Známe to všichni. Nechce se nám nic dělat, máme problém vstát z postele a jít do práce, úkoly plníme v mlžném oparu na autopilota, prokrastinujeme a lelkujeme. Občas jde o normální stav únavy, kterou spraví trocha odpočinku či relaxace. Ale pokud stav nemotivovanosti trvá delší dobu a vaše rána jsou stále bez špetky energie, pravděpodobně jste v propadu. Může jít o vyhoření nebo silnou jarní únavu, každopádně je jisté, že je potřeba udělat něco, co nás „uzdraví“.
Inspirovala jsem se knihou od Angeliky Kallwass „Synrom vyhoření v práci a osobním životě“, kterou mám v knihovničce už téměř 15 let. Podívala jsem se na současné tipy a zjistila, že se v zásadě neliší, akorát jsou lépe definované.
V první řadě je potřeba opravdu si „jen“ pořádně odpočinout. A hned potom se pokusit vrátit se do starých kolejí, plni nadšení, energie a motivace. Snadno se to říká, ale pokud právě procházíte tímto stavem, asi se teď ušklíbáte. Sami přeci moc dobře víte, že přesně to je to, co vám schází a co potřebujete znovu získat. Onu životní radost a elán.
Věřte, že ani udělat kroky ke zvýšení motivace nejsou tak těžké, jak se vám ze stávajícího úhlu pohledu může zdát. Motivace je všude kolem vás, jen musíte vědět, kde hledat, a co vás z propasti demotivace vytáhne. Doporučíme vám pár věcí, které obvykle pomáhají a mohly by povzbudit i vás. Neztrácejte naději a zkoušejte, a hlavně věřte – on se nějaký lék na váš propad najde.
Vydýchejte se
Začněte naslouchat zvukům přírody, přivoňte si k rostlinám, dýchejte čerstvý vzduch a pociťujte život všude kolem vás i ve vás. Soustřeďte se na to, abyste byli zcela v přítomném okamžiku, a uvědomte si, že svět pro vás zdaleka ještě neskončil.
I když nejste plně duchovně založený člověk, určitě víte o výhodách meditace nebo takzvané všímavosti, která souvisí s právě zmíněným „bytím v přítomném okamžiku“. Mysl každého z nás je v neustálém pohybu a přeskakuje z jedné věci na druhou. Vše, co nás rozptyluje, ovlivňuje naše myšlenky, i když víme, že jsou neproduktivní.
Zhluboka dýchejte a všímejte si všech konkrétních věcí kolem sebe, plně se soustřeďte na to, co právě děláte, a negativní myšlenky vás postupně přestanou obtěžovat. Je to důležité, protože díky této praxi uvolníte duševní prostor myšlenkám, které chcete mít a které vám do života vnesou inspiraci a motivaci.
Zapoťte se
Možná to zní neuvěřitelně, ale cvičení může vyléčit téměř každý špatný den. Není náhoda, že tolik úspěšných lidí ráno cvičí nebo běhá. Cvičení přináší vysokou úroveň duševní jasnosti a čisté mysli. Přitom cvičit můžete jakkoli a kdekoli, jde jen o to, aby vaše tělo začalo uvolňovat endorfiny, které vám pomohou cítit se dobře a zvýšit vaši motivaci.
Zaposlouchejte se
Pokud potřebujete zvýšit motivaci, hudba pomáhá skvěle. Když se cítíte na dně a bez sil, zůstaňte klidně ležet a zaposlouchejte se do vaší oblíbené hudby. Nebo začněte objevovat něco nového. Zkuste jiný žánr, pusťte si něco, co jste dřív nikdy neposlouchali, protože právě objevování novinek vás může naplnit zcela novou energií.
Navíc vše, co děláte, zkuste dělat s puštěnou hudbou na pozadí. Uvidíte, že vaší motivaci to prospívá, a dokonce i vaše produktivita je vyšší.
Pište si deník vděčnosti
Neale Donald Walsch řekl, že „boj končí, když začíná vděčnost“. Přestaňte se sebou bojovat a na sílu se pokoušet dělat věci, pokud jste zrovna ztratili motivaci. Můžete se poučit i z dnešní pandémie, kdy jsme všichni byli nuceni vážit si všeho, co máme.
Krize, kterou prožíváte, určitě není první ani poslední ve vašem životě. Naučte se proto cítit vděčnost za prosté radosti života. Oceňujte jídlo, rozkvétající přírodu, přátele, které máte rádi a kteří mají rádi vás. Deník vděčnosti je jednoduchá pomůcka, stačí, když si do něj každý den zapíšete tři věci, za které jste vděční.
Začněte dávat ostatním
„Nejlepší způsob, jak se najít, je ztratit se ve službě druhým.“ (Mahátma Gándhí)
Když se začnete zajímat o životy druhých, poskytne vám to obrovské uspokojení, které také může zlepšit vaši motivaci. Díky problémům druhých, se kterými se začnete setkávat, se vaše vlastní potíže mohou zdát menší a lépe zdolatelné.
Zavolejte někomu pozitivnímu
Existuje velmi zajímavé rčení: „Jsi součet svých pěti nejlepších přátel.“ Je to pravda, protože lidé, se kterými se setkáváte nejvíce, ovlivňují vaše myšlenky i vaše emoce. Pokud je mezi nimi někdo, kdo se stále jen utápí ve svých depresích a vysává vás svou neustálou potřebou pomoci a podpory, není to dobré.
Stejně tak cynický humor může být výborný při zdolávání těžkých chvil, ale nesmíte se nechat chytit do osidel cynismu. Takový pohled na život vám nic pozitivního nepřinese, a navíc vaši motivaci může úplně zadupat do země.
Vyberte si někoho skutečně pozitivního, klidně někoho, s kým jste se neviděli celé roky, a kontaktujte ho. Uvidíte, že pozitivní člověk vám vyloženě nalije do žil novou energii a chuť do života. Pokud mezi svými známými nikoho vhodného nemáte, zkuste sociální sítě a najděte si nějakou vhodnou a ozdravující komunitu uživatelů, kteří smýšlejí podobně jako vy.
Opatrujte svá minulá vítězství
Většinou ztrácíme motivaci tehdy, když nás ovládne strach. Strach z toho, že k dosažení cílů nemáme to, co je potřeba – talent, schopnosti, zdroje či konexe. Nenechte se ovládnout takovým pocitem. Nejlepší protilátkou je připomenout si svá předchozí vítězství. Vzpomeňte si na něco, co jste dokázali, i když se vám to zdálo nemožné.
Klidně se vraťte do dětství a vzpomeňte si, že jste dokázali přečíst před celou třídou referát, i když jste stydliví a měli jste strašnou trému. Nebo když jste jeli na letní tábor a báli se, že si mezi novými dětmi nedokážete najít žádného kamaráda.
Všichni jsme někdy v životě překonali veliký strach, a právě to mějte na mysli, když se snažíte dostat se ze svého propadu. Jakékoli nalezení inspirace, ať už uvnitř sebe samých nebo díky lidem, kterých si vážíte, je ten nejlepší povzbuzující lék. Navíc nepůsobí jen tehdy, když jste v krizi, ale pomůže vám naučit se zvyšovat motivaci dlouhodobě.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.