Stále toužíme po tom zdokonalovat svůj život. Někdy je to otázka naší vlastní volby, ale někdy se dostaneme do životní situace, kdy je transformace života jediným možným řešením. Nikdo nám nikdy přesně neřekne, jaké kroky udělat, ale pomoci může pár důležitých rad.

Buďte k sobě upřímní

Nikdy nebudete schopni napravit svůj život, pokud si nedokážete přiznat, že je něco špatně. Nemá smysl předstírat, že je vše v pořádku, když není. Musíte za svůj život převzít plnou zodpovědnost a nelhat ani okolí.

Přiznejte si, že jste udělali špatná rozhodnutí. Přiznejte si, že jste na sobě nepracovali a nerozvíjeli se tak, jak to životní situace vyžadovaly nebo jak byste bývali chtěli.

Většina lidí by raději zemřela „v kaluži krve svých vlastních racionalizací“, což je výstižné a zcela pochopitelné. Nikoli však pro toho, kdo se sám rozhodl změnit svůj život. Upřímná sebereflexe je bolestivý proces. Navíc nikdo nechceme, aby nám okolí ukazovalo, kým skutečně jsme. Nechceme to, ale při transformaci života je to nutný krok.

Ptejte se na chytré otázky

Hloupí lidé dělají tu chybu, že si myslí, že mají všechno dobře vymyšlené. Čím je větší vaše jistota o tom, co je reálné a správné, tím je vaše realita ochuzenější.

Pokud váš život není takový, jaký chcete, aby byl, pravděpodobně nemáte přístup k těm správným zdrojům a informacím. Hledejte. Ptejte se. A ptejte se sami sebe, proč je váš život takový, jaký je. Možná jste dosud životem jen proplouvali a nikdy se nezamýšleli. Teď je to ale nutné.

Velké otázky vedou k velkým odpovědím. Zeptejte se, co je potřeba udělat, aby byl váš život lepší. Zeptejte se ostatních lidí, v čem si myslí, že jste dobří. A zeptejte se lidí, kteří žijí život takový, jaký byste ho také chtěli mít, jak se dostali tam, kde jsou.

Skvělý život vám do klína nespadne jen tak. Musíte ho hledat, musíte investovat mnoho duševních sil, myšlenek a vůle.

Čtěte knihy

Čtení knih samo o sobě nezmění váš život, ale otevírá dveře ke změně. Jedna skvělá kniha může změnit celý váš život. Knihy vás mohou inspirovat, rozšířit vaše obzory, otevřít oči novým možnostem, tomu, čemu jste dřív nevěnovali pozornost. Přitom knihy často obsahují roky nebo desetiletí znalostí a zkušeností moudrého autora.

Pokud existuje cesta, kterou hledáte, určitě také existuje kniha, blog, článek, nebo alespoň citát od někoho, kdo touto cestou už prošel. Přečtěte si příběhy, učte se z chyb a nebojte se využít popsané znalosti a myšlenky. Učte se z každého duchovního poznání a poslání.

Najděte něco, v čem jste dobří a rozvíjejte to

Lidské bytosti vždy chtějí být úspěšné. Nemusíte vydělávat miliony nebo získat Nobelovu cenu, ale každý chceme cítit uspokojení ze své práce a získat pár svých fanoušků. Když najdete něco, v čem jste dobří a pracujete na tom, abyste se stali skvělými, ucítíte, že jste sami se sebou v souladu a ucítíte příval motivace a radostné energie.

Klíčem ale zůstává tvrdá práce. Můžete mít nadšení, talent nebo dovednosti, pokud na nich nebudete pracovat, nebudou vám k ničemu. Musíte být „kompetentní“. Ne vášeň, ne potěšení, ne štěstí. Vždy jde o plody tvrdé a účelné práce.

Vyberte si své „hrdiny“

Sledujte chytré a moudré lidi. Zkuste se o nich dozvědět co nejvíc. Jaký byl jejich život a co je dovedlo k úspěchu? Soustřeďte se na své vzory a pokuste se ignorovat ostatní. Svět je plný hluku. Nalezení správné osoby, kterou by bylo možné napodobit, může být znamenitým signálem v tomto nesmyslném informačním šumu.

Samozřejmě to nefunguje tak, že budete mít stejné výsledky jako lidé, které obdivujete. Jde o to, abyste přejali duševní či duchovní modely, které se jim podařily a budete je používat k vytvoření vlastní verze úspěchu.

Mít někoho, ke komu vzhlížíte, je strašně moc důležité. Jsou to vaši guru. Každý, ke komu vzhlížíte jako ke svému vzoru, vás inspiruje a velice silně motivuje. Příběhy těchto lidí vás posílí, protože to jsou (nebo byli) „normální“ lidé, jako jste vy.

Začněte myslet

Často je problémem prostý fakt, že lidé neumějí myslet. Přemýšlejí, a třeba dosahují i výsledků. Ale jsou to ty pravé a správné myšlenky pro vás? Důležité je uvědomit si, že se stáváte tím, o čem přemýšlíte nejvíce. Vše je ve vaší mysli. Rozmyslete si vše v klidu a už jenom tím začněte měnit realitu.

Méně si stěžujte

Všichni předstíráme, že si nestěžujeme, ale všichni si stěžujeme. A rádi. Přitom stěžování si vyčerpává energii a zanechává ve vás nepříjemný pocit. Je těžké přestat si stěžovat úplně, ale vždy, když si budete stěžovat, ať už nahlas nebo jen sami pro sebe, zastavte se a uvědomte si, co děláte. Uvědomování si vlastních myšlenek je dlouhý, ale osvobozující proces.

Znovu objevte sami sebe

Je potřeba začít znovu, od základů. O tom transformace života je. Zbourat vše staré a postavit nové a lepší. Pokud jste na cestě ke změně je jisté, že vaše přesvědčení, úsilí, a dokonce ani vaše osobnost nefungovaly tak, jak byste ve skutečnosti chtěli. Tak proč se jich tak křečovitě držet? Odpověď je snadná. Všichni se bojíme pustit se minulosti, protože se obáváme ztráty vlastní identity.

Vaše minulost ale v žádném případě nesmí určovat vaši budoucnost. Můžete, respektive musíte, znovu objevit sama sebe, své nové já, jinak se k transformaci života nedostanete.

Bude to nové já, které postavíte krok po kroku, stále lepší a schopnější každým dnem.

Je to velmi těžký a bolestivý proces. Ale jediný způsob, jak to funguje.

Autorka se tématu dlouhodobě věnuje a vychází ze svých zkušeností.