Trávíte spolu s rodinou alespoň některou část dne u jednoho stolu a probíráte novinky nebo záležitosti běžného dne? Pokud ne, tak se ochuzujete o spoustu pozitivních vlivů, které vedou ke spokojenějšímu životu.  

Sblížíte se a více se semknete

Je zřejmé, že pokud budete trávit více společného času s rodinou u společného stolu, rozhodně se sblížíte. Není to jen o tom, že spolu sdílíte dobré jídlo a příjemný okamžik. Také si sdělujete důležité myšlenky, názory a pocity. Naučíte se více komunikovat a užívat si společný čas, který si pro sebe vyhradíte.

Je to důležité nejen pro duševní zdraví dětí

Nejrůznější průzkumy potvrzují, že pravidelné společné stolování pozitivně ovlivňuje partnery. Příjemná nálada u jednoho stolu má vliv i na náladu a duševní zdraví dětí. I ty musí cítit, že v domácnosti vládne pohodová atmosféra. Že má rodina silné pouto a dokáže bez problému spolu komunikovat, i kdyby to bylo jen nad prostřeným stolem.

Ohlídáte si stravování vašich nejbližších

Možná vás to ani nenapadlo, ale tohle je ideální způsob, jak si alespoň částečně ohlídat jídelníček a stravovací návyky vaší rodiny. Budete mít dohled nad tím, aby se vaše děti stravovaly zdravě a nemusely v budoucnu řešit obezitu. Snadno jim tak připravíte něco chutného i zdravého a zjistíte, zda poctivě dojídají připravené porce. Když je rodina rozdělena a každý jí v jiný čas jen to, co si sám nachystá, jen těžko pak ohlídáte, zda děti dostatečně a snídají, svačí nebo večeří.

Správné návyky jsou důležité

Během společného stolování a trávení společného času můžete děti podpořit jíst to, co dosud nejedly nebo jim nechutná, naučíte je vnímat nové chutě a kombinace jídel. Také jim ukážete, jak správně stolovat a podpoříte tak jejich stolovací i stravovací návyky, které pak mohou využít i po zbytek života.

A co vy? Máte se svou rodinou nastavené společné stravovací návyky?

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.