Jedním z největších ekologických problémů v letních měsících je nadmíra spotřeby pitné vody. Vhodné je však zaměřit se také na typ dopravy zvolený pro přesun na dovolenou nebo na výběr stravy. Jaké jsou konkrétní tipy?
Snižte spotřebu pitné vody
Spousta pitné vody během léta padne na zalévání zahrady, přitom ji skvěle dokáže zastoupit voda dešťová, která je navíc díky svému složení pro rostliny daleko vhodnější. Pokud na zahradě nemáte zabudovanou nádržku na vodu, rozmístěte během deště ven větší nádoby či kbelíky, které určité procento deště zachytí. Kromě zalévání lze dešťovou vodu využít také pro splachování nebo praní prádla. Navíc se jedná nejen o krok vstřícný k přírodě, ale také o ekonomičtější variantu, která může přilepšit rodinnému rozpočtu. Taktéž se hodí na výlety nosit vlastní lahev s vodou z kohoutku, nikoliv stále dokola kupovat balené vody.
Zamyslete se nad vlastním jídelníčkem
Zejména během léta se nabízí spousta možností, jak se stravovat lokálně, tedy využitím potravin vypěstovaných či zpracovaných na území České, případně Slovenské republiky. Spíše než do supermarketu se tak vydejte na farmářské trhy, kde častokrát přijdete do kontaktu přímo s farmářem, od něhož vybraný produkt pochází. Případně zkuste omezit maso a zvážit rostlinné varianty, s čím dál větším úspěchem se setkává například tofu, které lze přimíchat do salátů nebo si třeba připravit tofu burger.
Spoustu surovin potřebných do kuchyně si navíc můžete vypěstovat sami, a to i bez zahrádky. Takovým bylinkám nebo rajčatům se skvěle bude dařit i na balkoně nebo za oknem. Vhodnou volbu představuje bazalka, máta, rozmarýn či tymián. Máta ještě k tomu potěší faktem, že dokáže zchladit rozpálený organismus, proto si ji neváhejte přidat do pití.
Nezapomínejte na recyklaci
Recyklaci se věnujte i na dovolených, nejen doma. Pokud se zrovna ve vaší blízkosti nenachází kontejnery na tříděný odpad, vezměte odpadky s sebou a vyhoďte je až opodál, do vhodně označené nádoby. Jelikož během léta obvykle dochází ke zvýšené konzumaci ovoce a zeleniny, nezapomeňte se ekologickou formou zbavovat i jejich slupek, odřezků či jádřinců. Ty totiž patří do bioodpadu, tedy do hnědé popelnice, nebo ideálně na kompost. Kompostováním organického odpadu pak získáte vhodné hnojivo pro své rostlinky.
Cestujte udržitelně
Pokud chcete přírodě ulehčit co nejvíce, pak se zkuste zamyslet také nad možnostmi dopravy, ať už na dovolenou, výlet nebo do zaměstnání. Nejlepší variantu samozřejmě představuje chůze nebo jízda na kole, pokud se však jedná o delší trasy, pak je vhodné volit takové dopravní prostředky, které přepraví více lidí. Tedy místo automobilu vyrazit raději autobusem či vlakem. I v tomto případě se navíc jedná jak o ekologičtější, tak o ekonomičtější variantu a mnohdy i pohodlnější, protože spousta vlaků či autobusů nabízí například bezplatné připojení k internetu. Proto si místo bedlivého sledování provozu raději odpočiňte a pusťte si do uší třeba svoji oblíbenou hudbu.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.