Zírání do mobilu, práce na počítači, chladné počasí, střídání teplot, pyly, řízení auta i čtení knihy, oči dostávají pěkně zabrat každou vteřinu. Bolí vás? Máte pocit písku v očích? Dělají se vám často mžitky? Cítíte tlak za oční bulvou? Nedaří se vám zaostřit? Je na čase se naučit několik snadných cviků a ulevit si od bolesti. Zabere to jen pár minut, kýžené výsledky se dostaví už po několika opakováních.

Proč cvičit oči pravidelně a kdykoliv máte čas?

Cvičení očí má tu velikánskou výhodu, že si ho můžete naordinovat vždy a všude. V práci, doma, v autobuse, prostě kdekoliv a stačí 10 minut. Když to nebudete flákat, brzy uvidíte velký posun. Bolest očí i hlavy bude tatam a hned se vám bude žít lépe, to přece chcete.

Nejdříve pohlazení a jemňoučká masáž hlavy

Ideálně jednou denně si najděte chvilku a před cvičením si dopřejte masáž hlavy. Začněte jemnými krouživými pohyby od temene dolů. Vískejte si vlasy, prostě se pohlaďte. Poté v rychlém tempu třete dlaněmi o sebe, asi 10krát. Hned poté obě přiložte na čelo. Ucítíte příjemné teplo. Tření zopakujte a položte dlaně přes oči a tváře. Do třetice přiložte na oblast spánků a jemnými krouživými pohyby masírujte. Krásně se naladíte na cvičení a zklidníte mysl. A když bude někdo, kdo úvodní masážní pohlazení provede místo vás, bude to dokonalost sama.

7 jednoduchých cviků pro zklidnění očí

  1. Sestavu na procvičení bolavých očí začněte jednoduchým pohybem. Střídavě se dívejte nahoru a dolů. V každé poloze vydržte 2 vteřiny. Nejdříve obě oči současně, poté jedno zakryjte dlaní a procvičte každé zvlášť. Opakujte 10×.
  2. Druhým cvikem je koukání se do stran. Střídavě se dívejte doprava a doleva, nejdříve obě oči, poté každé zvlášť. Na každé straně vydržte pohledem 2 vteřiny stát. Opakujte 10×.
  3. Následují kroužky. Kružte očima ve směru a poté proti směru hodinových ručiček. Nikam nespěchejte. Rychlý pohyb naopak oční sval ještě více nemůže. Opakujte 10×.
  4. Mrkání – naučte se mrkat střídavě rychle a pomalu. Nejdříve několikrát mrkněte v rychlém tempu, pak nechte oči na 5 vteřin zavřené, na 5 vteřin otevřete atd. Opakujte 5×.
  5. Jako pátý cvik zaostřujte na prst. Nejdříve umístěte ukazováček cca 5 cm před nos. Zaostřete a upřeně se na něj dívejte 5 vteřin. Poté natáhněte paži a opět zaostřete na prst a vydržte dalších 5 vteřin. Opakujte 5×.
  6. Zavřete oči a jemným pohybem masírujte víčka pomocí ukazováčku a prostředníčku. Nejdříve 5krát ve směru a následně 5krát proti směru hodinových ručiček.
  7. Zavřete oči. Nechte je zavřené a v klidu minimálně minutu.

Uvolnění i v podobě sáčků od čaje

Namoženým očím prospějí chladné obklady. Nemusíte vymýšlet nic složitého, stačí si například nechat dva pytlíky čaje od snídaně. Ráno je dejte do lednice, večer je vyndejte a přiložte na zavřené oči. Užívejte si příjemný chlad tak dlouho, jak jen chcete. Na pomoc si vezměte bylinky. Účinný je obklad z heřmánku a bazalky. Bylinky natrhejte, smíchejte s olivovým olejem a natřete na víčka. Nechte působit 5 minut a opláchněte vlažnou vodou.

Pomozte si jídlem

Aby oči byly zdravé, zaměřte se na stravu. Jezte jídlo, které je bohaté na vitamíny A, C a E a na lutein. Vitamíny podporují optimální funkci očí, nedostatek vitamínu A dokonce snižuje schopnost vidět ve tmě. Lutein je součástí jedné z vrstev sítnice a jeho nedostatek má za následek celkové zhoršení zraku. Zařaďte do jídelníčku: mrkev, kapustu, játra a rybí tuk, batáty, brambory, mangold, špenát, hroznové víno, borůvky a ideálně i česnek.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.