Tradiční čínská medicína věří, že každá lidská bytost má na svém těle 88 000 čaker. To číslo může být mnohem vyšší, někde se píše i o 200 apod a je vlastně jedno, kolik čaker ve skutečnosti je. Základních energetických center (čaker) je sedm. Každá z nich poukazuje na určitou oblast našeho těla.

V případě, že je čakra blokovaná nebo poškozená a tok energie je narušený, může docházet k různým fyzickým projevům jako např. provází vás různá onemocnění, únava, vyčerpání, fyzická bolest apod. Harmonizovat čakry lze nejrůznějšími způsoby. Záleží, co vás oslovuje. Jedním z nich jsou drahé kameny. Které z nich vám pomohou s blokádou první čakry?

Čakry a energie

Čakry mohou energii ze svého okolí přijímat nebo jí do něj vysílat. Každá čakra je u různých lidí různě otevřená a působí tím na určité oblasti psychiky i fyzického lidského těla. Harmonizování a otevření všech sedmi čaker pak vede k dokonalé vyrovnanosti člověka a jeho duševní vyspělosti. To se samozřejmě projeví i na těle.

První čakra – kmenová síla

První čakra – na našem těle ji najdete umístěna u kořene páteře (u kostrče). Energetickým a psychologickým obsahem první čakry je kmenová síla. Slovem „kmenová“ symbolizuje sílu skupinovou či kolektivní, která se v nás projevuje jako skupinová identita a skupinová či kolektivní přesvědčení. Sem patří témata rodiny, kultury, náboženství i společenská. Tato naše přesvědčení mají pak vliv na vytváření naší identity. A tady je zakořeněný základ našeho psychického i fyzického zdraví, neboť emocionální i mentální stabilita má původ v naší rodině a prostředí našeho dětství.

Patřit do kmene je naše primární potřeba

Patřit do nějakého „kmene“ je naše prvotní potřeba, protože v raném období našeho života jsme na něm zcela závislí. Nemáme na mysli jen základní fyzické potřeby jako je jídlo, oblečení a bydlení. Paří sem i duchovní potřeby. Přijetí dítěte jako celku dává základ sebehodnotě, potvrzení jeho osobnostních kvalit dává základ sebejistotě a láska dává základ sebeúctě.

První čakra a zdraví

Základní, neboli tzv. kořenová čakra je charakterizována červenou barvou. Tou jsou reprezentovány i kameny, pozitivně působící na její funkci. Při jejím zablokování pociťujeme nedostatek energie, majetnické sklony, agresi či sobeckost. Její nerovnováha vyvolává nemoci jako jsou zánět močového měchýře, průjem, obezita nebo impotence. Přikládáním kamenů na tuto čakru můžeme energetické centrum harmonizovat, tedy obnovit její rovnováhu.

Minerály vhodné pro první čakru

achát, heliotrop, hematit, korál, granát, karneol, sardonyx, šedý achát, rodochrozit, rubín, tygří oko a býčí oko, červený jaspis…

Autorka se témata dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.