Kočky mají rozhodně své zvláštnosti a specifické vlastnosti. O některých jste možná nevěděli ani tehdy, pokud jste milovnice koček. Já osobně dávám přednost psům. Podle průzkumu v českých domácnostech pejskaři vedou, ale rozdíl není až tak dramatický. 38 % Čechů má psa a 26 % kočku.

Kočičkáři své rozhodnutí brání zuby nehty. Je pravda, že život s kočkou je úplně jiný než život se psem, ale těžko říct. Možná, pokud si pořídíte nějakou tu micinku, opřede vás svým kouzlem a vy už nebudete chtít volit jinak.

Chovatelé koček obvykle vyzdvihují to, že na rozdíl od hloupého a na člověku závislému psovi, je kočka osobnost. Se svým páníčkem či paničkou se musí vzájemně respektovat, obvykle se nevtírá a žije si svůj vlastní život. Pokud se chce pomazlit, přijde za vámi sama.

Naši předkové kočky jako domácí zvířata nikdy nechovali. Používali je pouze k hubení hlodavců. S myšlenkou na kočku, coby domácího mazlíčka, prý přišla britská královna Viktorie, která z koček udělala nezbytné módní společnice.

Kočky a jejich skrytá tajemství

Neznají sladkou chuť

Asi příliš nepřekvapí, že jídlo si kočka vybírá nosem. Ten její obsahuje 200 čichových buněk, které spolehlivě fungují. Když jídlo hezky voní, kočka ho sní. V opačném případě ho ale klidně nechá na misce tak dlouho, dokud ho nevyhodíte. Má opravdu výborný čich a „prokoukne“ i šunku, do které jste pracně uschovali prášek od veterináře.

Zajímavé je, že kočky (na rozdíl od psů) vůbec necítí sladkou chuť. Jejich chuťové buňky rozeznávají jen tři druhy chutí – kyselou, hořkou a slanou. První dvě chuti ani nezkoušejte nabízet, ale sůl mají kočky opravdu nad zlato. Chipsy a podobné libůstky jim přesto raději jako pamlsek nenabízejte, protože právě obliba slaných dobrot kočkám často způsobuje problémy s močovým ústrojím.

Nesnášejí vodu

To není nic převratně nového, ale kočky se vodě vyhýbají jako čert kříži. Je jedno, zda jde o vodu v rybníce nebo o obyčejný déšť. Má to své důvody. Pro kočku je výjimečně důležitá pachová stopa, díky které o sobě číči i kocouři čtou informace nadmíru důležité. Přečtou si například, zda je zvíře, které stopu zanechalo, zdravé, jakého je pohlaví, a je-li například schopno páření.

Voda všechny tyto vzkazy smaže a pro nebohou kočku je to situace, jako byste všechny kočky (včetně jí samé) vymazali z povrchu zemského.

Mají originální nos

Tak jako mají lidé nezaměnitelné otisky prstů, kočky mají nezaměnitelné otisky čenichů. Každá má svůj originální čumáček, který už se nikdy nikde neobjeví. O kočičím těle jsou známy ovšem i jiné perličky. Věděly jste například, že kočičí uši obhospodařuje 30 svalů, díky nimž kočky mohou uši otáčet až o 180°? V psí říši naprosto nemyslitelná věc.

Mozek podobný našemu

A je pravda pravdoucí, že kočičí mozek je opravdu podobný tomu lidskému. Hodně podobný. Vědci zjistili, že kočičí mozek má z 90 % obdobnou strukturu jako ten lidský! Podobný je také počet neuronů a způsob, jakým zvíře zpracovává informace. Možná by vás ani nenapadlo, že kočka dokáže vnímat čas. Sice vám neřekne přesně, kolik je hodin, ale zatraceně dobře ví, kdy máte přijít domů a kdy má dostat něco dobrého do misky.

Ještě zajímavější je kočičí paměť. Kočka má dobrou krátkodobou paměť, ale věci z minulých dní si pamatuje jen těžko. A to je důvod, proč kočku nelze vycvičit tak jako psa. I kdyby chtěla, vaše povely si prostě nezapamatuje.

Předení jako psychoterapie

Nejen milovníci koček vědí, že když kočka přede, je spokojená. Ale kočka nepotřebuje nutně mazlení a hlazení, aby si zapředla. Monotónní vibrace vznikající při předení prý zvíře uklidňují a pomáhají mu k lepšímu zdraví a celkové regeneraci.

Nedávné výzkumy také prokázaly, že předení stimuluje tvorbu mateřského mléka. Proto kočičí miminka tolik předou, chtějí dát mamince najevo, že jsou spokojená a že ona má čas na „mateřské povinnosti“.

Pravdou je, že předení koček působí dobře i na lidskou psychiku. Takže, kočka nebo pes? A jste si opravdu jistí?

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.