Chcete zažít neobvyklý zážitek, nebo se jen dozvědět něco nového o této terapii? Proto čtěte dál a dozvíte se, co pobyt ve tmě obnáší a proč je tak žádaný.

Zažijte terapii tmou

Terapie ve tmě nabízí pobyt v naprosto zatemněném prostoru. Zažít to může každý. Ať už jen pro ten zážitek jako takový, nebo i s určitým záměrem a očekáváním. Jde o určitou absenci vnějších vlivů a soustředění se sám na sebe. Je to určitá forma léčby a cesta sebepoznání.

K čemu je tma dobrá?

Proč byste to chtěli dobrovolně podstoupit? Těch důvodů může být více a každý si v tom musí najít svůj záměr. Ve tmě můžete odpočívat nebo meditovat. Ale také si utřídit myšlenky a najít odpovědi na různé otázky. Učinit důležitá životní rozhodnutí. Není problém zde rozvíjet kreativitu, i ve tmě dokážete psát nebo kreslit. Jen tak se izolovat od světa. Být sami v tichu. Najít cestu sami k sobě. A poznat to, jak se chováte a co prožíváte ve tmě.

Účinky terapie tmou

Tato forma terapie vám pomáhá různými směry, ale především psychicky. Pomůže vám zvolnit životní tempo a zklidnit mysl, zregenerujete psychiku a zmírníte stres. Jste nuceni potlačit zrakový smysl, ale to vás naučí více vnímat ty, které máme někdy tendenci potlačovat (ať už sluch, chuť nebo hmat) a díky tomu se zaměříte na vnitřní prožitky a vnímání okamžiku. A především zkusíte zvládat a obrnit se proti extrémním zátěžovým situacím.

Co máte během terapie k dispozici?

Terapie probíhá ve vybaveném apartmánu bez oken. Je zde nábytek a veškeré zařízení, které používáte i v běžném dni. Rozdíl je v tom, že jste v naprosté tmě, a tedy i bez kontaktu s vašimi blízkými, bez elektroniky a zpráv z vnějšího světa. Každý den vám personál dodává nápoje a nutričně vyváženou stravu podle předem stanoveného jídelníčku. Můžete se ale také rozhodnout pro půst, zvolit pobyt bez jídla, jen s tekutinami.

Jak dlouhé to je?

Je jen na vás, jak dlouhý pobyt si vyberete. Můžou to být dny, ale i týdny. Až budete mít pocit, že vám to stačilo, kdykoliv to ukončíte. Nikdo vás nenutí strávit ve tmě veškerý čas, který jste si předem stanovili. Je to na dobrovolnosti. Můžete kdykoliv rozsvítit a odejít. Zároveň si někde můžete zvolit, jestli budete ve tmě sami, nebo v páru. Nebo k vám může docházet terapeut, se kterým si pravidelně povídáte o tom, co aktuálně prožíváte a jak se ve tmě cítíte.

Názory těch, kteří terapii absolvovali

Už je spoustu těch, kteří si vyzkoušeli terapii ve tmě, a někteří si tím prošli i vícekrát. Je o to dokonce takový zájem, že rezervace probíhají na dlouho dopředu. A tady jsou názory některých z nich po absolvování terapie:
  •  „Poprvé v životě jsem byl schopen uklidnit mou mysl a meditovat. Mohl jsem se nerušeně bavit se svým vnitřním dítětem a dokonce i se svým poradcem.“
  • „Nedá se to popsat ani předat. Pobyt ve tmě mi hodně pomohl. Nemám pro to slova. Nevím, jestli to bylo čistou vodou, jídlem, zkušeným průvodcem nebo tím místem, ale změnilo mi to náhled. Věřil jsem, že je to nemožné. Ten největší poklad co jsem si odsud ale odnesl, je vědomí, že ať už je utrpení jakkoli silné, mám v sobě prostředky na jeho léčení.“
  • „Tma mi sice nedala to, co jsem očekávala, ale dala mi přesně to, co jsem zrovna potřebovala. Další velký krok na cestě hlubšího sebepoznání.“
  • „Ve tmě zbystřily všechny mé smysly – chuť, čich, sluch, hmat i orientace v prostoru. Ta sice nepatří mezi smysly, ale při pohybu ve tmě mi nahradila zrak. Po návratu na světlo se mi úžasné zostřil zrak. Nějakou chvíli jsem měla dokonce pocit, že se mi zaktivizovaly režimy makro a zoom.“
    Recenze jsou ze stránek www.tmaleci.cz, www.lecba-tmou.cz a mistovsrdci.cz. 
Možná vás zajímá ještě jedna otázka na závěr. Jak se na tuto terapii připravit? Je to krok do neznáma a vy nevíte, co očekávat. Vy se nijak výrazně připravovat nemusíte. Naopak na něj připravte své okolí. Nezapomeňte informovat rodinu a známé, že budete nějakou dobu nedostupní. A vyřiďte si veškeré naléhavé osobní i pracovní záležitosti, ať se pak ve tmě můžete soustředit jen sami na sebe a netíží vás žádné podobné myšlenky.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.