Smích je lidskou přirozeností a zejména v dětském věku se mu věnujeme velkou měrou. Svůj díl na tom má ono období bezmezné bezprostřednosti a bezstarostnosti. Prostě se smějeme, protože to tak cítíme. S přibývajícími lety však jistá racionalita začíná vytěsňovat tyto projevy a smích stavíme až na druhou kolej. A to je velká škoda. Má totiž nespočet blahodárných vlivů na naši psychiku a také tělo. Smát bychom se mělo dle vědců co nejčastěji, udržíme si tak údajně pevné zdraví v mnoha ohledech.

Začněte den tak trochu jinak

Když se řekne terapie smíchem, nejspíš si představíte někoho, kdo vás k němu přiměje cíleně pro uvolnění. Ovšem terapeuty jste vlastně vy sami. Smích můžete dennodenně praktikovat a přitom se „léčit“. A jak na to prakticky? Zkrátka začněte svůj nový den jinak. Vstáváte ráno poněkud podráždění při myšlence, že zase musíte do práce? Zkuste nastavit svou mysl na pozitivní vlnu, postavte se při ranní hygieně před zrcadlo a jednoduše se na sebe usmějte. Nestojí to nic a zvedne vám to náladu. První dny si možná budete připadat jako hlupáci, ale brzy si na to zvyknete a tento rituál si zamilujete.

Rozdávejte radost všude kolem vás

Až se naučíte usmívat sami na sebe, začněte rozdávat radost kolem sebe. I cizího člověka jistě potěšíte, když se na něj bezděčně usmějete. Tak se stanete skutečnými terapeuty smíchu. Úsměv a smích obecně má totiž jednu skvělou vlastnost – je ohromně nakažlivý. Když se na to podíváme zeširoka, lidé se na sebe v podstatě usmívají jen zřídkakdy. Možná za to může každodenní stres, osobní nespokojenost anebo mnoho nakumulovaných starostí. Přitom stačí opravdu málo, změnit pohled na vlastní život. Každodenní bytí se bude zdát hned o něco veselejší.

Upřímným smíchem nastartujete ve svém těle ozdravné procesy

Cítíte se po dlouhou dobu vnitřně napnutí, přepracovaní, posmutnělí a unavení? Pak se více smějte! Dívejte se na komediální filmy, vyprávějte si vtipné historky ze života, bavte se s rodinou, partnerem, přáteli. Smějte se z celého svého srdce a intenzivně to prožijte. Nastartujete tak ve svém těle neuvěřitelné procesy, které povedou k uzdravení těla i duše. Vědci například zjistili následující:

  • Pravidelným smíchem posílíte své cévy a celkově kardiovaskulární aparát. Vaše srdce bude bít jako zvon a rovněž budete preventivně bojovat proti civilizačním chorobám (např. infarkt, ateroskleróza, hypertenze a podobně).
  • Usmíváním se a srdečným smíchem napomůžete k vyplavení hormonů endorfinů do krve. Tím se budete cítit mnohem šťastnější, veselejší a uvolněnější, což je perfektní lék na kumulovaný stres.
  • Smíchem významně okysličíte i svůj mozek. Tím pádem budete bystří, více koncentrovaní a kreativnější.
  • Hůře se vám hojí rány na těle? Potom se smějte z plna hrdla a problémy tohoto rázu brzy odezní. Pozitivní účinek na cévy se v tomto ohledu projeví lepší srážlivostí krve.
  • Býváte často nemocní? I s tímto častý smích pomůže. Posílíte jím totiž i svou imunitu.

Za smíchem k odborníkům

Chcete si rozšířit obzory, nebo jen prožít prima den? Pak zapátrejte na internetu po kurzech či sezeních, která jsou zaměřená na terapii smíchem. V dnešní složité době lze takové sezení prožít klidně i online. Jedním z guru v tomto ohledu je primář Karel Nešpor, který vás k častějšími smíchu i usmívání dozajista přiměje při svých přednáškách a prostřednictvím instruktážních videí. S úsměvem na tváři jde zkrátka všechno daleko líp! Vyzkoušejte to a projasněte si každý svůj den. Vždyť život je plný úžasných okamžiků.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.