Většina žen si není vědoma, jak důležitý je vápník pro jejich zdraví. Ženy přitom potřebují vápníku mnohem víc než muži a jeho množství v těle je rozhodující v různých fázích života. Tuto skutečnost velmi výstižně glosuje americký lékař:

„Vápník je zásadní,“ říká Robert P. Heaney, MD z Výzkumného centra osteoporózy v Creighton University Medical Center v Omaze. „Rád bych vzkázal všem ženám, aby si tisíckrát řekly nebo napsaly: Vezmu si vápník.“

Z informací dalšího lékaře z USA, Michaela W. Smithe, jsme pro vás vybrali to nejdůležitější o vlivu vápníku na organismus žen.

Pro ženy v každém věku

Nejprve je důležité, a to pro obě pohlaví, aby děti a dospívající měly dostatečný přísun tohoto minerálu, protože je zásadní pro správnou stavbu kostí, a tím i růst celého těla.

Dívky, respektive ženy, postupně začnou ztrácet kostní hmotu, a proto je důležité, aby si již v době puberty vytvořily dostatečně silné kosti, které sníží riziko zlomenin v dospělosti a stáří. Strava, která není bohatá na vápník, zvyšuje riziko vzniku takzvané osteoporózy, tedy řídnutí kostní tkáně v pozdějším životě.

Udrží vás nejen fit, ale i štíhlé

Vápník hraje roli i v celkových metabolických procesech, a má dokonce hlavní roli při hubnutí. Právě výsledky Výzkumného centra osteoporózy v Creighton University Medical Center v Omaze prokázaly, že vysoké hladiny vápníku přispívají k úbytku váhy. Tento minerál totiž inhibuje produkci hormonů způsobujících hromadění tuku v těle.

Pomůže s premenstruačním syndromem (PMS)

Vápník je jedním z mála přírodních prvků, u kterých bylo dokázáno (viz výše zmíněné výzkumy), že pomáhají ženám s PMS. Ženy s nízkým příjmem vápníku reagují na estrogen a progesteron a projevují se u nich příznaky PMS. Udržení optimální hladiny vápníku vám může s negativními stavy, které PMS provázejí, výrazně pomoci, nebo je dokonce zmírnit na minimum.

Funguje jako prevence poškození kůže

Pokud se vám objevují na pokožce těla či na obličeji bělavé skvrny, pravděpodobně je to opět způsobeno nedostatečným příjmem vápníku. Strava bohatá na vápník pomůže zbavit se těchto skvrn a obnovit přirozeně zářivou pleť. A jako bonus se zpomaluje proces stárnutí pokožky celkově.

Nebezpečí osteoporózy neberte na lehkou váhu

Když se mluví o vápníku a jeho vlivu na rozvoj osteoporózy u žen, je nutné zmínit také možnou prevenci této nemoci. Existuje totiž celá řada způsobů, jak se před osteoporózou chránit.

  • Cvičení. Chůze, jogging, tenis či tanec skvěle nabudí metabolismus a fungují nejen jako prevence, ale také mají vliv na snižování vaší hmotnosti.
  • Potraviny s vysokým obsahem vápníku jsou nezbytné. Proto jezte hodně mléčných výrobků – jogurtů, tvarohů a různých sýrů (nejlépe v nízkotučné verzi), konzervované ryby s kostmi, jako je losos a sardinky, tmavě zelenou listovou zeleninu, například kapustu, špenát či brokolici, sójové fazole, sušené ovoce, nejrůznější ořechy a semena, a také si dopřejte hodně obilovin.
  • Vitamin D. tento vitamin je velmi důležitý, protože vaše tělo jej používá k absorpci vápníku. K tomu, abyste načerpaly dostatek vitaminu D nemusíte užívat kapsle z lékárny, úplně postačí, pokud se vám podaří být denně na sluníčku alespoň 20 minut nebo konzumovat vejce, tučné ryby, a opět obiloviny, mléko a mléčné výrobky.

Na závěr ještě jedna zajímavá rada pro prevenci. Omezte konzumaci alkoholu a přestaňte kouřit. Nikotin totiž způsobuje, že vaše tělo má méně estrogenu, který chrání kosti. A příliš mnoho alkoholu zase zvyšuje riziko poškození kostí, pádů a zlomenin.

Na to zásadní ale nikdy nezapomínejte a tisíckrát si řekněte (a hlavně to udělejte): „Vezmu si vápník.“

 

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.