Dáváte si na nový rok předsevzetí? A dodržíte alespoň jedno? Pak přidejte předsevzetí, které byste měli dodržet, a to ještě s radostí. A ať už jste si do nového roku nějaká předsevzetí dali nebo ne, naše tipy stojí za to, zařadit je na seznam. Starý rok končí, ale na nová předsevzetí není pozdě nikdy! Zkuste se zamyslet, zda by to nestálo za vyzkoušení.

Možná se vám podaří přestat kouřit, natrénovat na půlmaraton, ale bude to boj. Přidejte předsevzetí, která tolik „nebolí“, ba naopak vám pomohou na těle i na duši a v pohodě.

Po pravdě, co je platné, když dodržujete zdravý jídelníček, nekouříte, nepijete, sportujete a snažíte se vyhýbat stresu, pokud máte v hlavě myšlenku, že to stejně nepomůže, protože infarkt vás určitě dříve či později skolí tak jako tak. Máte to přeci v rodině. To už je předem prohraný boj.

Zaměřte energii jiným směrem

I tato předsevzetí budou zpočátku přeci jen vyžadovat dávku sebekontroly, a to abyste se vyhnuli negativním myšlenkám, ve kterých si naše mysl přímo libuje. Vědci dokonce tvrdí, že až 95 % našich myšlenek se týká nepříjemných věcí. Ale i tenhle nešvar se dá časem odstranit. Chce to jen trochu tréninku. A touhou udělat svůj život hezčím.

Noste s sebou „antistres“

Jistě znáte různé antistresové míčky, které máte pro uvolnění různě mačkat, ale existuje ještě účinnější a levnější metoda. Noste u sebe sáček s čočkou nebo rýží, a jakmile vás zavalí napětí, sáhněte do sáčku a jen tak se v něm bezmyšlenkovitě prohrabujte.

Stejně dobře působí miska korálků nebo „práskání“ bublinkové fólie. Je to nenáročné, zábavné a skutečně to funguje!

Uklízejte s mírou

Neustálá potřeba něco umývat a leštit může dospět až do stavu, kdy se z ní stane skutečná psychická nemoc v podobě obsedantně-kompulzivní poruchy. Takže všeho s mírou a i úklid berte z té humorné stránky.

Inspirovat se můžete fotografií, která kolovala na sociálních sítích. Žena v negližé se blaženě rozvaluje v posteli s komentářem: „Když jsem přišla domů, uviděla jsem všude ležet prach. Tak jsem si řekla, že si lehnu taky.“ No, není to paráda?

Malé radosti s velkou silou

Pokud se na malé věci, které vám přinášejí potěšení, začnete víc soustředit, zjistíte, jak velký potenciál štěstí mají. Nejde o to, abyste si každý den koupili „něco malého pro radost“ (každodenně to stejně přestává účinkovat), ale malých radostí najdete za celý den hromadu.

Užijte si šálek kávy nebo čaje, popovídání s kamarádkou či kamarádem, dobrou knížku večer v posteli, relaxaci v horké napěněné vaně nebo třeba jen pohled na noční oblohu plnou hvězd. Malé radosti na vás čekají na každém kroku, stačí si jen vybrat.

Občas nedělejte vůbec nic

Přidejte předsevzetí lenosti. Lenost není hřích. Občas si zalenošit je víc než nutné a je to nezbytná součást běhu života. Jedno bulharské přísloví tvrdí: „Kdo neumí odpočívat, neumí ani pracovat.“ A to je řečeno pravdivě a dost natvrdo.

Lenost je nezbytná hlavně pro mozek. Podle neurologů slastné chvilky nicnedělání tříbí fantazii a podporují kreativitu. V době, kdy třeba jen ležíte v posteli a pozorujete, jak venku prší, prohlubuje se vaše dýchání, k orgánům se dostane víc kyslíku, srdeční tep se zpomalí, tlak klesne a nahromaděný stres se začne pozvolna rozpouštět.

Takže mějte na paměti: I když můžete mít zpočátku nepříjemný pocit, že nic neděláte, děláte obrovský kus práce pro své fyzické i psychické zdraví.

Buďte k sobě laskavější

Jestliže na sebe pohlížíte jako na neschopné, hloupé, líné, zkrátka ne „dost dobré“, budete mít v životě neustále potíže. Už jen proto, že to, co vyzařujete, to také přitahujete. Pokud se snažíte být dokonalí, přitahujete si další a další stres a nespočet situací, kvůli kterým se budete cítit mizerně. Takže konec s takovým trápením sebe sama.

Buďte milí ke svému tělu

Možná si myslíte, že se nemůžete cítit dobře, protože vás trápí žaludek a ráno vám trvá půl hodiny, než rozhýbete své bolavé tělo. Přestaňte se utvrzovat v přesvědčeních, která ve vás vzbuzují představu, že jste chudák a že lepší už to stejně nikdy nebude.

Zahrňte své tělo láskyplnými myšlenkami. Všichni si zasloužíme být zdraví, a bez ohledu na bolavé tělo můžete uzdravit svůj život. K tomu se používají takzvané afirmace, tedy pozitivní tvrzení, která si budete pořád a dokola opakovat.

Musí být ale takové, kterým věříte. Zkuste třeba následující: „Svému tělu poskytuji veškerou péči a lásku, které si zaslouží.“ nebo „I když mám teď problémy, v hloubi duše cítím, že jsem zdravá (že se uzdravuji).“ „Pomáhám svému tělu navrátit se do stavu přirozené rovnováhy a harmonie.“ A tak podobně, podle vaší nátury a aktuálních potřeb. Uvidíte, že nejde jen o plané řeči, výsledek se dostaví.

No nejsou právě tohle předsevzetí, které by si měl do nového roku vnést každý z nás?

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila odborných znalostí problematiky a svých vlastních zkušeností.