Už naše babičky věděly, že efektivní úklid bez chemie je možný. Sice jinou možnost, než sáhnout po běžných kuchyňských surovinách dostupných v každé domácnosti, v podstatě neměly, ale i přesto by se jimi každá chytrá hospodyňka měla inspirovat. Proč utrácet za předražené nesmysly plné toxických sloučenin, když máme po ruce přímo zázračného pomocníka v jedlé sodě za pár korun? Přinášíme 10 tipů na její využití, díky kterým se váš domov doslova rozzáří.

Nahradí tekutý písek

Byla by věčná škoda využívat jedlou sodu neboli sodu bicarbonu pouze při pečení, když vám může skvěle posloužit jako univerzální čistič pro úklid všech povrchů, na které byste běžně použili tekutý písek. Pro vytvoření pasty s čistícími i mírně abrazivními účinky smíchejte menší množství vody se stejným množstvím sody. Pastou pak můžete čistit nejen mastnotu, ale i zaschlou špínu v kuchyni i koupelně.

Odstraní připáleniny z hrnců

Odolnější připáleniny posypte jedlou sodou, zalijte vařící vodou a nechte odmočit ideálně přes noc. Ráno umyjte běžným prostředkem na nádobí.

Zlikviduje vodní kámen

Také na čištění sanitární keramiky, dřezu a vodovodních baterií je vhodné využití jedlé sody, místo vody však použijte ocet nebo citronovou šťávu a nechte chvíli působit, vodní kámen zmizí rychlostí blesku.

Vyčistí všechny povrchy

Roztok 4 lžic jedlé sody a 1 litru vody je ideální na omývání všech větších i menších ploch nebo předmětů, jako jsou dětské hračky, kuchyňské spotřebiče, dekorace apod. Po umytí za pomocí sody je vhodné povrch otřít hadříkem s čistou vodou, případně vysušit utěrkou.

Neutralizuje pachy

Jedlá soda účinně odstraňuje nepříjemné pachy jak z textilií, jako jsou koberce, potahy, předložky do koupelny nebo pelíšky domácích mazlíčků, tak z lednice nebo odpadkových košů a popelnic. Textil stačí posypat sodou, nechat několik hodin působit a nakonec vysát. Různé pachy z ledničky odstraní mistička s jedlou sodou umístěná na pár dní do lednice.

Minimalizuje vlhkost v bytě

Miska s jedlou sodou umístěná poblíž zdroje vlhkosti, jako jsou okna nebo např. sušák s prádlem, může snížit vlhkost v bytě na minimum.

Odstraňuje skvrny z prádla

Mastné i jiné odolné skvrny z prádla, včetně těch od krve, šetrně odstraníte ponořením do horké vody s rozpuštěnou sodou. Vodní lázeň nechte působit několik hodin, ideálně přes noc. Jedlá soda dokáže vyčistit také textilní pleny nebo hadry a mopy na úklid.

Vyčistí ucpaný odpad

Ucpaný odpad bude minulostí, pokud do něj nasypete hrnek sody, zalijete stejným množstvím octa a necháte pár minut působit. Nakonec vše zalijte litrem vroucí vody. Stejný postup s menším množstvím sody a octa lze provádět také preventivně.

Odstraňuje skvrny od oleje

Následující radu ocení zejména muži. Jedlá soda výborně odmastí i olejové skvrny z podlahy garáže nebo z betonového chodníku.  Skvrnu stačí pořádně posypat a lehce pokropit vodou, nechat působit přes noc a ráno vykartáčovat.

Vybělí stříbro

Ztmavlé a zanesené stříbrné šperky budou zase zářit jako nové po použití pasty ze sody a vody.

Jedlá soda má všestranné využití nejen při vaření, ale také při úklidu celé domácnosti, a navíc je její použití zcela ekologické a maximálně ekonomické, a to se vyplatí!

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.