Máte rádi uklizeno, a tak každou sobotu či jiný den v týdnu vytáhnete uklízecí „výzbroj” a uklidíte? Pohled na čistou domácnost, koupelnu bez flíčků, kuchyň bez drobečků, je pro vás pohlazením po duši? Bohužel tento krásný požitek z uklizeného rodinného hnízdečka s vámi nesdílí zbytek domácnosti a za chvíli máte nepořádek, jako by se jí prohnalo tornádo? Takový pohled vás umí dostat do varu, ale nestresujte se – stres je pro naše zdraví nepříznivý. Nastavte pravidla bez hulákání, výčitek a stresu. Udržovat pořádek se tak naučí nejen muž, ale i ti nejmenší.

Pravidel a povinností se nebojte

Stále je malý/á a má tolik učení a kroužek k tomu, nemusí uklízet, ať si raději odpočine. Jsou vám tyto věty povědomé a často je říkáte svým dětem? To je velká škoda. Nezapomínejte, že i vy pracujete, vaříte a ještě uklízíte. Úklid by měl být samozřejmostí jak pro velké, tak i pro malé. Nemusíte mít obavy ani výčitky, že děti ženete do úklidu, trocha domácích povinností jim opravdu neublíží. Naopak! Zapojením dětí do běžných domácích prací jim pomáháte s dosažením soběstačnosti, zodpovědnosti, ale také v úspěchu při budování kariéry.

S úsměvem a klidem půjde práce od boku

Není nic horšího, než se vrátit z práce unavení, naštvaní a již mezi dveřmi vidět ten šílený nepořádek. Boty rozkopané pomalu v obývacím pokoji, špinavé prádlo na zemi v koupelně, a to jste ještě nedošli do kuchyně a obývacího pokoje. Než tam dojdete, nadechněte se a napočítejte do pěti. Zastavte se a řešte vše bez křiku a výčitek.

Vyhlašte všem, kteří jsou nyní doma, desetiminutový úklid. Pak už záleží jen na vás, jak jej pojmete, jak máte staré děti a tak dále. Úkoly rozvrhněte na každého člena domácnosti. Někdo posbírá špinavé prádlo, letáky, roztroušené hračky a další. Jiný zase vyklidí myčku a umístí do ní špinavé nádobí a zajde s košem. Povzbuzujte, popohánějte, pusťte si hudbu a klidně si u úklidu s dětmi i zatančete. Tímto způsobem zahajte úklid buď v určitý den nebo tehdy, kdy to bude opravdu potřeba. Děti nebudou mít k úklidu takový odpor a nakonec zjistíte, že máte dostatek času nejen pro sebe, ale i pro vaše blízké.

Úklid není za trest, a to nikdy

Větší děti již na taneček při úklidu nenalákáte. Jděte na to spíše psychologicky a vysvětlete jim, že úklid a ostatní povinnosti týkající se chodu domácnosti, se musí dělit mezi všechny členy. Každý se totiž podílí na tvorbě nepořádku. Co opravdu nedělejte, je ukládání trestu ve formě úklidu. Děti si k němu vytvoří odpor a vše bude ještě horší. Pokud jste zvyklí děti odměňovat, nabídněte jim výjimečně kapesné navíc nebo pozdější večerku. Samozřejmě ideální bude, když se úklid stane samozřejmostí bez odměn, k tomu ale jistě časem dojdete.

Obrňte se trpělivostí a udělte pravidla

Nejlepší bude, abyste velkému nepořádku, který vás vždy dokáže rozčílit, jednoduše předcházeli. Nyní si možná říkáte, že tento postup je neuskutečnitelný? Není! Stačí se obrnit trpělivostí a praktikovat časté připomínání. Pokud si dítě roztahá kostky, pastelky či cokoli jiného, kupte mu barevné a veselé boxíky a jakmile si dohraje, ať samo vše do boxíku uklidí. To stejné platí i pro teenagery, kteří si vybírají outfit na následující den a jsou schopni celou skříň vyházet. Jakmile jsou s hraním či výběrem hotovi, musí po sobě uklidit a teprve potom se mohou pustit do další činnosti. Tento způsob budou brát za krátký čas jako samozřejmost.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.