Otázky kolem potřebnosti provádění detoxikace neboli očisty organismu a její frekvence se různí. Jedním z návodů, které můžete vyzkoušet (nebo přidat do své sbírky doporučení různých výživových poradců a postupů, jimiž se internet jen hemží) je ten jogínský. I zde existuje přesný postup a plán a jasně patrné účinky.

Podle jogínů je čistota nejen klíčem k psychické pohodě a dostatku energie, ale též cestou k dlouhověkosti. A k ozdravení duše i těla zevnitř i zvenku slouží prastaré očistné techniky. Vyzkoušíte je také?

Úklid hlavy a tříbení smyslů

Očista smyslů a myšlenek udržuje svěží a jasnou mysl. Týká se úst, očí, uší a čelní dutiny. Večerní čištění zubů doplňte o vyčištění jazyka a desetisekundové sevření čelisti. Pak dásně zlehka namasírujte prstem namočeným v olivovém oleji. Uši čistěte jednou týdně, a to malíčkem jemně kroužícím v ústí zvukovodu. Oči se čistí přiložením dlaní na zavřená víčka, ruce předtím zahřejte třením. Vydržte několik nádechů a výdechů.

Myšlenky pak pročistíte díváním se na špičku plamene zapálené svíčky. Po 15 vteřinách zavřete oči a plamen si představujte se zavřenýma očima.

Kloktání olejem

Indové si po probuzení vyplachují ústa olejem, třeba sezamovým nebo kokosovým. Převalujte ho v puse 15 minut, pak vyplivněte. Důvodem tohoto počínání je, že olej na sebe nabalí toxiny, které se vyplavily v průběhu noci. Kokosový tuk zase vybělí zuby a posílí zdraví dásní. Zuby si vyčistěte až po této proceduře (a nezapomeňte si pomocí speciální škrabky odstranit plak z jazyka).

Kartáčování

Váznoucí tok lymfy způsobuje hromadění odpadních látek, což má za následek nejen např. projevy celulitidy, ale i otoky, únavu nebo i zhoršenou imunitu. Kartáčování váznoucí lymfu rozproudí. Navíc podpoří i mikrocirkulaci krve a odstraňují se při něm i odumřelé buňky.

Tomuto rituálu věnujte tak 5 minut před tím, než vlezete do sprchy, ideálně po ránu, aby vás tahy kartáčem nabudily. Tělo kartáčujte dlouhými plynulými tahy odspoda směrem vzhůru, ale netlačte! Na břiše se pracuje proti směru hodinových ručiček. Prsům a obličeji se vyhněte. Nejlepší službu vám udělají kartáče s přírodními štětinami, můžete si také pořídit takzvanou drenážní rukavici.

Konvičkování

Ranní hygienu je dobré rozšířit i o výplach nosu. Použijte speciální konvičku a solný roztok. Jedná se o starou indickou očistnou techniku, která spojuje léčivou sílu soli a vody a pomáhá harmonizovat dýchání, což zaznamenáte i při praktikování ásan. Kromě toho, že výplach dokáže zlepšit samočistící schopnosti nosní sliznice, jde o jednu z nejlepších preventivních metod proti chronickému nachlazení.

Jak na to?

Do 300 ml vody zahřáté na tělesnou teplotu vmíchejte 2,7 g soli a směs nalijte do konvičky. Předkloňte se nad umyvadlem, přiložte hrdlo konvičky do pravé nosní dírky, hlavu nakloňte tak, aby voda vytékala z druhé nosní dírky, která je níže. Dýchejte ústy, zhruba v polovině zvedněte hlavu, vyjměte nádobu a vyměňte strany. Po výplachu se nadechněte ústy, vydechněte a vysmrkejte se. Pokud vás výplach pálí, jde o projev poškození nosní sliznice. Vytrvejte, zhruba po třech opakováních nepříjemný pocit zmizí.

Promývání těla slanou vodou

Tato očistná technika se západnímu člověku může celkem i příčit. Ale pro tělo udělá tolik, co čtyřicetidenní půst. I proto počítejte s tím, že po ní budete potřebovat odpočívat. Minimálně při první aplikaci je dobré mít u sebe někoho zkušenějšího.

Na promývání těla si rezervujte celý den. Začněte ráno, nalačno postupně vypijte 6 litrů slané vody (na 1 litr vždy 1 lžička soli) o teplotě těla. Naráz vypijte vždy jen půl litru až litr a pokračujte jógovou očistnou sestavou, která zahrnuje polohu hory a půlměsíce, rotace vestoje, kolébavou horu, rotace vsedě a protažení břicha.

Brzy, což vás asi nepřekvapí, ucítíte silnou potřebu vyprázdnění se. Stolice bude velmi častá a čím dál tím řidší. Nakonec z vás půjde už jen voda. V první části očisty se rovná tlusté střevo, ve druhé se začíná čistit a ve třetí se pročišťuje též krev, lymfa a další vnitřní orgány. Někteří jogíni přidávají k promývání těla i řízené zvracení, díky kterému se vyčistí i horní část trávicího traktu.

Tipy na jogínský detox už máte a pamatujte – nikdo vás nenutí praktikovat všechny uvedené metody! Každopádně, zařadit některou či některé z nich do života, za to vám tělo zbavené toxinů rozhodně poděkuje. A vy se budete cítit lépe fyzicky i psychicky.

 

Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Další zdroj inspirace: časopis Kondice 05/2024