Existuje celá řada terapií a o spoustě z nich jste už nejspíše někdy slyšeli. Znáte ale terapii mlčením? Nejedná se o vtip ani o bobříka mlčení, kterého jste možná hráli v dětském věku a který prostě nešel vydržet. Jedná se o druh terapie, který se s pozitivním dopadem praktikuje od nepaměti.

Proč zkusit terapii mlčením

Jedná se o méně známý druh terapie, která má své pozitivní účinky na člověka. Jen si k nim musíte sami dojít. Je to další možnost, která vás má dovést k sebepoznání a pochopení sebe sama. Ať už uvnitř sebe řešíte nějaká vážná rozhodnutí, přemýšlíte o různých otázkách nebo jste zrovna v těžké životní fázi. Možná ale nemáte tak vážné důvody, jen chcete být po nějakou dobu sami, oprostit se na chvíli od komunikace a být se svými myšlenkami. Jednoduše se na chvíli zastavit a zklidnit.

Tip! Víte, co je to mindfulness? Tato metoda vás naučí vnímat přítomné okamžiky, ale i emoce. Jak to funguje? Například, když se jdete projít, začněte vnímat to, kudy jdete, po čem šlapete, co vidíte. Nemyslete na to, co budete dělat odpoledne ani za týden. Nepřemýšlejte o žádných povinnostech. Jednoduše vnímejte to, co vám nabízí přítomný okamžik.

Jak terapie mlčením probíhá?

  • Můžete ji praktikovat kdykoliv a kdekoliv, třeba i několik dní v kuse
  • Je zdarma a velmi snadná – je to spíše otázka vaší vůle nepromluvit
  • Vaše hlasivky si odpočinou, zapojíte mysl a vnitřní hlas (budete více vnímat sebe a své myšlenky)
  • Zamyslíte se nad vlastním projevem a naučíte se, jak správně komunikovat a reagovat
  • Začnete více vnímat své myšlenky a neverbální komunikaci
  • Naučíte se komunikovat i beze slov, ať už s partnerem nebo s okolím

K čemu je tato terapie dobrá?

Donutí vás si uvědomit, jak jste reagovali v určitých situacích nebo jak běžně komunikujete s okolím. Dojdete tak k zajímavým myšlenkám, které by vás při běžném fungování ani nenapadly. Naučíte se více přemýšlet o různých situacích, ale i sami o sobě. A nakonec si možná začnete více vážit toho, že máte  dar mluveného projevu a nebudete jím potom tolik plýtvat. Naučíte se vážit si každého slova.

Zároveň se naučíte vnímat různé smysly, které máme někdy tendenci upozaďovat. Zkuste také procvičování bdělé pozornosti, což vám pomůže více vnímat reálný okamžik, užívat si okolní zvuky a zklidnit tělo i mysl.

Kombinace s dalšími terapiemi

Je doporučováno, abyste terapii mlčením spojili i s tzv. „mlčením prstů“. Co si pod tímto spojením představíte vy? Není to nic jiného než přestat komunikovat i písemnou formou. Oprostit se od všech forem komunikace, nejen té verbální, ale i té písemné. Díky tomu si také odpočinete od všech technologií, zastavíte se a načerpáte energii. Víte, od čeho dalšího byste se mohli alespoň na chvíli oprostit?

To vám výrazně pomůže, protože se nebudete soustředit na žádnou formu projevu a komunikace. Opravdu se oddáte vlastním myšlenkám a přemýšlení. Nic jiného vás nebude rozptylovat.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.