Interiéry, stejně jako lidé, se jeden od druhého liší svou originalitou a nezaměnitelným pocitem, který vyzařují. Prostor kolem nás je naším odrazem, může být uklizený, zajímavý, prostorný nebo přeplněný drobnostmi. Ručně vyřezávaný nábytek v thajském stylu oživí každý interiér a vdechne mu nezaměnitelné kouzlo. Podívejte se s námi pod ruce řezbářských mistrů a vyberte si i vy ten pravý kousek.

Ruční výroba thajského nábytku

Výroba těch nejkrásnějších kusů nábytku začíná u výběru nejvhodnějšího kusu dřeva. V Thajsku je pro výrobu často využíván například teak, merbau, suar nebo kempas. Jedná se o původní dřeviny. Řezbářské umění je v Thajsku předáváno po generace. Čerpá z národních tradic a tradičního stylu.

V Thajsku najdete mnoho rodinných řezbářství, kde je nábytek vyráběn s láskou všemi členy rodiny. Jednotlivé kusy, které jsou u nás k dostání, jsou často předem určeny k exportu, takže splňují ta nejvyšší kritéria jako je dokonalá technická funkčnost a precizně zpracovaný design.

Woodland

Thajsko je svým řezbářským uměním vyhlášené. Dřevěné výrobky můžete obdivovat v největším thajském muzeu řezbářství Woodland. Najdete zde les plný zvířat, podmořský svět, starověkou khmerskou civilizaci nebo třeba himálajský les plný unikátních dřevěných kousků.

Muzeum se nachází v provincii Nakhon Pathom poblíž řeky Tha Chin. Expozice je složena z několika tematicky členěných místností. Kromě již jmenovaných témat jsou k vidění také řezbářské práce odkazující na hinduismus, buddhismus nebo křesťanství. Zastoupeny jsou zde umělecká díla ze všech provincií Thajska.

Tradiční objekty jsou doplněny o moderní osvětlení a zvuková a vizuální média, která vás zcela vtáhnou do jiného světa. Součástí celé expozice je také dřevěná vesnice. Je zde k dispozici také ubytování pro turisty a možnost ochutnat tradiční thajské jídlo. Venkovní prostor oživují menší dřevěné přístřešky s vodní plochou.

Od drobností k dokonalosti

Složitá vyřezávaná umělecká díla jsou složena z přesných drobných detailů, které vytváří celkový dojem. Setkat se můžete s drobnými lístky, květy a dalšími prvky jako jsou spirituální bytosti nebo draci. Vše je na milimetr přesné a každý výřez má své místo. Vedle drobných sošek se můžete setkat s rozměrnými objekty, vyřezávanými z celých kmenů stromů. Dokončení takového díla může zabrat až dva roky. Všechny předměty jsou vytvářeny za pomoci tradičních řezbářských nástrojů.

Suvenýry pro turisty

V Thajsku nenajdete pouze rozměrná umělecká díla, ale také drobné dřevěné suvenýry pro turisty. Vybírat můžete například z pletených tašek z dřevitého materiálu nebo z drobných vyřezávaných sošek zvířátek a hraček pro děti. Styl výrobků se liší podle provincie, ve které se nacházíte. Obchůdky nabízí také dřevěné vázy, nádobí a další drobnosti do kuchyně, nejrůznější šperky jako jsou náramky nebo prsteny, hřebeny a další.

Autor se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.