Existuje mnoho návodů, jak dosáhnout lepších výkonů, a to ať už se jedná o sport či třeba práci. I tu kancelářskou. Zásadní roli má vždy hlava, takže vaše myšlenkové přenastavení je nejdůležitější. Podělíme se s vámi o tipy, které vás určitě posunou zase o kousek dál.

Jak na stres

Ve sportu hraje stres a psychika zásadní roli. Určitě jste někdy v životě zažili situaci, kdy jste stáli na startu při nějakém závodu. Šimrání v břiše, zrychlený dech, bušící srdce nebo náhlá nutkavá potřeba dojít si na záchod. Pravděpodobně vám nepomohlo ani opakovat si, že sportujete hlavně pro radost.

Překážka, která trápí mnoho lidí, jsou pochybnosti. Zvládnu to? Co když to neuběhnu, neuplavu, nedojedu? Co když to budu muset vzdát? A zdaleka se nemusí jednat jen o závod, pochybnosti se velice často objevují v souvislosti s jakoukoliv věcí, do které se nám nechce nebo z níž máme obavy.

Pokud patříte do výše popsané skupiny lidí, zkuste mentální trénink.

Co se děje v hlavě aneb Běh jako skvělý příklad

Mezi účinné techniky mentálního tréninku patří vizualizace. Sportovci ji běžně využívají k nácviku správné techniky nebo právě k úspěšnému zvládnutí závodů.

Základem je najít si klidné místo, zavřít oči a soustředit se. Chcete-li se například naučit běžeckou techniku, představte si svého oblíbeného atleta, jak zpomaleně běží. Do nejmenšího detailu si vybavte jeho pohyby – jak v každém okamžiku pracují ruce, dolní končetiny, napjaté svaly… A nyní si na jeho místě představte sebe. Stačí si místo jeho hlavy dosadit tu svou. Vnímejte, jak běžíte stejně dokonale technicky, se stejným zaujetím i lehkostí, vnímáte každý svůj došlap na zem, práci rukou… Možná pocítíte, jak se vám reálně zrychluje dech a vaše svaly začínají reagovat.

Naše mysl totiž nedokáže příliš rozlišit představu od reality. Vizualizací sice neposílíte svaly jako takové, ale svalovou paměť ano. Je to téměř neuvěřitelné, ale budete-li tento mentální trénink dělat pravidelně, paměťové dráhy v mozku se prohloubí a pohyby při běhání, které jste si představovali, se postupně zautomatizují. Mysl častou vizualizací zkrátka přesvědčíte, že správně běžet umíte.

Vizualizace z vás dělá adepta na vítězství

A úplně stejně to funguje, když si představíte konkrétní závod nebo třeba důležitou pracovní prezentaci. Jednoduše si představujte, jak vše jde skvěle, lehce, ale i přesně a efektivně. Důležité je představu dotáhnout až do „vítězného“ konce. Tedy, jak dobíháte do cíle s úsměvem na rtech a určitým časem na hodinkách či jak se po vaší prezentaci zvedne vlna nadšeného potlesku.

Samozřejmě, práci svalů ani konkrétní vědomosti z gauče nenatrénujete, ale trénink, kterým takto projdete, významně pomůže k tomu, abyste se zbavili stresu a byli předurčeni k úspěchu.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí. Další zdroj inspirace: časopis Kondice 05/2024