Spánek je nutný doping. Během něj jste uvolnění a vaše tělo i duše regeneruje. Způsob, jakým odpočíváte, ovšem napoví i ledacos o vaší povaze a zdravotním stavu.

Spíme už věky věků

Spánek potřebujeme stejně jako potravu, pocit bezpečí a další základní životní potřeby. Ale kultura spánku se během staletí velmi proměňovala. Naši předkové spící na kožešinách či na slámě měli úplně jiný životní rytmus. Odehrával se ve dvou etapách. První trvala do půlnoci, poté následovala „bdělá pauza“ spojená s modlitbou, domácími pracemi, četbou či intimními radovánkami. Usnout napodruhé pak už nebyl žádný problém a spalo se krásně až do rána.

Za způsob, jakým spíme dnes, vděčíme průmyslové revoluci v 19. století. Řada lidí začala pracovat v továrnách a musela se naučit hospodařit s časem. Svůj podíl má samozřejmě i vynález elektrické energie, která uměle prodloužila den o několik hodin. Dnes jsme naučení odpočívat na jeden zátah, a to bez ohledu na to, zda pracujeme na směny. Změny spánkového rytmu díky střídání se nočních a denních směn jsou zatím poslední „ranou“ do přirozeného stavu věcí.

A přestože řada z nás spí lékaři doporučovaných 7 až 9 hodin, budíme se rozlámaní a vyčerpaní. Proč?

Kvalita versus kvantita

Kvalita spánku závisí podle lékařů na různých faktorech. Například na tom, jakou máme matraci, co jsme měli k večeři a svou roli samozřejmě hraje psychika. Nebo také člověk, se kterým sdílíte lože.

Vliv má i spánková poloha. Která z nich je podle lékařů nejzdravější?

Během spánku změníme polohu až 30krát. Tyto noční „turbulence“ mají za následek to, že se ráno budíte celí rozlámaní a unavení. Lékaři proto doporučují volit spánkovou polohu velmi citlivě, neboť ovlivňuje fungování jednotlivých orgánů. Pokud třeba usínáte na pravém boku, můžete si přivodit pálení žáhy. Spánek na břiše zase zvyšuje nitrooční tlak (což je rizikové hlavně pro lidi se zeleným zákalem). Odpočinek na zádech není vyloženě špatný, ale jestli máte problémy s dechem, je lepší se této polohy vzdát.

Jaká je tedy ta ideální spánková pozice? Podle lékařů je to pozice na levém boku, která posiluje srdce, zlepšuje trávení a aktivuje lymfatický systém – takže se tělo během spánku snáze zbaví všech jedů a toxinů.

Jsi takový, jak spíš?

Britští odborníci zjistili fantastickou věc, a to, že „řeč těla“ ve spánku ledacos vypovídá o povaze nebo momentálnímu duševnímu rozpoložení člověka. Zkoumalo se 1 000 dobrovolníků a najevo vyšlo mnoho zajímavých poznatků. Například, že lidé s vyšším vzděláním často volí polohu plodu (tedy stočeni do klubíčka), která je zbavuje přebytečného stresu a navozuje pocit bezpečí. Naopak „společenští lvi salónů“ se prý poznali podle toho, že v posteli objímali polštář.

Nicméně existuje 5 základních spánkových poloh, schválně zkuste najít tu, kterou vyznáváte vy a zjistěte, zda na vás uvedené charakteristiky sedí.

1) Placák

Spánek na břiše s rukama rozhozenýma kolem sebe (nebo i složenýma pod polštářem) je doménou lidí, kteří milují společnost. Ovšem rádi si neodpustíte uštěpačné vtípky, takže pozor na to, že ne každý je schopen tento váš komunikační styl zvládnout.

Ze zdravotního hlediska má tato pozice spoustu nevýhod a vyhledávají jí především ženy. Dochází k zatížení kloubů, žaludku a šíjových svalů. Zároveň podporuje tvorbu vrásek a přispívá k ochabnutí poprsí, protože na hrudník působí celá váha vašeho těla.

2) Placka podruhé

Usínat na břiše nebo na zádech s rukama a nohama rozhozenýma doširoka kolem těla je dost náročné na osobní prostor, nicméně (a možná překvapivě) to nevypovídá o sobectví a nabubřelosti. Podle psychologů mají tito lidé naopak silné sklony pomáhat druhým, podporovat své blízké a lidi kolem sebe motivovat k lepším výsledkům. Proto bývají dobrými nadřízenými a oblíbenými vůdci kolektivu.

Uvedená poloha je velmi podobná té předchozí, navíc k tomu podporuje chrápání. Pokud s vámi někdo sdílí lůžko, můžete mu opravdu nechtěně připravit horké chvilky.

3) V klubíčku

Jak už jsme naznačili, jde o polohu miminka v bříšku. Podle vědců se jedná o nejběžnější spací polohu, kterou opět vyhledávají převážně ženy a lidé, kteří jsou „pod tlakem“. Tato spánková pozice naznačuje vaši touhu po bezpečí, harmonii a klidu. Možná vás okolí považuje za „ranaře“, pravda je ale opačná. Jste typ člověka, který pod drsnou slupkou skrývá citlivé jádro. Bohužel nemáte moc příležitostí ho projevit.

Co se týče zdraví, tento způsob spánku není pro zdraví až tak špatný. Uvolňuje páteř, ale též přetížený mozek (čímž působí preventivně i proti neurodegenerativním onemocněním, jako je například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba).

4) Spánek na levačku

Pokud volíte tuto pozici, patříte mezi přátelské jedince, kteří mají sklony příliš důvěřovat svému okolí. Na to si dejte pozor! Vaše naivita může mnohé motivovat k tomu, aby vás zneužívali či s vámi manipulovali ve svůj prospěch. Než si někoho pustíte k tělu, dejte tomu čas, možná předejdete velkému zklamání.

V této spánkové pozici držíte rovná záda, což je skvělé. Díky tomu si může vaše krční a bederní páteř odpočinout. Odpadnou tak i bolesti páteře, které souvisejí například s dlouhým sezením.

5) Vojenský styl

Spánek na zádech s rukama podél těla je typický pro vojáky. V praxi ho využívají lidé, kteří mají rádi v životě svůj stereotyp. Jsou klidní, vyrovnaní a preferují, když mají ve věcech vlastní řád a pořádek. Na okolí někdy působí nudně, protože nemívají dostatečně vyvinutý smysl pro humor.

Zdravotní hledisko ovšem polohu na zádech vítá, jelikož zachovává rovnou páteř, takže vás prakticky nic nebolí. Horší už je to s chrápáním, které je v této poloze nejintenzivnější. Chce to občas se překulit na bok, například pokud vás vaše vlastní chrápání vzbudí.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila vlastních odborných znalostí a zkušeností.