza). V těchto a dalších případech, kdy si nejste jistí, se poraďte se svým lékařem.
Pamatujte, že v našich životech je důležité najít rovnováhu mezi povinnostmi, stravou, odpočinkem a pohybem. Jen tak si zajistíme zdravý organismus.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.