Dnes už všichni víme, že myšlenky ovlivňují tělo a naopak. Proto mohou pomáhat i při klinických depresích a vážných poruchách nálady, nejen coby prostředník pozitivního myšlení, ke kterému tak rádo vzhlíží vedení mnoha firem. V některých společnostech opravdu nemáte šanci, pokud dostatečně pozitivní nejste. Ale to je už zase jiná kapitola.

Pozitivní smýšlení v tom běžném, praktickém životě a v přiměřené míře je nesmírně důležité. Dokonce důležitější než správný jídelníček, přiměřený pohyb i hmotnost a dostatek spánku.

Zkuste myslet jinak

Pokud si každý den opakujete, jak je život těžký, jak vás všechno bolí a jste úplně na dně, tak takoví opravdu budete. Tím, co říkáte a myslíte dáváte tělu vlastně povel, jak se má cítit. Vědci už dávno dokázali přímou spojitost mezi myšlenkami a aktuálním zdravotním stavem.

Takže je jasné, že podobnými nářky si pouze škodíte, nemluvě o tom, že když se vám podaří stěžovat si dostatečně dlouho, nějakou (a možná i opravdu vážnou) nemoc si přivodíte. Odborníci tomu říkají „nocebo efekt“. Je to například situace, kdy astmatikům podáte zcela neškodný solný roztok s upozorněním, že často vyvolává alergickou reakci. Většina z nich opravdu začne ztěžka dýchat a mají různé potíže.

A naopak. Lidem, kteří prodělali silný astmatický záchvat, stejný roztok ohromně uleví od potíží, pokud jim řeknete, že se jedná o účinný lék. Zde se jedná o známější „placebo efekt“.

Neuvěřitelný vznik některých problémů

Mnoho problémů (nejen zdravotních) se v našem životě objevuje proto, že nás někdo kdysi „naočkoval“ a my všemu uvěřili. Rodiče nám v dobré víře vtloukali do hlavy spoustu zákazů a příkazů, lékaři strašili špatnou rodinnou prognózou, která nedává moc šancí dožít se vysokého věku.

Naštěstí existuje způsob, jak z toho ven. Naučte se myslet jinak. A věřte v dobré konce.

Dávejte volný průchod emocím

Bez toho, že dáte volný průchod emocím, pravděpodobně budete mít potíže. Neubližujte si tím, že v sobě budete hromadit negativní emoce, ale pusťte je ven. Uvidíte, jak moc se vám uleví.

  • Lidé se sklonem ke smutku a depresím často trpí nízkým tlakem, nedostatkem energie a oslabenou imunitou.
  • Pocity viny mohou vést k chronickým bolestem a nejistotě.
  • Odmítání sebe sama je živnou půdou pro obezitu.
  • Potíže s očima většinou znamenají, že odmítáme něco vidět.
  • Dlouho skrývaná nenávist, hněv a pocit křivdy mohou přispět ke vzniku nádorů.

Proto je nutné zakročit.

Jaké metody můžete, ba dokonce musíte, použít pro svou léčbu?

Povídejte si se svým tělem

Na všechny otázky, které vás trápí, zná vaše tělo odpověď. Jen mu musíte naslouchat. Bude nutné udělat si čas pro sebe a relaxovat. Zavřete oči, zhluboka dýchejte, snažte se nevnímat okolní zvuky a soustřeďte se jen a jen sami na sebe. Potom si v duchu položte otázku: „Co moje tělo potřebuje, aby se uzdravilo?“ Hlavou vám poběží hromada myšlenek a představ. Neposuzujte je, nehodnoťte, pouze 20 minut v klidu naslouchejte svému nitru. Není cílem reagovat na vše, co vám poběží hlavou, máte jediný cíl – zjistit, co vašemu tělu pomůže. Musíte být ale ochotní přiznat si pravdu.

Pěstujte láskyplné vztahy

Osvědčený recept na neduhy a dlouhověkost je partnerství. Podle studií mají lidé, kteří dlouhodobě žijí v partnerském vztahu, menší sklony k depresím a závislostem a jsou mnohem odolnější vůči různým nemocem.

Vysvětlení je jednoduché – pokud člověk cítí lásku a podporu, jeho organismus prožívá méně stresových reakcí, naopak se udržuje ve stavu vnitřního klidu a relaxace.

Zahrňte se péčí

Jestliže se k tomu ještě budete s láskou starat o své tělo, odvděčí se vám pevným zdravím a dobrými myšlenkami. A jak známo, tam, kde vládne harmonie, není místo pro nemoc. Dopřávejte si zdravé a chutné jídlo, dostatek čerstvého vzduchu i spánku, dejte si bylinkovou kúru, jděte na masáž, pedikúru, prostě tam, kde je to pro vás příjemné. A nezapomeňte dělat věci, které vás baví.

Štěstí jako preventivní lék

Pocit štěstí prokazatelně zlepšuje imunitu. Jenže, ona neustálá otázka, co to štěstí je a jak ho najít, nám to pořád kazí. Začněte se o téma štěstí zajímat, už to by mohlo k drobným pocitům štěstí vést. A hlavně se naučte radovat z každého okamžiku, kdy vás nic netrápí, z toho, co krásného vidíte kolem sebe. Vše může být zdrojem radosti.

Sami sobě psychology

Když budete mít čas, projděte si různé staré fotky. Pak si vyberte 3 lidi, kteří ve vašem životě sehráli důležitou roli a kteří vás nejvíce ovlivnili. Snažte se vybavit si, co všechno vám vštípili. Jaké názory, myšlenky či postoje. A jaké názory a postoje jste přebrali? K čemu to vedlo? Zajímejte se o pozitivní i negativní součásti.

Možná zjistíte, že příčina vašich současných potíží není ve vás samých, ale projevilo se cosi z hluboké minulosti.

Vychutnejte si co nejvíc šťastné chvíle, na které si vzpomenete. Vybavte si detaily, vůně, co jste měli na sobě… vše, na co si vzpomenete. A pak to uložte na bezpečné místo ve své hlavě – může to být záchrana a S.O.S plán, když přijdou horší časy.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a zkušeností. Zdroj inspirace: https://jogazobyvaku.cz/nastenka-zdroje-sily-listopad2023/, KURZ ZDROJE SÍLY PRO PSYCHICKOU POHODU