Roušky už pravděpodobně zůstanou běžnou součástí našich životů. Ať už půjde o dobu, kdy hrozí nějaká pandemie nebo jen jako ochrana nás samotných. Mnoho lidí je nesundalo dodnes. Po prázdninách, kdy došlo k uvolnění opatření proti koronaviru, se navíc na řadu míst povinnost jejich nošení vrací. Kdo nosí brýle, ví, že rouška a brýle dohromady, to bývá problém. Skla se zamlžují a zhoršuje se tím pádem vidění. Jak je možné se této nepříjemnosti vyhnout?

Věděli jste, že brýle sice mohou částečně působit jako mechanická bariéra před kapénkami a tím do určité míry bránit přenosu koronaviru, ale nejde rozhodně o stoprocentní ochranu. Tu poskytují pouze ochranné brýle, které přiléhají těsně ke kůži.

Dioptrické brýle jako semeniště viru

Na úvod bychom měli asi říci, že dioptrické brýle se snadno mohou stát „semeništěm“ viru, proto je důležité o ně zejména v “době epidemie” řádně pečovat. V čem spočívá důkladná péče?

  • Po příchodu z exponovaných míst jako je MHD, čekárna u lékaře apod. je nezapomeňte důkladně mýt teplou vodou a mýdlem.
  • Na rozdíl od roušek je však nevyvařujte, aby nedošlo k poškození obrub a povrchové úpravy skel, ani nepoužívejte agresivní dezinfekce, jako je Savo či AntiCovid.
  • Špatně sedící brýle navíc mohou být příčinou, proč si jejich nositelé při rovnání často sahají na tvář – čímž mohou virus z rukou přenést do oblasti očí nebo nosu, odkud se nákaza dostane do organismu. Proto je důležité mít brýle správně seřízené, aby nepadaly a neposouvaly se, kam nemají.
  • Neplechu může v tomto ohledu působit i kombinace roušky s těsnými gumičkami za uši a brýlí, které pak kvůli „odstávajícím“ uším dobře nesedí.

Tipy pro nositele brýlí

Mýdlo, holicí pěna nebo sprej proti zamlžování

Koukneme se nejprve na klasické “babské” rady. Problém se zamlžováním lze eliminovat díky tomu, že nanesete tenkou vrstvu tuhého mýdla do tvaru kříže po obou stranách skel a rozetřete hadříkem z mikrovlákna.

Podobných účinků můžeme dosáhnout i s pomocí holicí pěny nebo jarové vody. Tato řešení sice mlžení omezí, ale nezabrání mu úplně. Pozor si dejte i na to, abyste na sklech nevytvořili šmouhy. Ty by vám rovněž zamezili vidění. Sáhnout můžete i po speciálním spreji proti zamlžování skel nebo po hadříku s tzv. protizamlžovacím efektem.

Něco pro kutily: Drátek na nose a přelepení roušky náplastí

Je jasné, že čím lépe bude rouška přiléhat ke kůži, tím méně vzduchu bude pod jejím horním okrajem proudit směrem k brýlím. Tím se eliminuje zamlžení. Takže z logiky věci největší problém nastává v oblasti nosu. Proto do látkové ústenky v tomto místě můžete všít kousek drátku (je možné použít i svorku např. od toastového chleba), který vytvarujete podle reliéfu vašeho obličeje. Rouška by měla být střižena tak, aby dosahovala až těsně pod oči, anebo v místě pod očima roušku přelepte náplastí, abyste přechod důkladně utěsnili. Teprve pak nasaďte brýle. Skla by se díky tomuto řešení neměla zamlžovat. Pozor si dejte pouze na náplast. ta může při dlouhodobém nošení způsobit u některých z nás podráždění pokožky. Tohle řešení není úplně vhodné, pokud roušku často sundaváte nebo nandaváte.

Hydrofobní úprava skel

Nositelé brýlí možná ví, že také existuje takzvaná hydrofobní (tedy vodoodpudivá) povrchová úprava, která brání ulpívání kapek – a potažmo snižuje i mlžení. Ano, existuje a je v tomto případě funkční. Ovšem to znamená, že pokud vaše brýle tuto úpravu nemají, je třeba nechat skla znovu vyrobit. A to samozřejmě něco stojí.

Řešení je pochopitelně celá řada, například nechat si dioptrie odstranit operativně, ale to už je otázka našich priorit a financí, které máme k dispozici.