V posteli strávíme třetinu života. Aby náš pobyt v ní byl co nejzdravější, měli bychom podle odborníků odstranit z ložnice (nebo z místa, kde spíme) některé věci. Které to jsou?

Soukromá záležitost

Ložnice je soukromá záležitost, kam zveme jen vyvolené. Nejde o místnost, kterou zařizujete pro oči a případný obdiv ostatních. Tím nechceme v žádném případě říct, že by ložnice neměla být designově perfektní nebo že by v ní neměla být umístěna umělecká díla či doplňky lahodící vašemu pohledu a vaší duši.

Každopádně při zařizování místa pro soukromý odpočinek je dobré pamatovat na některé důležité věci. Věděli jste například, jak důležitá je barva ložního prádla? Podle psychologů má jeho odstín zásadní vliv na náladu, na kvalitu spánku, na pocity celkově, ale též na chování.

Jaké barvy jsou tedy ty nejvhodnější? Rozhodně nejlepší službu vám prokážou neutrální barvy, šedá, zelená či bílá. Dobrou volbou jsou i pastelové tóny, například žlutá, růžová a fialová. Naopak se nedoporučují teplé výrazné barvy, jako je červená a purpurová, protože mohou působit příliš agresivně. Dobrou volbou ale nejsou ani modré tóny, zejména na zimomřivé jedince působí velmi chladně a ti se pak v posteli vůbec nezahřejí.

Čemu se v ložnici určitě vyhnout?

Hromada polštářků či plyšáků

Možná se mezi polštářky a plyšáky cítíte v bezpečí. Bohužel přemíra „měkkoušů“ vám brání plně využít dispozici lůžka k převalování se a k dosahování příjemné polohy těla, ve které si organismus odpočine nejlépe. Platí tady staré známé pravidlo, že méně je někdy více. Ke zdravému spánku je potřeba pouze jeden polštář, a pokud jich potřebujete víc, zkuste si pořídit polštář nový, pořádně naducaný.

Koš na špinavé prádlo

Na první pohled se to nezdá, ale když dáte tuto věc do ložnice, pocitově je to stejné, jako když se z postele díváte na dřez plný nádobí. Nikdy si pořádně neodpočinete, protože podvědomě budete neustále v zajetí domácích prací – praní a žehlení. Navíc, i když prádlo v koši je špinavé jen zanedbatelně, svěžímu vzduchu v ložnici to rozhodně nepřidá.

Televize či notebook

Sledování oblíbených filmů přímo z postele se zdá být skvělá věc. Podle odborníků to však ani zdaleka není nic úžasného. Takovýto zdroj zábavy chtě nechtě produkuje modré světlo, které výrazně narušuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Pokud u filmů dokonce spíte, zvyšujete riziko, že propadnete depresi a oslabíte svůj imunitní systém.

Zrcadlo v jakékoli podobě

Lesklá plocha v ložnici může vyvolávat nepříjemné pocity, a koneckonců i podle feng-šuej jsou zrcadla v ložnicích prostě malér. To, co zrcadlo odráží, ve vás může vzbuzovat pocit, že nejste sami, a tak bránit potřebnému uvolnění a uklidnění se před spaním i během spánku.

Pracovní koutek

Je těžké umístit do bytu místo, kde můžete pracovat, a to ať už jde o běžné dodělávání restů nebo o práci na home office. Každopádně svůj pracovní kout byste se měli snažit vměstnat někam jinam než zrovna do ložnice.

Nejde o to, že by vás počítač nutně musel obtěžovat modrým světlem, tomu se dá snadno zabránit jeho vypnutím, ale pohled na jakékoli pracovní pomůcky ve vás může vyvolávat pěkný stres. Vaše myšlenky se i večer budou neodbytně točit kolem pracovních povinností, což opět způsobí, že se jen těžko zklidníte a uvolníte pro příchod kvalitního odpočinku během spánku. Nehledě na to, že tak zvyšujete pravděpodobnost, že se vám bude o práci i zdát ve snech.

Mezi další věci, které by v ložnici neměly být, patří i domácí mazlíčci. Jednak pouštějí chlupy, ale vrtí se sem a tam, takže váš spánek narušují. Narušují ho ovšem všechny věci, které na pohyb jenom upozorňují, jako jsou třeba posilovací stroje a činky nebo akvárium s plovoucími rybičkami.

Zkrátka, s místem pro odpočinek to zdaleka není tak snadné, ale dodržovat doporučení se určitě vyplatí. Vždyť jde o celou třetinu života.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.