Ten pocit jste již někdy určitě zažili, jen možná nevíte, že odborníci jej nazývají právě tinnitus. Jde o „obyčejné“ pískání nebo hučení či šelest v jednom nebo obou uších, někdy můžete mít pocit, že vám hučí v celé hlavě. Pískání či hučení obvykle po chvilce zase přestalo – odešlo z ničeho nic, stejně jako přišlo. Záhadně a bezdůvodně.

Jenže. Může se stát, že vás nepříjemné zvukové vjemy provázejí často nebo téměř neustále. Takový stav už znamená skutečné onemocnění, které je třeba léčit. Zjistit příčinu, a tu poté léčit.

Ovšem je tu další „jenže“. Pro lékaře totiž zůstává tento stav tak trochu záhadou. Podařilo se sice identifikovat řadu možných příčin, přesný důvod vzniku tohoto onemocnění však není dosud zcela jasný.

Zvuky

Pokud si nejste jistí, zda náhodou nemáte problém, všímejte si zvuků, které případně slyšíte. Popisovány jsou mnoha způsoby, nejčastěji jako cvrkání cvrčků, zvuk větru, kapající voda, hučení, šumění, bzučení zářivky, pulsující tóny, syčení nebo zvonění.

Rizikové faktory

Příčinou tinnitu může být řada faktorů: Metabolické poruchy, jako je například cukrovka, zvýšená hladina krevních tuků nebo špatná funkce štítné žlázy. Z neurologických poruch připadají jako možné příčiny vzniku choroby krční páteře, nedostatečné prokrvení mozku, roztroušená skleróza, stavy po zánětu mozkových blan a různé úrazy hlavy nebo krku. Rozvoj tinnitu můžou ovlivnit i srdečně cévní choroby, zubní problémy (postižení čelistního kloubu, poruchy skusu, postavení zubů a umístění jejich kořenů atp.) a samozřejmě také většina ušních chorob (záněty středního ucha, neprůchodnost sluchové trubice, Meniérova nemoc provázená poruchou rovnováhy tekutin ve středním uchu a další).

Pozor na to, že ke spouštěčům někdy mohou patřit i psychická onemocnění, a to včetně úzkostných a depresivních stavů, dále třeba lymská borelióza či různé  virové, bakteriální a parazitární nemoci.

Průběh tinnitu může zhoršovat častý stres, ale i extrémní fyzická námaha nebo nutnost nadměrného soustředění (například při sportu či při dlouhém řízení automobilu).

Psychosomatika má svou vlastní teorii

Psychosomatika nabízí zajímavý pohled, když tento problém interpretuje tak, že máte-li jakékoli potíže se sluchem, znamená to, že určité věci nechcete slyšet, případně odmítáte někomu naslouchat (většinou tedy samozřejmě někomu z okruhu nejbližších).

Problematická léčba

Léky, které by tinnitus dokázaly spolehlivě odstranit, medicína zatím k dispozici nemá. Existují však léčebné metody, které mohou přispět ke zmírnění nepříjemných ušních šelestů – počínaje podáváním léků pro podporu krevního oběhu přes kyslíkovou terapii či fyzioterapii až po léčbu nízkovýkonným laserem.

Podpůrnou metodou při léčbě tinnitu je také poslech terapeutických nahrávek, které pomáhají překrýt nepříjemné zvuky, umožňují lépe zvládnout stres a zlepšují kvalitu spánku. Ta bývá u pacientů s tinnitem často výrazně narušená.

Rada závěrem – pozor na to, co jíte a pijete

Jestliže jste už tinnitem onemocněli, pokuste se co nejvíce omezit možné zdroje zhoršování nemoci, jako jsou například cukry, umělá sladidla, potraviny s glutamátem sodným či nadbytek soli (sůl totiž celkově omezuje proudění krve, a to i v uších).

Vyhněte se také užívání stimulantů včetně kávy a kofeinových nápojů, omezte pití alkoholu a v ideálním případě přestaňte kouřit.

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.