Ačkoli se nám dovolené chýlí ke konci, není od věci bilancovat, zamyslet se a možná se lépe připravit na příští sezónu.

Také máte ten blažený pocit, když konečně doletíte do vysněné dovolenkové destinace a začnete se oddávat odpočinku? Pak nejste rozhodně sami. Dovolená má skutečně zázračné účinky na lidskou psychiku. Podle leckterých vědců však tento pozitivní efekt přetrvává jen den či dva po tom, co se vrátíte domů. Jak si prodloužit pocit štěstí a vytěžit z relaxačního období co nejvíce?

Nejeďte na doraz

Mnoho lidí dělá tu chybu, že z vysokého pracovního nasazení skočí rovnou do odpočinku. Respektive, neudělá si ani jeden den pauzu před odletem na dovolenou a po příletu z dovolené. Pokud to také tak praktikujete, nedáte možnost svému organismu přizpůsobit se změně. Může vám tak mnohem déle trvat, než se v dovolenkové destinaci uvolníte, a i regenerace po návratu domů nemusí být efektivní. Dopřejte si tedy čas – pakliže chcete skutečně odpočívat a načerpat energii.

Naučte se improvizaci

Než odjedete na dovolenou, je samozřejmě potřeba – tak trochu plánovat. Avšak nic by se nemělo přehánět. Co když prostě věci podle plánu nebudou? Co budete dělat pak? Zkuste být otevření tomu, co přichází a naučte se improvizovat. Může se vám to opravdu hodit. Obzvlášť tehdy, pokud se vydáte do vzdálených destinací, které mají odlišnou kulturu a jiné klima. Někdy prostě nejde všechno tak, jak máte nalajnované. A možná je to dobře. Je v tom kus dobrodružství, které vás dokáže odpoutat od stresu.

Vyberte si dovolenou podle sebe, nikoliv podle někoho jiného

Pro svobodné lidi je nejspíš mnohem jednodušší sebrat se a odjet kamkoliv se jim zachce. Horší už to může být v případě, kdy musíte brát ohled na partnera nebo děti. Pak je potřeba dělat kompromisy. Nikdy ale úplně neuhýbejte před tím, co chcete vy. Vybojujte si alespoň kousek toho, co chcete skutečně zažít. Jinak se pro vás dovolená stane spíš noční můrou než relaxací. Když budete pobývat někde, kde se budete nudit, může to naopak zvýšit vaši míru stresu, což je samo sebou nežádoucí.

Nesnažte se uhnat

Leckteří turisté mají pocit, že když nestihnou zcestovat na dovolené všechny tamější památky, něco jim uteče. Tak tomu ale není! Měli byste naopak najít rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem. Jedině tak si odnesete z dovolenky to nejlepší a nejcennější v podobě dobré nálady a pozitivní energie. K čemu by přeci bylo, kdybyste se vrátili do svého domova uřícení a unavení? To nemá s dovolenou nic společného. Máte možnost si volné dny přizpůsobit k obrazu svému, tak to udělejte a soustřeďte se zejména na vnitřní harmonii.

Necilte jen na jeden termín

A konečně, jestli si chcete udržet trvalý pocit štěstí a pohody, dopřejte si nejen jednu letní dovolenou, ale třeba i několik menších během roku. Stačí i několik prodloužených víkendů strávených na výletě v rámci rodné země. Pravidelný odpočinek je velmi důležitý, jestli nechcete pracovně vyhořet. Naopak jeden pouhý velký „drc“ z pracovního frmolu do volna a zpět může být spíš psychicky zatěžující. Protože nadměrné a celoroční těšení se na volno, záhy vystřídá tvrdý vpád do reality všedních dní.

Inspirujte se citáty o cestování a dobrodružství

Na závěr pro vás máme ještě několik poselství v podobě citátů:

  • „Cestování není nikdy otázkou peněz, nýbrž odvahy.“ – Paulo Coelho
  • „Alespoň jednou za rok navštiv místo, kde jsi nikdy předtím nebyl.“ – Dalajláma
  • „Ať se dostanete kamkoliv, stane se toto místo vaší součástí.“ – Anita Desai
  • „Každý člověk může přeměnit svět monotónnosti a nudy na jedno velké vzrušení a dobrodružství.“ – Irving Wallace
  • „Největší dobrodružství, které můžeme zažít, je žít život svých snů.“ – Oprah Winfrey

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.

155 nejlepších citátů o cestování (o horách, dobrodružství) (czechtheworld.com)

How To Really Enjoy Your Vacation: 7 Tips – CBS News