Ocet máme všichni spojený se zavařováním nebo se zálivkami na salát, nicméně byla by velká škoda ho užívat pouze „vnitřně“, protože ve skutečnosti se jedná o téměř zázračného a extra levného univerzálního pomocníka do domácnosti, bez kterého se po prvním vyzkoušení zaručeně neobejdete.

Čistí a dezinfikuje všechny povrchy

Nejen, že s pomocí octa vyčistíte všechny povrchy ve vaší domácnosti, ale zároveň je zbavíte všech nežádoucích bakterií. V rozprašovači smíchejte jeden díl octa s dvěma díly vody a máte univerzální čisticí a dezinfekční prostředek za pár korun. Můžete ho využít na podlahy, kuchyňskou linku, nábytek nebo toalety.

Odstraňuje zápach

Směs vody, pár kapek octa a éterického oleje účinně zbaví zápachu všechny bytové textilie jako záclony, koberce nebo gauč.  Stejně tak odstraní i zápach z odtoku v umyvadle nebo dřezu – stačí nasypat půl hrnku jedlé sody a zalít hrnkem octa, přelít litrem vroucí vody a odpad se během chvilky nejenže uvolní, ale zmizí také nepříjemný zápach.

Funguje jako leštidlo

Octovým roztokem spolehlivě vyleštíte i nerezové povrchy, sanitární keramiku, zrcadla i okna. Leštidlo na nábytek vyrobíte snadno přidáním pár kapek olivového oleje.

Odstraňuje zbytky po etiketách

Etikety a cenovky z lahví nebo zbytky dálničních známek z autoskel se dají odstranit pomocí octa na hadříku nebo houbičce. Stejně tak vám ocet pomůže odstranit staré tapety ze stěn.

Odstraňuje vodní kámen

Ani vodní kámen na vodovodních bateriích, obkladech a dlažbách v koupelně nebo vanách a umyvadlech neodolá octu. Ten můžete nalít i do rychlovarné konvice a zapnout – během chvilky bude konvice vypadat jako nová.

Účinně vyčistí i troubu nebo pračku a myčku – nalijte trochu octa místo běžného pracího nebo čisticího prostředku a zapněte spotřebič na prázdno. Ocet vyčistí vnitřní prostory od veškerých nečistot i vodního kamene. Dvě lžíce octa přidané do zásobníku na prací prášek můžete používat i preventivně při každém praní. Nemusíte mít obavy, jeho specifická vůně na prádle nezůstane.

Zbavuje mastnoty

Hadříkem namočeným v octu odmastíte všechny spotřebiče i povrchy v kuchyni, a to včetně digestoře. Při silné mastnotě nechte ocet několik minut působit a setřete vlhkým hadříkem namočeným ve vodě.

Odstraňuje plísně

Plísně po obvodu kolem vany nebo na oknech postříkejte neředěným octem a nechte pár minut působit.

Účinný proti některým škůdcům

Mravenci už se u vás doma neukážou, pokud jejich cestičky přestříkáte octem. Také s nevítanými octomilkami se můžete rozloučit, vyrobíte-li past z pet lahve, do které nalijete trochu octa.

Rozmrazuje skla u auta

Nekonečné a nepříjemné škrábání oken u auta se vás v zimě nemusí týkat, pokud budete vyzbrojeni rozprašovačem naplněným octovým roztokem. Stejnou tekutinu můžete využít i na čištění palubní desky.

Odstraňuje rez z kovů

Zrezivělé šroubky nebo hřebíky můžete vložit do octa a a za pár minut budou vypadat jako nové. S pomocí octa můžete vyleštit i stříbrné šperky, pokud do octového roztoku přisypete trochu jedlé sody a šperky do nich na několik hodin ponoříte.

Účinný při kožních problémech

Ocet se dá využít nejen v kuchyni a jako čisticí prostředek, ale pro některé bude možná překvapením, že má skvělé výsledky i při léčení některých kožních neduhů, jako jsou plísně, bradavice, akné, štípance od hmyzu nebo lehké popáleniny. Naředěný ocet s vodou přikládejte na postižená místa buď ve formě obkladů nebo rovnou potírejte.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.