Slzy nás provází celý život a to nejen při různých emocionálních stavech, ale je to i projev alergie, fyzické bolesti nebo reakce na různé podněty, třeba při krájení cibule. Jejich funkce je ale jasná, chránit oči a vyplavovat z nich nečistoty.
Nejsou jen jedny konkrétní slzy
Důležité je zmínit to, že existují celkem tři typy slz. První jsou bazální neboli trvalé, a jejich úkolem je zvlhčovat oko. Podstatné je i mrkání, jenž roztírá slzu po celé ploše, a zabraňuje tak suchosti. Reflexní se objeví, když je oko podrážděné vnějšími vlivy. Určitě si vybavíte různé situace, například při krájení cibule nebo když vám něco spadne do oka. Slzy jsou intenzivnější, protože se snaží vyplavit cizí předmět nebo očistit oko od dráždící látky. A poslední, emoční neboli citové, se objeví při nějakém rozrušení. Tyto mají trochu jiné složení, neboť obsahují daleko více hormonů.
Složení je odlišné
Pokud byste se podívali pod mikroskop, zjistili byste, že každý zmíněný typ má odlišnou strukturu a složení.Nejvíce diskutované jsou ty poslední, emoční, u nichž se vědci stále neshodli, zda jde o reakci hormonů, mozku, nebo něčeho jiného. Ty obsahují největší podíl bílkovin, proto se z těla odplavují nejvíce toxinů a stresových hormonů.
Proč nám přijdou slzy slané
Tvoří se v slzném ústrojí, které se nachází na okraji oka, blíže k nosu. Konkrétně jde také o produkty slinných žláz, které jsou součástí tohoto ústrojí. Slzy jsou složené z 99 % z vody. To zbylé 1 % tvoří především sůl a určitý podíl bílkovin, který se liší v závislosti na typu slz. Díky soli mají slzy dokonce antibakteriální účinky, jenž chrání oči před infekcí.
5 důležitých funkcí slz, znáte je?
Obecně víme, že slzy mají ochrannou funkci, protože naše oči chrání před infekcí. Zároveň také zvlhčují rohovku, která by se jinak zakalila. Také na ní vyrovnávají nerovnosti. Umožňují klouzání víček. V neposlední řadě vylučují z těla některé toxiny a stresové hormony.
Nebojte se projevit pláč, je to zdravé
Jako dospělí většinou slzy a pláč skrýváme. Možná se stydíme nebo jen nechceme projevit emoční slabost ať už před cizími lidmi či sami před sebou. Přitom bychom si měli vzít příklad z dětí, pro které je pláč naprosto přirozenou součástí. Zároveň si uvědomte, že mají pozitivní vliv na naše zdraví. Emoční slzy totiž vyplavují uklidňující hormony a hormony tišící bolest. Jejich potlačování může mít naopak negativní vliv, jako je žaludeční neuróza, vysoký krevní tlak a podobně.
Zajímavosti
- U novorozenců se slzy začínají objevovat až několik týdnů po porodu.
- Ze slz se mohou vylučovat některé toxiny i stresové hormony (adrenalin), proto možná po pláči cítíte psychickou úlevu.
- Při smutném filmu slzy obsahují až o čtvrtinu více bílkovin než ty, které jsou vyprodukované po krájení cibule.
- Dospělý člověk mrká průměrně 18x za minutu. Malé dítě dokonce jen 2x za minutu.
Kolem tématu slz bylo vyřčeno neskutečné množství citátů a výroků. Jako první se vám možná vybaví citát od Johnna Lennona:
„Jsem něžný, jsem krutý, ale jsem život. Pláčeš? I v slzách je síla. Tak jdi a žij.“
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.
Veronika Mazurová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.