Probiotika jsou všeobecně známá jako podpora trávicího systému při léčbě antibiotiky, avšak význam těchto mikroorganismů pro fungování našeho těla je mnohem širší. Pro naše zdraví jsou nezbytné, dokonce se dá říci, že jsou základem správného fungování imunitního systému.

Probiotika vytvářejí střevní mikroflóru v tlustém střevě, zajišťují její správnou funkci a redukují nežádoucí bakterie, což výrazně posiluje naši imunitu. Užívat probiotika se doporučuje nejen při užívání antibiotik, při střevních virózách nebo v těhotenství, ale měly by být součástí každodenní péče o naše zdraví.

Mnohé z nás určitě potěší, že není nutné sahat hluboko do peněženky, protože probiotika získáme nejen z kapslí a doplňků stravy, ale také z běžně dostupných potravin. Přirozeně se vyskytující živé kultury, které můžeme získat z potravin, jsou pro nás navíc mnohem prospěšnější. Po jakých potravinách máme tedy v regálech sáhnout?

Kefír, podmáslí a acidofilní mléko

Pro někoho jsou to možná synonyma, ale ve skutečnosti se jedná o tři různé mléčné nápoje, které se liší procesem výroby. Zatímco acidofilní mléko a kefír vznikají přidáním probiotických kultur do mléka (kefír navíc obsahuje prospěšné kvasinky), podmáslí je vedlejší produkt výroby másla. Jsou to pravděpodobně nejznámější zdroje přírodních probiotik, které přinášejí spousty dalších zdravotních benefitů ve formě vitamínů, vápníku a bílkovin.

Jogurty

Jogurty a mléčné výrobky obecně by měly být součástí vyváženého jídelníčku už od dětství, je však nutné vybírat si výrobky s obsahem živých kultur.

Vodní kefír a kombucha

Vodní kefír je fermentovaný šumivý nápoj, který si můžeme vytvořit sami doma za pomoci tibi krystalů vytvářejících bakterie mléčného kvašení. Tuto živou kulturu je možné pěstovat donekonečna, stačí pravidelně měnit vodu. Kombucha je nápoj pocházející z Japonska, který vzniká kombinací bakterií, cukru, kvasinek a čaje. Má detoxikační a antioxidační účinky, podporuje zdravé trávení a prodlužuje život.

Brynza

Známý ovčí sýr je dalším přírodním zdrojem probiotik, navíc je plný vitamínu B. Při jeho konzumaci určitě dejte přednost nepasterizované verzi.

Kysané zelí a fermentovaná zelenina

Kysané zelí bylo oblíbenou potravinou už u našich babiček, protože je zdrojem enzymů podporujících trávení a obnovujících střevní mikroflóru, o dalších vitamínech a minerálech ani nemluvě. Kysané zelí a další kvašené druhy zeleniny, které si snadno připravíte i doma, jsou doslova vitamínové bomby. Stačí zalít nakrájenou zeleninu solným roztokem a nechat čtyři dny kvasit při pokojové teplotě a dostatečném přísunu vzduchu.

Kimchi

Toto národní korejské jídlo si určitě zaslouží samostatnou kapitolu, ačkoliv se jedná o kvašenou zeleninu smíchanou s česnekem, sójovou a rybí omáčkou, zázvorem a chilli.  Kimchi je nabité vitamíny a zdravými probiotiky a jeho pravidelná konzumace vás zaručeně ochrání před sezónními i dalšími nemocemi.

Miso, tempeh a natto

Ačkoliv potraviny z této skupiny zní více než exoticky, už před delší dobou se v našich končinách zabydlely. Miso je tradiční japonské ochucovadlo vzniklé fermentováním hnědé rýže, ječmene nebo sójových bobů. Ze sóji se vyrábí i tempeh a natto, známé především u veganů a vegetariánů jako kvalitní náhražka masa. Jejich pozitivní vliv na posilování imunitního systému je nesporný.

Jablečný ocet

Možná někoho překvapí, že i jablečný ocet je bohatý na probiotika. Vzniká procesem fermentace jablek a dokáže ochránit i před rakovinou. Můžete ho používat jako dochucovadlo, zálivku na salát nebo si každé ráno dopřejte sklenku vlažné vody se lžičkou octa a medu. Vaše tělo vám poděkuje.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.