Rozejít se s partnerem v dobrém není nic snadného, a to zejména v případě, pokud vás váš protějšek stále miluje. Abyste se vyhnuli zbytečným výčitkám, hrám na city, hádkám a scénám, musíte na to jít opravdu velmi opatrně a správným způsobem.

Opravdu se chcete rozejít?

Ještě než se rozhodnete dát svému partnerovi sbohem, měli byste se zamyslet, zda to opravdu chcete. Pokud totiž plánujete tento bolestivý krok udělat na základe toho, že vás ten druhý ráno naštval nebo zapomněl na vaše výročí, opravdu to není nutné. V případě, že problémy přetrvávají již delší dobu, sepište si upřímný seznam pro a proti – musíte se přesvědčit na sto procent, že vám bez něj bude skutečně lépe, protože v opačném případě můžete udělat chybu, ze které již nevycouváte.

Upřímnost na prvním místě

Upřímnost je základ každého vztahu, ale také klidného rozchodu. Jestliže vás partner stále miluje, budou ho vaše slova bolet v každém případě, ovšem rozhodně to pochopí lépe, než když mu budete lhát a vymýšlet si nesmysly. Nejlepší a nejméně bolestivé je na rovinu říct, že vaše láska se už bohužel vytratila a vy se musíte posunout dál. Zároveň se však snažte vyřešit celou situaci v klidu, aby nedocházelo ke zbytečným hádkám a výčitkám – už tak to bude velmi náročné a citlivé pro oba dva.

Používejte zájmeno já

Pokud se chcete rozejít, tak byste za svá slova také měli převzít plnou odpovědnost. Proto během rozhovoru používejte zájmeno já a nesnažte se zbaběle shazovat vinu a své pocity na toho druhého. Řekněte mu, proč chcete milostný vztah ukončit vy, ne proč ho musíte ukončit kvůli němu a jeho nedostatkům. A rozhodně zapomeňte na slavnou větu „bude to tak pro oba lepší“, protože věřte, že pokud vás stále miluje, bude si myslet a cítit naprostý opak.

Stůjte si za svým

V případě, že ke svému partnerovi stále něco cítíte, je možné, že vás během rozhovoru ovládnou emoce a budete mít nutkání dát mu ještě jednu šanci. To je však velká chyba, protože své rozhodnutí akorát oddálíte. Zůstaňte proto během rozhovoru stát si za svým, ať to bude sebe víc bolet a ať už vás přepadnou jakékoli nejistoty – rozhodli jste se pro rozchod z nějakého důvodu a vše jste si sami v sobě ujasnili.

Je ovšem také možné, že vás bude prosit na kolenou a slibovat vám, že se změní a vše se zlepší – opět jedno velké ne.

Zvolte vhodné místo

Poslední velmi důležitá věc ohledně rozchodu je volba vhodného místa. Rozhodně se proto vyhněte restauracím, kavárnám nebo obecně místům, kde je hodně lidí – zabráníte tím veřejnému průchodu emocí vašeho partnera i vašich vlastních a zabráníte případné scéně, kdy se akorát oba dva ztrapníte. Raději si o všem promluvte mezi čtyřma očima v soukromí, kde vás nikdo nebude rušit a budete se moci oba dva vyplakat.

Nebojte se ani zvolit cestu, kdy k rozchodu použijete služeb a podpory terapeuta či rodinného poradce.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.