Většina lidí považuje štěstí jen za mušku zlatou, která je téměř neuchopitelná. Ovšem málokdo si je vědom, že je to pouze stav mysli. Ta má totiž bezmeznou sílu v mnoha ohledech. Pokud budete věřit, že jste smolaři, smůla se vám může skutečně lepit více než obvykle na paty. Každý den tedy máte možnost se rozhodnout, v jakém duchu se bude odvíjet.

Obecné dogma ve společnosti

Ve společnosti panuje obecně představa, že šťastný člověk je ten, který je bohatý, úspěšný, oblíbený a krásný. Jenže to vše je pomíjivé a velmi povrchní. Možná se navenek takoví jedinci jeví šťastně, ve skutečnosti ale mohou být velmi smutní, depresivní a v podstatě i nešťastní. A právě v tom se odráží to, že štěstí je stav mysli. Cítit se příjemně a vesele může i ten, který do vínku nedostal oslnivou krásu, ba i ten, jež nezdědil majetek nesmírné hodnoty. Není to tedy o tom, co máme a vidíme, ale co cítíme.

Co vás činí šťastnými?

Štěstí může spatřovat každý člověk v něčem jiném. Jeden ho vidí třeba v tom, že konečně vyhrál v loterii. Druhý je zase šťastný pro to, že se téměř zázračně uzdravil po dlouhé nemoci. A ten třetí je šťastný pouze ze své podstaty. Váží si každého dne, kdy se může nadechnout, kdy může obejmout své blízké a říct jim, jak moc je má rád. Šťastní můžete být i díky partnerské lásce, která vás naplňuje anebo prostřednictvím oblíbené činnosti. Položte si tedy prostou otázku: „Co vás činí šťastnými?“ Možná budete chvíli tápat, ale odpověď nosíte celou dobu v sobě.

Jak se naladit na „šťastnou vlnu“?

Ono nikdy příliš nepomůže, když budete sedět v koutě, litovat se a říkat si, jak moc jste vlastně na všechno okolo naštvaní, protože se vám nedaří podle představ. Jenže když nastavíte svou mysl na pozitivní vlnu, řekněme tedy tu šťastnou, přitáhnete do svého života mnohem víc krásnějšího a veselejšího. Funguje to velmi zodpovědně. Složitější transformací mysli budou zřejmě procházet přirození negativisté, ovšem i ti mohou udělat pár kroků vpřed. Stačí zkrátka jen chtít změnu. Začněte malými krůčky a radujte se i z titěrného štěstíčka, které k vám z počátku přijde. Pak se proces rozpohybuje a vaše šťastná hvězda se rozzáří v plné síle.

Naučte se štěstí spatřovat i v maličkostech

Protože žijeme v hektické době, je nasnadě někdy zbrzdit ten rozjetý vlak plný stresu a povinností. Proto si udělejte na sebe samotné čas, zajděte si na procházku a přemýšlejte. Zkuste vnímat každý detail kolem sebe během své cesty. V přírodě se soustřeďte třeba na poletující ptáčky, veverky pobíhající na stromech anebo jen na vánek, který hladí vaše tváře. Dýchejte zhluboka a snažte se v každém nádechu spatřovat nesmírný pocit štěstí, že máte před sebou další krásný den. Mnozí z nás už pozapomněli na to, jaké to je, zastavit se. Když tak učiníte, začněte vnímat i věci, kterých jste si dříve vůbec nevšimli. A nakonec dojdete k závěru, že už samotný život je vlastně velké a bezmezné štěstí.

Důležité je uchopit své štěstí

Protože jsou lidé velmi často pohrouženi do svých každodenních problémů a starostí, nestačí si někdy všimnout toho, že vlastně mají na dosah své štěstí. Dostávají naději a šanci něco změnit, ale nevyužijí toho. Buď mají strach, nebo si nabízející se možnosti zkrátka neuvědomují. Proto mějte oči i srdce otevřené dokořán, nikdy totiž nevíte, kdy přijde právě vaše příležitost změnit život od základu k lepšímu.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.