Určitě jste někdy v životě zažili, že vám náladu zvedl koncert nebo pohled na plátna starých mistrů. Divadelní představení, performance, obzvlášť podařené graffiti, které vneslo barvy do divného a strach nahánějícího průchodu. A určitě je spousta dalších činností, které se mezi umění řadí a opomněli jsme je zmínit, ale platí o nich to samé.

Umění pomáhá duši

Vědci tuto pravdu prokázali a psychologové a terapeuti ji hojně využívají k léčbě svých klientů. O arteterapii jste určitě už slyšeli i vy, ačkoli jste třeba nikdy žádnou odbornou pomoc nepotřebovali. Indikována je buď jako nácvik relaxačních technik a hledání vnitřních zdrojů a talentů nebo se nejčastěji pomocí výtvarných technik a koláží zpracovává a následně spolu s terapeutem interpretuje nějaká zásadní životní otázka, problém, vzpomínka z dětství a jiné.

Kreslete a modelujte

Staré známé vodovky a tempery z hodin výtvarné výchovy na ZŠ, tužka, uhel, pastelky… Je úplně jedno, co vám padne do ruky. Během arteterapie je také bez významu, jakou zvolíte techniku a zda budete barvy nanášet štětcem či rovnou rukama. Často se také pracuje s vytvářením mandal, protože ty mají, jak známo, velkou vnitřní sílu. Můžete na to jít z domova nebo si najít nějakou arteterapii skupinovou nebo individuální a docházet na odborně vedená sezení (a dokonce najdete i taková, která proplácí pojišťovna).

Výtvarno všeho druhu má klientům pomoci se otevřít, zklidnit, ale též odvést zdravým způsobem pozornost od toho, co je trápí. Když něco tvoříme, soustředíme se na dílo a vtíravé, nekonečné myšlenky alespoň na chvíli zmizí.

Pohyb uvolňující a pohyb kultivovaný

Když je vám těžko na duši, je problém se do některé z těchto dobrých rad pustit. Nemáte na to prostě energii. Jenže pohyb, to už je jiná. Pohyb energii probouzí, můžete pomocí něj vyjádřit svou náladu, své stesky i si jen tak pro sebe zatančit. Taneční terapie není o tom, že tančíte jak hvězdy, dokonce k ní nejsou potřeba ani absolvované taneční.

Díky tanci lépe a hlouběji procítíte své fyzické tělo i jeho propojení s duševnem a duchovnem. Je zde obrovský potenciál, jak se sladit sami se sebou a pohyb se nakonec bude zlepšovat, zjemňovat, zkrátka kultivovat a vy najednou zjistíte, že skutečně tančíte! Buď si tělo vzpomene a ponese vás na vlně valčíku nebo budou vaše pohyby natolik plynulé, že vytvoříte novou taneční formu. No, není to skvělá výzva? A pro začátek stačí přestat se deprimovat na gauči, ale zvednout se a pokusit se chmury „rozchodit“, tedy přesněji – roztančit.

Hudbu lze aktivně provozovat nebo jí aktivně naslouchat

Obě tyto činnost jsou aktivní a vy do nich vkládáte emoce a úsilí. Přitom o hudební sluch nejde ani v nejmenším. Můžete se uvolnit i doma třeba tak, že budete bubnovat do kbelíků či hrnců, to je záležitost rytmu, ale hlavně – ani když jste na nějaké společné muzikoterapii, každému je jedno, co děláte. Můžete hodinu do zblbnutí cinkat na triangl. Proč ne?

Poslech hudby zlepšuje náladu nebo nás naopak dojímá, naše duše létá a pak se noří do hlubin, emočně jde vždy o velmi silný zážitek. Už po staletí se ví o tom, jakou má hudba moc, a už jen na příkladu našich prapředků žijících v kmenech přes trampy až do současných letních posezení je vidět, jak hudba lidi sbližuje a jak důležité i pro nás stále zůstává zpívání, hraní či bubnování okolo ohně.

Vypište se z toho

Dříve si dospívající dívky a ženy psávaly svůj tajný deníček, kterému mohly svěřit to, co nikomu jinému ne. Deník byl přítel a nešlo o to, aby si po letech četly o svých prvních láskách – i když i to má svůj smysl. V každém případě psaní deníku nám pomáhá rozluštit zapeklité životní otázky, zvážit všechny možnosti i úhly pohledu. Terapeuti často požadují, aby si klienti psali deník, který si pak čtou a společně zápisy rozebírají.

Ale to je úplně jiná práce s deníkem a úplně jiný deník. Váš opravdový deník je formou intuitivní terapie. V něm můžete být naprosto autentičtí, psát věci, které se nahlas neříkají, psát věci, které děsí i vás samotné a musí zůstat tajné. Takový deník je pro vás tím pravým přítelem, kterému můžete svěřit úplně všechno, radíte se s ním, vždy je po ruce a vždy je tu pro vás!

Hlavu vzhůru a zkuste některý z našich tipů. A mějte na paměti, že vše můžete dělat sami doma – pokud vás trápí fobie ze styku s lidmi nebo jste velice citlivý introvert, určitě se netlačte na terapii jako takovou. Mohlo by vám to spíš uškodit a zabrzdit vaše další pokusy, jak se z onoho pomyslného dna vyhoupnout zase zpátky nahoru.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a zkušeností.