Česká společnost zůstává i přes postupující moderní dobu stále v určitém smyslu konzervativní. Vždyť po generace si mnohé rodiny předávaly (a zřejmě stále ještě předávají) touhy po tom, aby jejich generace nevymřely a pokračovaly. S tím se samozřejmě pojí i početí potomka s mladou a zdravou ženou a její následné mateřství. Jenže dneska už to bývá tak trochu tabu. Dvacítky obvykle děti ještě nechtějí, třicítky dělají kariéru a čtyřicítky už jsou podle ostatních „staré“. Co je vlastně normální? A zaslouží si ženy veřejný diktát ze strany společnosti?

Od ženy se očekává, že bude dobrou manželkou, a ještě lepší matkou

Budiž vysloven obdiv všem ženám, které musí již od útlého věku čelit nemístným narážkám ohledně budoucího mateřství. Sotva mladá slečna odloží panenky a obdrží občanský průkaz, je vystavena doslova ataku svých předků, kteří se již samozřejmě těší na vnoučky a pravnoučky. Co ale, když se nedej bože rozhodne studovat do svých pětadvaceti let, a pak ještě buduje kariéru? Rodina začne být nervózní a pojme podezření, že snad „ta holka není zdravá“ a začne tlačit ještě víc, a to jen pro své sobecké touhy. Nikoho ovšem nezajímá, jak se tato mladá dáma cítí – ostatním je to jedno, musí se stát dobrou manželkou, a ještě lepší matkou. To jsou dogmata, která tvoří jen a jen traumata.

Když já, ty musíš také

Poněkud podobně nešťastně pak mohou pokračovat debaty nejen s rodinou, ale i s přáteli a známými. Ženy musí být připraveny na další nechtěné otázky, které je možná dovedou k šílenství, když je neodfiltrují tím správným způsobem. Nekonečné otázky typu: „A kdy bude miminko?“, „Už plánujete?“, „A vy nechcete dítě?“ mohou být frustrující. Doslova lavina těchto vtíravých dotazů pak přichází s přibývajícím věkem a žena jimi může být přehlcena zejména na pokraji pětatřicítky, neboť – to už je podle slov ostatních – „stará“, nemocná, neplodná a bůh ví, co ještě. O něco horší jsou pak narážky dam, které již dítka doma mají a pojaly pocit, že když musí ony – vy také! Jaká nezodpovědnost, nepřivést na tento svět pokračovatele rodu – ironicky řečeno.

Odfiltrujte toxické lidi

Jestli jste se rozhodla dítě nemít, je to vaše plné právo. Bohužel naše stálá konzervativní společnost vás nějakou dobu může pojímat jako jakéhosi exota, ale tato pozornost naštěstí dlouho nevydrží. Ať je to, jak chce, nesmí vás to za žádnou cenu zlomit. Vy jste jedinečná osobnost a jedině vy se rozhodujete o své budoucnosti. To, že vám donekonečna někdo bude omílat, jaká je škoda nemít děti, vás asi jednou přestane bavit… ale opatření můžete udělat včas. Filtrujte, odmítejte toxické jedince, scházejte se jen s těmi lidmi, kteří vás milují takové, jaké jste. A nemají potřebu neustále řešit vaše reprodukční schopnosti. Jedině tak zase získáte klid v duši.

Život může být krásný i bez potomků

Není pravda, že život bez dětí je tuze smutný. I dobrovolně bezdětní lidé si ho mohou užít do sytosti. Zde je několik pozitivních dopadů:

  1. Budete emočně stabilnější a méně stresované. Lidé, kteří vychovávají děti, prý více inklinují k emocionálním výkyvům.
  2. Stanete se pánem svého času. Bezdětnost skýtá celou řadu příležitostí k dobrodružství, poskytuje volnost. Můžete kdykoliv cestovat a věnovat se skutečně čemukoliv chcete.
  3. Můžete se pustit do jakýchkoliv podnikatelských plánů, aniž byste měly pocity viny. Možná si tak splníte velké sny!

Ať už se rozhodnete být matkou či nikoliv, neměly byste se rozhodně cítit tak, jako že jste do něčeho tlačeny. Nepodléhejte tlakům svého okolí, mohly byste toho pak hořce litovat. Naslouchejte pouze svému nitru. To má moc „říkat“ pravdu.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních zkušeností.