Snad každý z nás si touží uchovat významné, dojemné i humorné okamžiky co nejdéle. Jedinečnou formu jim vdechne rodinná kronika. K té je totiž možné se nejenom kdykoliv vracet a společně si připomínat chvíle z minulosti, ale zároveň vznikne jedinečný odkaz pro budoucí generace.
Jak začít s vedením rodinné kroniky
Nejdříve ze všeho si ujasněte, jakou formu bude rodinná kronika mít. Mnozí dávají přednost ručně psané, případně tištěné podobě, protože je pro ně nejvíce „hmatatelná“. Lze ji však psát i v počítači a vždy jednou za čas vytisknout třeba jako fotoknihu, pak již ani není třeba dolepovat fotografie.
Další možností je čistě digitální forma. Je pouze na vás, zda vám vyhovuje založit si pro tyto účely osobní blog, vytvořit vlastní webové stránky, profil na sociální síti nebo vést rodinnou kroniku jednoduše například ve Wordu či jiném obdobném programu.
Co ještě promyslet před založením kroniky
Máte úplně volnou ruku, neexistuje žádná předepsaná norma. Můžete se tak zaměřit pouze na významné rodinné události, stejně jako na drobné detaily, které byste jinak rychle zapomněli. Začít můžete třeba tím, že si stanovíte datum, od kdy začnete rodinnou kroniku vést. Nemusí to být den, kdy jste se pro její založení rozhodli, ale vzpomínky lze sepisovat rovněž zpětně (například od svatby či narození prvního potomka).
Aby měla rodinná kronika smysl, zapisujte do ní pravidelně. Nejspíše si nenajdete čas každý den. Zvolte si proto určitý interval a poznačte si ho do kalendáře. Nejčastěji to bývá 1x týdně nebo 1x měsíčně. Mezitím si schraňujte podklady a zároveň si dělejte stručné poznámky, abyste nevynechali nic důležitého, co do ní chcete zaznamenat.
Co všechno do rodinné kroniky psát
V rodinné kronice by rozhodně neměly chybět významné události. Patří sem například svatba, oslava kulatin, první krůčky dítěte, ale i jakékoliv jiné okamžiky, které pro vás mají zvláštní význam. Nezapomeňte ani na obzvláště humorné situace, i k nim se budete rádi ve vzpomínkám vracet.
Součástí mohou být nejenom fotografie, ale klidně také další drobné doklady z každodenního života. Uschovejte si pro tyto účely třeba lístky do divadla, doklad o výletní plavbě lodí, fotku z ultrazvuku ještě nenarozeného miminka nebo první kresbičku ze školky.
Zvláštní kouzlo získá kronika, jestliže na ní nebude pracovat jediná osoba, ale do projektu se zapojí i další příslušníci rodiny. Přesvědčte babičku, aby do ní napsala vzkaz a klidně věnujte jednu stránku pro volnou tvorbu svého dítěte.
Kronika představuje jedinečný způsob, jak zaznamenat nejrůznější rodinné tradice a zvyklosti, ať už se týkají vánočních svátků, svatebního dne nebo narození dítěte.
Její součástí se však může stát i historie rodiny včetně rodokmenu a informací o dávno zemřelých předcích. Můžete do ní zapsat vše, co se vám podařilo o svých předcích vypátrat, ať už z bádáním v archivech, případně z vyprávění starších příbuzných.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.