Rozchod může být snadný nebo náročný. Rychlý nebo zdlouhavý. Prvotní nápor emocí můžeme zpracovat během několika dnů, ale také si ho v sobě nést několik let. Jak se tedy vyrovnat s rozchodem? Každý to má jinak. Přesto nás některé věci spojují.

1.     Přijměte stav věcí

První a nejdůležitější bod, bez kterého to nejde. Přijetí. Rozchod může být nečekaný, můžeme k němu spět delší dobu, ať už si to uvědomujeme nebo ne. Bolest a neschopnost se s rozchodem vyrovnat, kterou řada z nás prožije, pramení často z nepřijetí. Z pocitu, že jsme ztratili blízkého člověka, společné plány a snad i z pocitu samoty. Rozchod často provází ztráta iluzí a přesvědčení o konkrétní podobě budoucnosti, které jsme si vytvořili. Zapomínáme, že žijeme teď a tady a že nám život nevezme nic, co by nám před tím nedal. Takže, přijímejte. Otevřete se změně.

2.     Odpusťte sami sobě

Odpuštění druhým ve vztazích je pouhou iluzí. Pokud se bavíme o relativně zdravě fungujícím vztahu, myšlenka oběti je iluzorní. Sami se rozhodujeme, s kým strávíme svůj čas, komu věnujeme svou energii a jakým způsobem budeme partnerství prožívat. Vesmír nám neposílá partnery pouze proto, abychom je přijali, ale také proto, abychom je odmítli. Abychom pochopili, poděkovali za zkušenost a mohli jít dál. Jsme odpovědni pouze sami za sebe a nikdo nám nemůže ublížit, pokud to sami nedovolíme. A jestliže máme pocit, že nám bylo ublíženo, odpusťme tedy především sobě. Pokud s námi nebylo zacházeno hezky, odpusťme si, že jsme v tom setrvávali.

Uvědomte si, že ten nebo ta, s kým jste se právě rozešli, je bytost, která pro vás byla tím, kým jste potřebovali, aby se stala.

3.     Nezůstávejte v minulosti, jděte dál

Jak se říká, minulost je tu od toho, abychom se z ní poučili. Není nutné v ní setrvat. Přijměte a odpusťte. Ve chvíli, kdy dokážete pochopit, co vás měl vztah naučit, není nutné dále setrvávat v emocích. Jděte dál. Rozchod je spíše o vlastních nezpracovaných tématech než o emocích, které cítíme k druhému člověku. Čerpejte ze všeho, co vám vztah dal, z toho krásného i z náročnějších období.

4.     Poděkujte za vše krásné

Poděkujte nejen sobě, že jste si dovolili to prožít, ale i partnerovi za vše krásné, co vám ze sebe dal a co jste spolu utvořili. Pokud můžete, poděkujte přímo. Pokud ne, napište dopis, ve kterém poděkujete a s láskou se rozloučíte. Můžete ho spálit nebo odevzdat. Důležitá je samotná energie, kterou tím vytvoříte. Buďte si vědomi toho, že tvoříte myšlenkou i slovem a tvořte vědomě. Buďte otevření a nechte sebou procházet pocity lásky.

„Rozchod bez nenávisti je pokračování lásky v jiné formě.“

Jean Paul

5.     Nesuďte a nehodnoťte

Jestliže vztah nedopadl, jak byste si bývali přáli nebo jsou pro vás některé věci stále nepochopitelné, neuchopitelné… nehodnoťte je. Berte vše tak, jak to je a jak to k vám přichází. Pokud teď něčemu nerozumíte, časem uvidíte smysl a pochopíte. Nepřemýšlejte, zda jste udělali vše správně, jestli jste se neměli v některých momentech rozhodnout nebo zachovat jinak. Buďte k sobě laskaví a uvědomte si, že jste vždy jednali nejlépe, jak jste mohli. Jak jste si dovolili. Přijměte sebe i svá rozhodnutí.

Článek vznikl na základě vlastních zkušeností autorky.