Usínáním se odpojujeme od vědomého prožívání života, abychom se ráno probudili do dalšího krásného dne. Jak ale zajistit, aby ten den byl opravdu krásný a prožili jsme ho naplno? Aby se nám v životě dělo právě to, co si přejeme? Jak se říká, cesta nám bude cílem. A abychom byli na své cestě úspěšní, podívejme se na několik jednoduchých tipů, jak vědomě utvářet vlastní život.
Nevědomí jako směr života
Mnohdy se nám v životě dějí věci, které nechceme, snažíme se být pozitivní a stejně máme pocit, že procházíme životem skrze jednu katastrofu za druhou. Čím to je? Odpověď je jednoduchá, na vině je nevědomí.
Abychom si uvedli příklad, přejeme si například více volného času pro sebe. Přesto máme pocit, že nás rodina zaměstnává natolik, že si nenajdeme za celý den ani půlhodinku. Přejeme si práci, kde toho na nás nebude nakládáno příliš a stále si hledáme zaměstnání, kde jsme přes čas, abychom vše stihli. Příčinu je potřeba hledat v dětství. Stačí, abyste jako dítě slyšeli od mámy, že „nemá věčně na nic čas“ a „počkej, až budeš taky dospělá/ý, však ono tě to taky čeká.“ Naše nevědomí si do sebe zapíše, že dospělost = nedostatek času. V dospělosti už si to samozřejmě dávno nepamatujeme a jen se každý den divíme, kam se ten čas poděl.
První z možností je vrátit se v meditaci do dětství, najít příčinu problému a vyřešit ji v sobě.
Druhou možností je vědomé programování si vlastního života.
Co je to vědomé programování?
Vědomě si život programuji ve chvíli, kdy si vědomě nastavím určité skutečnosti, vložím důvěru v sebe i v samotný život a nechám věci, aby se udály. To však neznamená, že nebudu nic dělat. Každý máme jinou povahu a naše intuice už nás povede tou správnou cestou.
Například pokud se chci začít věnovat cvičení jógy a mám pocit, že na to nemám přes den čas a nestíhala bych to, jednoduše si nastavím, že na to ten čas mám. Jak se říká, vnější svět je odrazem našeho nitra. Pokud tedy žiji v přesvědčení, že něco nezvládnu, tak se mi v životě nevytvoří podmínky pro to, abych to zvládla. Pokud budu věřit, že si nemohu najít lepší práci, protože… (dosaďte si vlastní důvod), tak ji nikdy nenajdu.
„Lidský život není nic jiného než řetězec promeškaných příležitostí.“ (Sokrates)
Mnohdy jsme natolik ochromeni vlastními strachy a úzkostmi z dětství, že si jednoduše nedovolíme prožívat život v radosti a v pocitu naplnění. Necháváme si protékat mezi prsty jednu příležitost za druhou.
Vědomý přístup jako řešení
Jak tedy vědomě programovat vlastní život?
Pokud si přejete, aby se vám druhý den vytvořil na něco čas, dopadla dobře schůzka nebo se vyřešila konkrétní situace, jednoduše si před spaním představte, jak by měl váš den vypadat. Utřiďte si, co vše chcete zvládnout. Jednotlivé situace prociťte, pojmenujte je.
„Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života.“ (Mark Twain)
Nikdy neformulujte svůj záměr „přeji si…“, to byste se jen utvrdili v energii přání. Spíše zvolte slova, která napovídají, že už se to splnilo. Pročistěte si hlavu od všech myšlenek a prociťte například pocit, že máte ráno čas zacvičit si jógu. To, zda se o děti postará partner nebo se probudíte vyspaní ještě před budíkem, nechte na životě. On už se o to postará. Vy si jen dejte konkrétní záměr a nesnažte se to vyřešit pomocí rozumu.
Zároveň však nelpěte na tom, co jste si nastavili a dejte životu šanci, aby vás vedl. Někdy ví lépe, co je pro vás vhodné. Pokud si například přejete získat konkrétní místo a zároveň mít lepší plat, můžete být vedeni do jiného zaměstnání, kde se to naplní lépe a kde budete spokojenější.
Jakmile si něco nastavíte, ke konkrétnímu záměru už se nevracejte. I když to možná nyní nevnímáte, život ve vás už pracuje na realizaci.
Podobně si můžete najít čas kdykoli během dne a nastavit si v sobě realizaci jakéhokoli přání. Vy sami jste pánem vlastní reality.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.
Blanka Hrnčířová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.