Svět se točí stále stejnou rychlostí, společnost se však žene neustále vpřed a tempo života je rychlejší než kdy dřív. Spousta z nás proto nemá čas se zastavit a ponořit se do příběhů, které zdobí stránky knih a to je velká chyba. Tyto příběhy totiž dokáží otevřít v lidské duši zákoutí, o nichž jsme možná ani netušili, že existují. Proč bychom měli knihy přijmout do našich životů a probudit v sobě lásku ke čtení?

Jiné světy…

To nejdůležitější a nejkrásnější, co knihy mají je rozmanitost. Můžeme prožít tisíce milostných vzplanutí, nespočetná dobrodružství, prozkoumat cizí kraje i jiné světy, stát se na pár okamžiků jinými lidmi. Knihy nám nabízí zřít svět jinýma očima, dávají nám možnost zamyslet se nad životem z nové perspektivy. Sami možná budeme překvapeni, jaké emoce v nás knihy dokáží probouzet – lásku, smutek, štěstí, dojetí, strach. Stačí jen otevřít mysl a srdce…

Tisíce slov…

Nepopiratelným přínosem je jistě také slovní zásoba. Rozmanitost frází a stylů, kterými jsou příběhy vyprávěny, nám dává možnost rozšířit si obzory. Budeme umět lépe komunikovat, lépe využít slov k vyjádření emocí. Vždyť náš jazyk je tak krásný a byla by škoda ochudit se o jediné slůvko! Schopnost správně se vyjadřovat je klíčová k tomu, abychom dokázali předcházet nedorozuměním a žít spokojený život.

Souznění…

Nic nedokáže lidi sblížit více, než sdílená zkušenost. A právě knihy dokáží tuto zkušenost zdárně simulovat. Knihy nám dávají pocit, že jsme součástí příběhu, a nezřídka máme potřebu tento prožitek sdílet. To vše nám otevírá prostor k diskusi, možnost oprostit se od stereotypu každodenního života a vdechnout rozhovorům nový a zajímavý směr. Předávejme lásku ke knihám už malým dětem, jejich životy potom nikdy nebudou šedivé.

Odvaha…

Vhodně zvolený žánr dokáže také ulevit naší duši, pokud se potýkáme s problémem, který se nám zdá v určité životní etapě neřešitelným. Často se dokážeme ztotožnit s hrdinou příběhu a převzít alespoň část jeho atributů.  Dokážeme v sobě najít odvahu, lásku a porozumění, protože náš hrdina se právě rve se životem, a svůj boj nehodlá vzdát… A my cítíme, že musíme odpovědět stejně, musíme ukázat životu, že se nehodláme vzdát!

Představivost…

Když otevřeme knihu, téměř okamžitě se o slovo hlásí představivost. Její rozvíjení je důležitější, než by se mohlo zdát, dokáže nám pomoci vypořádat se s krizovou situací, vyrovnat se s přívalem emocí, zažehnat spor i zvolit správnou cestu životem. Představivost používáme každý den a právě knihy jsou nejlepším společníkem pro její zdravý rozvoj.

Moudrost…

Že knihy obsahují moudrost ví každý, ovšem ne každý ji dokáže najít a využít. Pokud ovšem otevřeme svoji duši, moudrost si nás najde sama. Jestliže vědomě a s láskou přijímáme slova, která prostopují stránkami knih, nemůže se stát, že bychom odešli bez obohacení. Ať se jedná o vědomosti, emoce, zkušenosti – nikdy se nemůže stát, že by nás dobrá kniha o něco ochudila.

Vnímejme krásu knih a využívejme naplno jejich potenciál! Vždyť dobrá kniha je nejlepším společníkem v těžké chvíli. Dokáže poradit, rozveselit, dát průchod emocím! Pokud budeme milovat knihy, budeme bohatší životem i duchem, naučíme se hledat krásu i zvládat smutek. Stačí jen, když budeme pozorní, potom v každé knize můžeme najít odraz vlastní duše!

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá z vlastních zkušeností.