Lidé nejsou ze své podstaty vybaveni k tomu, zvládat stres s jistou grácií. Dá se ale říct, že se tomu mohou naučit. Zpravidla to trvá roky, ne-li celý život. Ovšem celý proces můžete urychlit pomocí svého sebeuvědomění. Pomoci vám v tom může i horoskop, který prozradí, jak se vyrovnáváte se stresovými událostmi podle znamení zvěrokruhu.

Znamení Beran

Beran je pod vlivem Marsu, což je planeta energie a akce. Toto znamení velmi často reaguje na stres fyzickými projevy. Při zvýšené nervozitě si mohou kousat nehty, podupávat nohou anebo bubnovat prsy do stolu. Náchylní jsou přetížení Berani i k opakovaným bolestem hlavy. Na těchto zrozencích však nepoznáte, že se něco děje. Umí své skutečné pocity bravurně skrývat, jen aby si udrželi „tvář“. A jak stres ideálně eliminovat? Pomoci může jakákoliv pohybová aktivita. Vhodná je jóga anebo tai-či.

Znamení Býk

Býk pracuje metodicky a pomalu. Když je ale pod tlakem, není schopen podávat dobrý výkon v zaměstnání či kdekoliv jinde. Bytostně nesnáší spěch a vše raději dělá systematicky a v poklidu. Pravděpodobné též je, že se Býk při nadměrném stresu uchýlí do bezpečí svého domova, kde prospí několik dnů. A co je lékem na tyto pocity? Určitě vytvoření nového koníčku, který vás přinutí myslet na něco jiného.

Znamení Blíženci

Blíženci jen velmi neradi řeší stres. Proto mají snahu bagatelizovat jej. To se ale může nepříznivě odrazit na jejich duševním stavu. Nakumulované negativní emoce se nastřádají a vyústí zpravidla uzavřením se do vlastního světa anebo agresivními výlevy. Jak z toho ven? Na Blížence velmi dobře účinkuje klidná hudba. Pusťte si tedy oblíbené skladby, když se budete cítit ve stresu a hned vám bude lépe. Vhodné je i hraní deskových her, které současně stmelí rodinu.

Znamení Rak

Nezřídka kdy se hovoří o tom, že Rak má svůj „krunýř“, do kterého se neváhá uschovat, kdykoliv se cítí ohrožen. Protože je toto znamení velmi citlivé, prožívá negativní pocity intenzivně. Někdy si svůj aktuální stav dokonce vyčítá. K regeneraci duše po dlouhodobém stresu přispěje dozajista pobyt o samotě. Pomoci může i psaní deníku anebo pravidelné konverzace s rodinnými příslušníky. Rodina je totiž pro Raka velkou oporou a doslova celoživotním pokladem.

Znamení Lev

Lev dlouhodobý stres vnímá velmi intenzivně. Pravděpodobně si i popláče, avšak raději někde v ústraní. Ostatně slzy mohou pomoci ventilovat přetlak. Když se Lvi dokážou vyrovnat s prvotními negativními pocity, ukážou opět svou odvážnou tvář. Tito zrozenci milují, když jsou obdivováni za své schopnosti, proto si budou nakládat víc a víc. Vyzdvihnou, co se jim podařilo překonat, jen aby se dočkali chvály. Jenže to hraničí s přepracováním. Stres sice může zlepšit výkon Lva, jenže nesmí zapomenout na odpočinek třeba v podobě četby knih anebo tance.

Znamení Panna

Panna je ze své podstaty perfekcionista. Chce si řešit své problémy o samotě a nestojí zpravidla o něčí pomoc. Pokud ji někdo nabídne, může být dokonce tento zrozenec velmi nepříjemný. Stres Panna nezvládá příliš dobře, proto je nutné myslet intenzivně na psychohygienu. Doporučuje se odjet mimo domov na samotu, kde stráví klidnou dovolenou. Rozjitřenou duši ovšem zklidní i aromatická koupel.

Znamení Váhy

Když jsou Váhy ve stresu, potřebují kolem sebe chápající a milující bytosti. Nezřídka tedy oslovují svého partnera či blízké příbuzné a prosí o radu. Jelikož jsou Váhy zaměřené na rovnováhu a harmonii, nesnáší stresové situace vůbec dobře. Proto je pro ně ideální vyrazit do ulic za kulturou, kde přijdou na jiné myšlenky. Vhodné je i malování, které vyjádří a ventiluje emoce.

Znamení Štír

Štír patří mezi citlivá znamení zvěrokruhu, ovšem není rád, když to vědí ostatní. Proto se i při přemíře stresu stáhne do ústraní. Obecně se dá říct, že tento zrozenec je vůči zátěžovým situacím odolný, ale má tendence k potlačování emocí. Ty se kumulují, což se může projevit náhle a nečekaně na psychickém a tělesném zdraví. Řešením je, naučit se ventilovat pocity jakýmkoliv způsobem. Někdy postačí i ozdravný pláč či rozhovor s nejbližšími členy rodiny.

Znamení Střelec

Střelec bývá vtipálek v každé situaci. Nerad se zabývá negativními pocity a má je tendenci zlehčovat humornými poznámkami. Když se však tento zrozenec skutečně cítí přetížený, volí strategii „bojuj nebo uteč“. Nechce dlouze rozebírat to, co cítí a raději koná. Někdy se ale jeho chování jeví jako chaotické. Pomoci může pravidelná meditace, i když může Střelce zpočátku dost nudit. Ta srovná myšlenky a zklidní duši.

Znamení Kozoroh

Kozoroh je jakýmsi mistrem ve zvládání stresových situací. Prvotní reakce může být poněkud nervózní a úzkostná, ale i přesto jde tento zrozenec dál. Disponuje totiž logickým myšlením a vše si vysvětluje racionálně. Stres bere jako součást života a nijak se z toho nehroutí. To je vesměs dost obdivuhodné. Když už bude přeci jen Kozoroh cítit, že je toho na něj až příliš, bude ideální, zaměřit se na tělesné cvičení.

Znamení Vodnář

Vodnář inklinuje ze své přirozenosti k časté prokrastinaci. Tím si může vytvářet sám stresové situace. Převážně je myšlenkami už v budoucnosti. Jinak je zřejmé, že se tento zrozenec potřebuje zbavit stresu co nejdřív. Proto jej raději řeší hned prostřednictvím rozhovorů s přáteli a rodinou, přičemž žádá o rady. Jenže blízké okolí Vodnáře nemusí zrpvu vůbec chápat, a tak se může cítit emocionálně izolovaný. V tomto se spíš vyplatí obrátit se o radu na nezaujatou a cizí osobu.

Znamení Ryby

Ačkoliv jsou Ryby velice senzitivní osobnosti, umí se poměrně dobře vypořádat s náhle vzniklým stresem. Pomáhá jim v tomto procesu intuice. Tu mají velmi vyvinutou. Díky ní dokážou pochopit své vnitřní pocity, a ihned je řeší anebo analyzují. Častým emocionálním ventilem těchto zrozenců je jakákoliv změna, tj. obarvení vlasů, změna šatníku či zhotovení tetování. Ryby by si ovšem měly uvědomit, že fyzická proměna sama o sobě nic nevyřeší. Vhodné je zaměření na zdravý jídelníček, kvalitní spánek i dostatečný odpočinek.

Při tvorbě článku jsem využila svých vlastních znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.