A nejčastěji to bývá psychiatr. Lékaři se už dlouhou dobu přiklánějí k závěru, že smích se velmi pozitivně podepisuje na našem zdraví. Ale co je na tom „chachacha“ a „hihihi“ tak blahodárného? Odpověď je velmi snadná. Při smíchu se vyplavují hormony štěstí, povolují zaťaté svaly, naopak se posilují ty, které běžně nepoužíváme, „protřepou“ se vnitřní orgány a dýcháme pěkně zhluboka až do vyčerpání.

Smějeme-li se tolik, až nám z očí tryskají slzy, pěkně si propláchneme slzné kanálky stejně jako při pláči, ale s úplně jiným pocitem. Smích nedělá dobře snad jen tomu, kdo má zlomená žebra nebo břicho sešité po operaci.

Smích a úsměv

Smích i úsměv patří ke vrozeným způsobům, jak se uklidnit. Pokud jsme v klidu, má naše tělo čas zabývat se samo sebou. Je vědecky dokázáno, že zdravotní problémy se lépe hojí, lépe nám to myslí, pěkně pracuje trávicí systém a jsme odolnější.

Guru smíchu

Snad všichni z nás znají psychiatra Karla Nešpora, který svůj život a svou práci zasvětil léčbě závislostí. A všeho, co se tématu týká tak, aby se zkrátka nejenom závislí lidé cítili ve svém životě co nejlépe.

Jak potěšit psýchu

Ti, kdo mají nějaké trápení nebo jsou dokonce nešťastní, v tuto chvíli asi namítnou, že se to snadno říká a radí. Když člověku není do smíchu, nejde nic dělat. Jistě – každý máme právo na období smutku, truchlení a nálady pod psa. Jestliže se ale usmívat chceme a nejde nám to, můžeme se ke smíchu přimět. Pokud to zvládneme, naše mysl se trochu vzchopí, nálada se zlepší, problémy přestanou být vyhrocené.

Ovšem, chce to trénink! Podobný jako trénink jízdy na kole, běhu či třeba plavání. Na první dobrou pravděpodobně taky nedáme celý rybník.

Smích je nakažlivý

Vidět a slyšet ostatní, jak se smějí, je obvykle skvělý spouštěč k tomu, abychom se začali uchechtávat také. Dobře si toho všimnete třeba v autobuse, kde je smějící se dvojice nebo chechtající se dítě. Když se rozhlédnete, úsměv na tváři spatříte u velkého množství lidí.

Každý máme (nebo bychom určitě měli mít) své osvědčené metody, jak se zdravě rozhihňat. Někdy je třeba různě je střídat, ne vždy ta která metoda zabere. V současné době je takovou pojistkou pro to, abyste se začali smát, internet. Oblíbený youtuber, vtipy a vtipná videa si můžete vybírat tak dlouho, až se někde chytíte a rozesmějete se.

Praštěné, ale dobré

Tato metoda, jak se rozesmát, vyžaduje pouze nějakou vaši kamarádku, která je naladěná podobně jako vy. Když na některou z vás padne splín, rozehrajte dialog smíchu. Jedna z vás například začne: „Hohohó,“ druhá jí odpoví: „Chichichichi,“ první se opět chopí slova a spustí: „Heheheheheh,“ a tak dále. Většina přátel vás asi zpočátku odmítne s tím, že na takovéto blbosti opravdu čas nemají, ale vy víte své. Po páté výměně v chechtacím dialogu se téměř stoprocentně rozesmějete doopravdy a přirozeně.

Zcela netradiční, fantasticky úspěšné

MUDr. Karel Nešpor zná mnoho druhů smíchu, které si i pojmenoval. Nejznámější je asi Buddhův úsměv. Každopádně smích, který opravdu pomůže v kritických situacích, vypadá například tak, že nahradíte hněv, rozladění či strach smíchem.

Zní to podivně, ale opravdu to zabere. Máte-li strach o zdraví dětí či blízkých a tyto úzkostné myšlenky se vám stále dokola vrací – zkuste jim sebrat sílu. Pozdravte je jako staré známé s úsměvem na rtech a radostí. Stejně tak, jako když potkáte někoho z přátel, s kým jste se dlouho neviděli.

Takzvaný „směšný dovětek“ funguje proti rozladění a stresu. Když vám například přijde poštou nějaká upomínka, zkuste ještě před tím, než se rozčílíte, použít směšný dovětek. Takže si řeknete třeba: „Upomínka? Už zase? Hahaha…“. Věřte, že vaše rozladění se podstatně sníží.

Smích je zkrátka skvělý jako fyzické cvičení a neocenitelný v psychicky náročných situacích. Uvidíte sami, že se vaše zvýšená odolnost vůči negativním věcem zvnějšku projeví i tak, že budete méně nemocní a lékaře téměř nebudete potřebovat!

 

 

Zdroj inspirace: MUDr. Karel Nešpor: Léčivá moc smíchu. Vyšehrad, Praha, 2022.