Na úvod bychom si měli připomenout, že smyslem všech cvičení zaměřených na posilování a procvičování bdělé pozornosti, což je téma mindfulness, je prosté prožívání života tak, jak se odvíjí. Při procvičování jednotlivých technik, které se společně učíme, setrvávejte v přítomnosti a v klidu a nepřecházejte k úvahám a starostem, k nimiž máme sklony poutat svou pozornost a zaměřujeme na ně mysl. Dnes budeme pracovat se zvukem.
Procvičování bdělé pozornosti s pomocí zvuku
Dnes se společně zaměříme na zvuk. S jeho pomocí můžete prožívat přítomný okamžik doslova s dětskou zvídavostí a bez posuzování. Pro začátek vám bude stačit 5 minut. Postupně pak budete prodlužovat cvičení podle toho, jak vám to bude vyhovovat.
Postup cvičení a technika
Vše provádějte vsedě. Posaďte se tak, jak je vám to příjemné. Neměli byste se ale prohýbat v zádech. Můžete se zprvu proto opírat třeba o zeď nebo v přírodě o strom. Pomalu zavřete oči nebo je přivřete.
Svou pozornost zaměře na okolní zvuky. Nechte je klidně pronikat do vědomí a potam zase bezstarostně odcházet. Jako by to byly mraky, které volně plují po obloze. Zvuky přichází a odchází. Přichází z blízka i z dálky. Nesnažte se je analyzovat. Neříkejte si, co je asi vydává. Kdo nebo co je jejich zdrojem (auto, pták….). Když budeme zvuky označovat, máme sklony nechat se zatahovat do příběhů, které podněcují činnost levé poloviny mozku (myšlení) mnohem více než funkce pravé části mozku (pocity). Proto nám pro tuto chvíli plně postačí vědomě vnímat jednotlivé zvuky.
Co můžete dále pozorovat
Při cvičení se vám možná stane, že si všimnete, že se vám zbystřil sluch. Také ostatní činnosti mozku jakoby ustoupily do pozadí vašeho vnímání. Může se stát, že se dostaví i nějaké myšlenky. Zejména, pokud prožíváte náročné období. Je to naprosto přirozené. Mysl se totiž nudí a snaží se něčím zaměstnat. Přestože my o něco takového nestojíme. Stane-li se, že vám do hlavy vstoupí myšlenky, nenásilně a bez posuzování zkuste navrátit vnímavost a bdělou pozornost k poslouchání. Tato činnost je vaší kotvou!
Mine pár minut a uvidíte, že přestanete sledovat čas. Váš dech se zpomalí a bude hlubší. Pokud budete mít pocit, že se neděje nic, nevadí. Každý člověk je jedinečný a každé cvičení tak může mít jiný průběh. Při procvičování bdělé přítomnosti není nic správně ani špatně. Vydržíte-li déle, klidně setrvejte. Pokud ne, pokračujte v dalších denních činnostech a zkuste to zase zítra. Po pár dnech uvidíte, že vše jde mnohem snáze a vaše mysl se postupně dokáže zklidnit a odpočine si. Nespěchejte na sebe. Život je o prožívání. I o tomto prožívání.:)
Pokud vás cvičení se zvukem zaujalo, zkuste se mu pověnovat více. Sound healing je jednou z účinných metod, jak ozdravit celé svoje tělo i duši.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.
Magda Plivová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.