Pokud právě přemýšlíte o koupi nového vozu, určitě zvažte i malý elektromobil. Skrývá v sobě velmi mnoho výhod, které oceníte při každodenních cestách za prací, ale i za zábavou a nákupy. Jaké jsou jejich přednosti a proč jsou lepší než větší elektromobily a spalovací automobily?

Nízká pořizovací cena

Největší výhoda malých elektrických aut je ta, že nejsou příliš drahé. V dnešní době se jejich cena pohybuje okolo 600 tisíc korun za zbrusu nový elektromobil. To je relativně velmi příznivá cena oproti větším elektromobilům, jako jsou SUV vozy. Cena takových automobilů začíná až za hranicí jednoho milionu korun.

Rozdíl je v tom, že větší vozy disponují větším dojezdem i výkonem a mají větší úložný prostor. Třeba nový Volkswagen ID.5 GTX, plně elektrické SUV, je velmi prostorné, a navíc disponuje až 500 km dojezdem, nejmodernější bezpečnostní výbavou a špičkovým výkonem.

Nicméně menší vozy to dohání nejen nižší pořizovací cenou, ale i menšími provozními náklady díky menší spotřebě elektřiny. Opomenout nesmíme ani praktický pohled na věc, totiž že s menším elektrickým vozem se vejdete a zaparkujete všude.

Nízké provozní náklady a minimální nároky na servis

Díky tomu, že elektromobilu ubereme na rozměrech, tak bude i nižší celková hmotnost vozu. Tím pádem do něj stačí vložit menší elektromotor i baterie. Menší elektromotor v kombinaci s celkovou nízkou hmotností vozu bude mít malou spotřebu elektrické energie. Ještě více tak znásobíte úsporu na palivu, přičemž dobíjení elektromobilu je už tak levné oproti vozům se spalovacími motory. Hlavně v případě, že svůj elektromobil dobíjíte doma. Pak může být úspora na palivu až několikanásobná oproti spalovacímu vozu.

Elektromobily mají také obecně nižší náklady na servis než automobily na fosilní paliva. Je to dáno hlavně tím, že se ve voze na elektřinu nenachází spalovací agregát. Spalovací motory totiž kromě nízké účinnosti mají též tu nevýhodu, že jsou náročné na servis. Obsahují mnoho pohyblivých a mechanicky namáhaných částí, které se časem opotřebují a je nutná jejich výměna nebo oprava. I při bezproblémovém chodu motoru je potřeba, aby uživatel chodil na pravidelné (a ne zrovna levné) servisní prohlídky.

Nejvíce však spalovací motor trpí při častých a krátkých jízdách po městě. Tak se mohou servisní náklady vyšplhat do astronomických výšek. S elektromobilem však ne. Pokud tedy plánujete pořízení vozu ve stylu “nákupní taška”, tedy vozu na krátké trasy do obchodu, zaměstnání a podobně, je malý elektromobil to nejlepší řešení. Nebude vás stát moc peněz a o jeho provoz se téměř nemusíte starat, stačí jej pouze dobíjet.

Shrnutí – vyplatí se koupit malý elektromobil?

Pokud si shrneme výše uvedené, tak je malý elektromobil skutečně vynikajícím řešením pro ty, kdo své cesty budou soustředit na dopravu po městě či z vesnice do blízkého okolí. Získáte automobil, který je ekologický a nenáročný na provoz a servis. Navíc s plným komfortem a dynamickými jízdními vlastnostmi.

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.