Aktuální téma
Chyby v zabezpečení domácnosti se nám opravdu nemusí vyplatit – právě teď, v době letních dovolených, kdy necháváme svou domácnost osiřelou. Proto je potřeba zajistit opuštěné domácnosti co nejpečlivěji. Podívejme se na chyby, které lidé dělají nejčastěji.
První otázkou samozřejmě je, jak moc chytrou domácnost máte a jak chytré je vaše zabezpečení domu či bytu. Pokud jste odkázáni na klasické zabezpečovací prvky, jistě vám následující tipy přijdou vhod.
Mnohdy nejde ani tak o kvalitu zabezpečení v době, kdy není nikdo doma. Je to neuvěřitelné, ale často je drzost zlodějů tak velká, že vás klidně přijdou navštívit i v době vaší přítomnosti, například v době, kdy spíte. I tak ale platí, že kvalitnímu zabezpečení lidé často nevěnují tolik pozornosti, kolik by si zasloužilo. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se v tomto ohledu dopouštíme?
Vylepšování dveří
Nejčastější chyby se týkají například vylepšování nepříliš kvalitních dveří. To odborníci rozhodně nedoporučují a shodují se na tom, že jedině bezpečnostní dveře skutečně mohou odstranit rizika vstupu. Vylepšování dveří funguje paradoxně přesně naopak. Všemi přídavnými systémy totiž dveře oslabujete. Najít slabá místa vašich vstupních dveří pak trvá zlodějům opravdu jen chviličku.
Hlavní rozdíl u bezpečnostních dveří je ten, že kvalitní dveře jsou vždy kovové a s celoplošným plechovým krytím. Tvoří je ocelová kostra a rozvorný systém. Většinou jsou dveře navíc jištěny v 10 až 20 bodech a jsou vybaveny vložkou, která je odolná proti odvrtání, vyhmatání planžetou i proti metodě takzvaného rychlého otevření pomocí univerzálního vyklepávacího klíče.
Zabezpečení oken
Co se týče vniknutí do domu skrze okna, je práce zlodějů velmi snadná. Ke vniknutí do interiéru stačí nadzvednout okenní křídlo, šroubovákem odemknout obvodové kování nebo prostě rozbít okenní tabulku a okno si otevřít. K tomu jsou nejlépe vhodná malá okénka u spíže, garáže, vniknutí přes světlík a podobně.
Na tato malá místa se často zapomíná, přestože je zloději mají v největší oblibě. Ochránit vás může okenní kování, které je konstruováno na principu většího počtu uzamykatelných bodů a jejich tvaru.
Chraňte se, i když jste doma
Velmi, opravdu velmi často dochází ke vloupání za přítomnosti obyvatel domu či bytu. Nejčastěji je to samozřejmě v době, kdy lidé spí. Zloději mají opět snadnou práci, protože právě za vstupními dveřmi se většinou nachází spousta cenností. Odkládáme zde kabelky, klíče, klíčky od auta a podobně, takže nebezpečí je mnohem větší, než se na první pohled může zdát.
Jedinou dobrou radou je dveře pečlivě uzamykat i v době, kdy jste doma. Jen pozor na to, že například jistící bezpečnostní řetízek na dveřích neposkytuje vůbec žádnou ochranu ani překážku, která by zloděje zdržela či od krádeže odradila.
Vsaďte na doplňkové zajištění
Primární zabezpečení jsme si popsali výše, sekundární se týká především zajištění dveří uvnitř domu či bytu a takzvané terciální zabezpečení má funkci ochrany konkrétních předmětů, o které nechcete přijít. Může se jednat o jízdní kola, motorky, ale také elektroniku či zahradní náčiní a doplňky na zahradní party.
Jde o to, že když už se zloděj dostane do objektu, a to jakkoli snadným či méně snadným způsobem, stále ještě ho může zastavit například kvalitní zámek typu X box. Tento vychytaný zámek lze umístit na stěnu, na strop či na dveře objektu a k němu pak všechny cenné věci připoutat a uzamknout.
Sdílnost na sociálních sítích
Co se týče informací, které o sobě pouštíte do světa sociálních médií, vždy byste měli být opatrní. A obsah toho, co sdílíte na síti, může posloužit jako kvalitní tip. Mnoho zlodějů Facebook nebo Instagram skutečně využívá jako vodítko. Koneckonců, je tak velmi snadné získat přehled o tom, co vlastníte, ať už jde o cennosti v domácnosti, auto, kola a další zpeněžitelné věci, ale také se snadno lze dozvědět, kdy se chystáte domov opustit a na jak dlouho. S takovými informacemi jde zloděj za svou prací na jistotu a bez obav.
Samozřejmě, že existuje mnoho dalších „vychytávek“ pro zabezpečení běžné domácnosti. Každá je však trochu jiná s jinými nároky na zabezpečení, a tak uděláte nejlépe, pokud se tématu budete věnovat pečlivě a za pomoci odborníka.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.